Svensk varning: ”Enorm risk för terrordåd”

2023 12 05

Det finns en ”enorm risk för terrordåd” i Europa under julhelgen.

Det varnar Sveriges EU-kommissionär Ylva Johansson (S) för.

Inför ett möte med EU-ländernas inrikes- och justitieministrar i Bryssel går Johansson ut med varningen.

– Kriget mellan Israel och Hamas har orsakat en stor polarisering i vårt samhälle. Under den kommande semesterperioden finns det en enorm risk för terrordåd i Europa, säger Johansson enligt den indiska tidningen Hindustan Times.

Den svenska toppolitikern hänvisar till lördagskvällens knivdåd i Paris.

En tysk turist dödades i den franska huvudstaden.

Polisen utreder om det finns ett islamistiskt terrormotiv bakom attacken.

– Vi såg det hända nyligen i Paris, tyvärr har vi sett samma sak tidigare, säger Ylva Johansson.

Kräver säkerhetsåtgärder

Ylva Johanssons parti, Socialdemokraterna, vill att regeringen ska gå fram med en rad åtgärder för att öka säkerheten och motverka terrordåd under årets julhandel.

Det meddelade partiets rättspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi på en pressträff under måndagen.

– I det här läget ser vi inte ett tillräckligt resolut agerande från regeringen för att öka säkerheten för Sverige och svenska folket, sa Ardalan Shekarabi.

Flera krav

S föreslår en rad åtgärder för att öka säkerheten för alla som arbetar och rör sig i publika lokaler som köpcentrum och gallerior.

Partiet vill bland annat se insatser för att säkerställa att centrumägare, restauratörer och andra som ansvarar för verksamheter har god samverkan och beredskap om det värsta sker.

– Den ökade hotbilden gör att det behöver finnas bra och handfast stöd samt rutiner för de som jobbar dagligen på platser där terrordåd kan ske. Och det handlar också om personalens trygghet och om tryggheten för alla som rör sig i julhandeln, framhåller S i ett uttalande.

Snabbutredning

Oppositionspartiet vill även utreda vilka konsekvenser som de skadliga narrativen som sprids om Sverige har för hotbilden mot landet.

S föreslår att Nationellt center för terrorhotsbedömning, NCT, ska inleda en snabbutredning.

– Budskapen av skadliga narrativ som sprids om Sverige de senaste veckorna har fått stor spridning internationellt och de går i samma riktning som de desinformationskampanjer som bidragit till den ökade hotbilden. Det bör snabbutredas hur dessa narrativ påverkar hotbilden mot vårt land och hur de bäst kan bemötas, skriver partiet.

Foto: H. Fin 

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Skyfall och åska drar in – tre landskap varnas

2026 07 03

SMHI går ut med en varning inför helgen.

Stora delar av landet hade jättehöga temperaturer i början av veckan.

I norr har solen dröjt sig kvar till idag, medan övriga landet har fått mer ostadigt väder med kallare temperaturer.

Från helgens 30-gradiga värme visar termometern istället ner mot 15 grader ända ner i söder.

– Ett lågtryck passerar över mellersta Sverige, klargör SMHI.

– Redan igår var skurarna rätt kraftiga här, vilket innebär att det totalt sett kan bli rätt stora mängder, då det fortsätter under dagen och natten. Dessutom blir det rätt blåsigt i södra Götaland.

Varnar tre landskap

Under lördagen väntas temperaturerna stiga på många håll igen.

Däremot slår vädret om och blir mer ostadigt i de norra delarna.

Nu går SMHI ut med en gul varning i landskapen Västerbotten, Norrbotten och Lappland.

Skyfall och åska väntar under morgondagen.

– Under lördagseftermiddagen kan kraftiga regn- eller åskskurar bildas längs en front över norra Sverige, uppger väderinstitutet.

– Dessa skurar kan lokalt ge stora regnmängder, 30 till 50 millimeter på kort tid.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Risk för översvämningar

Vid skyfallen finns risk för översvämningar i källare och dagvattensystem.

Även vägar och viadukter kan översvämmas, vilket kan orsaka problem i trafiken.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, råder SMHI.

Nästa vecka

I början av nästa vecka fortsätter det ostadiga och regniga vädret över landets nordligaste delar.

Mer söderut väntas solsken, men en del regnskurar kan förekomma.

Mellan 15 och 20 grader väntas.

Sedan ser en vändning ut att vara på väg.

– Under mitten av veckan börjar en högtrycksrygg sträcka sig in över Sverige söderifrån. I söder blir det troligen soligt väder och högsommarvärme, uppger SMHI.

– I norr är det osäkert hur långt varmluften når, lågtryck pressar på västerifrån så eventuell varmluft i norr ser ut att bli tillfällig.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Låt kaffet stå – polisen uppmanar svenska folket

2026 07 04

Många svenskar har inlett sin semester.

För andra väntar den lediga perioden runt hörnet.

Under sommaren är det många som åker bort och lämnar hemmet för kortare eller längre perioder, vilket många stöldligor är väl medvetna om.

När hemmet står tomt är det mindre riskfyllt för inbrottstjuvar att slå till.

Men det finns sätt att minska risken för inbrott när man åker iväg, rapporterar SR.

Polisen uppmanar

Polisen går ut med en uppmaning till svenska folket.

När det är dags att resa bort finns det flera saker att göra för att motverka inbrott. Bland annat att låta kaffekoppen stå.

– Bara se till så att det verkar vara folk i rörelse i huset, tecken på att man är hemma. Ett par stövlar på framsidan, en halvt urdrucken kaffekopp på köksbordet om någon spanar in och så vidare, säger Annelie Svensson, brottsförebyggande samordnare på polisen i Halland, till radion.

Inga bilder

Bilder som tas under resan bör inte läggas ut på sociala medier, uppmanar polisen. Det är ett enkelt sätt för inbrottstjuvar att se om någon inte är på hemorten.

Dessutom kan grannarna vara till stor hjälp, enligt tips från Vattenfall.

– Ni kan också be en granne eller någon annan att tömma din brevlåda då och då, att lägga sopor i din soptunna, klippa gräset och gärna ta en tur runt huset emellanåt, råder Vattenfall sina kunder.

– Om möjligt, låt din bil stå parkerad eller låt grannen parkera sin bil på din garageuppfart.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Grannsamverkan

Polisen tipsar också om grannsamverkan, vilket visat sig vara en effektiv metod för att upptäcka misstänkt aktivitet i området.

– Starta en grannsamverkansförening i området där man bor om det inte redan finns. Det bygger ju på grannar är vaksamma, säger Annelie Svensson, till SR.

 Plocka undan

Även om kaffekoppen kan lämnas framme finns det mycket annat som är bra att plocka undan, framhåller Vattenfall.

Bland annat trädgårdsredskap, cyklas och utemöbler.

– Undvik att värdefulla föremål är synliga genom fönstren, uppmanar energibolaget.

Tjuvar tar sig in och ut genom dörrar och fönster. Se till att ha bra lås och kolla gärna om ditt försäkringsbolag har särskilda krav så att försäkringen gäller om olyckan trots allt är framme.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: Shixugang

Text: Redaktionen