FN-chef uppmanar statsministern: “Snälla, gör det inte”

2023 04 28

FN:s flyktingchef Filippo Grandi har idag träffat statsminister Ulf Kristersson (M) och andra företrädare för regeringen.

Och det är med viss oro han ser på en del av regeringens kommande åtgärder kring invandringen.

En av dem är den som ska resultera i minskad anhöriginvandring, då Filippo Grandi pekar på att det är svårare att integrera en ensam person än en familj.

Uppmaningen: "Snälla"

Han är dock samtidigt glad över att Sverige ska fortsätta ta emot kvotflyktingar, även om antalet sjunker från 5 000 till 900 per år.

Detta till skillnad från regeringens föregångsland i frågan, Danmark, som strypt kvotmottagandet helt och hållet.

– Jag sa till statsministern och till alla jag mötte: snälla, försvaga inte asylrätten, som är till för dem som behöver skydd, säger Filippo Grandi i en lång intervju med Svenska Dagbladet i samband med hans Sverigebesök.

"Går inte att stoppa människor"

FN-chefen pekar på att det är bättre att fokusera på migrationen.

Han menar att människor ofta kommer med önskningar om jobb eller bättre liv, men då de enbart kan komma som flyktingar överbelastas systemet.

Samtidigt vill Filippo Grandi se en mer reglerad process för de som letar sig till EU för jobb – just för att underlätta pressen på asylmottagandet.

– Det går inte att stoppa människor från att komma, men det har jag inte heller hört den svenska regeringen säga, säger han och poängterar att det dock finns en oro bland flyktingar om att det kommer bli svårare att få asyl i Sverige.

"Paradigmskifte"

I samband med att de tre regeringspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna tillsammans med Sverigedemokraterna presenterade Tidöavtalet blev det också klart att det kommer att ske stora förändringar i invandringspolitiken.

SD själva kallade det “ett paradigmskifte”.

– Vi kommer att få en helt annan asylinvandring än vi haft tidigare. Det blir en stor förändring, sade exempelvis partiets gruppledare Henrik Vinge till Aftonbladet.

Flera nya förslag

Bland de många nya åtgärderna kopplat till migrationspolitiken är att en ny nationell folkräkning ska genomföras.

Ett annat förslag som fått mycket uppmärksamhet är att uppehållstillståndet ska dras tillbaka för personer som åker på semester i hemlandet – trots att man uppgett att man flytt på grund av hot.

– Det mest iögonenfallande är om svenska folket prioriterar resurser för att ge folk skydd när det sedan visar sig att de inte alls har skyddsbehov. Det tror jag många är upprörda över, sade Maria Malmer Stenergard till Expressen tidigare i april.

LÄS MER: Attacken på SD: "De blir superlosers"

Foto: Vitaly Holovin Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen