FN-chef uppmanar statsministern: “Snälla, gör det inte”

2023 04 28

FN:s flyktingchef Filippo Grandi har idag träffat statsminister Ulf Kristersson (M) och andra företrädare för regeringen.

Och det är med viss oro han ser på en del av regeringens kommande åtgärder kring invandringen.

En av dem är den som ska resultera i minskad anhöriginvandring, då Filippo Grandi pekar på att det är svårare att integrera en ensam person än en familj.

Uppmaningen: "Snälla"

Han är dock samtidigt glad över att Sverige ska fortsätta ta emot kvotflyktingar, även om antalet sjunker från 5 000 till 900 per år.

Detta till skillnad från regeringens föregångsland i frågan, Danmark, som strypt kvotmottagandet helt och hållet.

– Jag sa till statsministern och till alla jag mötte: snälla, försvaga inte asylrätten, som är till för dem som behöver skydd, säger Filippo Grandi i en lång intervju med Svenska Dagbladet i samband med hans Sverigebesök.

"Går inte att stoppa människor"

FN-chefen pekar på att det är bättre att fokusera på migrationen.

Han menar att människor ofta kommer med önskningar om jobb eller bättre liv, men då de enbart kan komma som flyktingar överbelastas systemet.

Samtidigt vill Filippo Grandi se en mer reglerad process för de som letar sig till EU för jobb – just för att underlätta pressen på asylmottagandet.

– Det går inte att stoppa människor från att komma, men det har jag inte heller hört den svenska regeringen säga, säger han och poängterar att det dock finns en oro bland flyktingar om att det kommer bli svårare att få asyl i Sverige.

"Paradigmskifte"

I samband med att de tre regeringspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna tillsammans med Sverigedemokraterna presenterade Tidöavtalet blev det också klart att det kommer att ske stora förändringar i invandringspolitiken.

SD själva kallade det “ett paradigmskifte”.

– Vi kommer att få en helt annan asylinvandring än vi haft tidigare. Det blir en stor förändring, sade exempelvis partiets gruppledare Henrik Vinge till Aftonbladet.

Flera nya förslag

Bland de många nya åtgärderna kopplat till migrationspolitiken är att en ny nationell folkräkning ska genomföras.

Ett annat förslag som fått mycket uppmärksamhet är att uppehållstillståndet ska dras tillbaka för personer som åker på semester i hemlandet – trots att man uppgett att man flytt på grund av hot.

– Det mest iögonenfallande är om svenska folket prioriterar resurser för att ge folk skydd när det sedan visar sig att de inte alls har skyddsbehov. Det tror jag många är upprörda över, sade Maria Malmer Stenergard till Expressen tidigare i april.

LÄS MER: Attacken på SD: "De blir superlosers"

Foto: Vitaly Holovin Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen