FN-chef uppmanar statsministern: “Snälla, gör det inte”

2023 04 28

FN:s flyktingchef Filippo Grandi har idag träffat statsminister Ulf Kristersson (M) och andra företrädare för regeringen.

Och det är med viss oro han ser på en del av regeringens kommande åtgärder kring invandringen.

En av dem är den som ska resultera i minskad anhöriginvandring, då Filippo Grandi pekar på att det är svårare att integrera en ensam person än en familj.

Uppmaningen: "Snälla"

Han är dock samtidigt glad över att Sverige ska fortsätta ta emot kvotflyktingar, även om antalet sjunker från 5 000 till 900 per år.

Detta till skillnad från regeringens föregångsland i frågan, Danmark, som strypt kvotmottagandet helt och hållet.

– Jag sa till statsministern och till alla jag mötte: snälla, försvaga inte asylrätten, som är till för dem som behöver skydd, säger Filippo Grandi i en lång intervju med Svenska Dagbladet i samband med hans Sverigebesök.

"Går inte att stoppa människor"

FN-chefen pekar på att det är bättre att fokusera på migrationen.

Han menar att människor ofta kommer med önskningar om jobb eller bättre liv, men då de enbart kan komma som flyktingar överbelastas systemet.

Samtidigt vill Filippo Grandi se en mer reglerad process för de som letar sig till EU för jobb – just för att underlätta pressen på asylmottagandet.

– Det går inte att stoppa människor från att komma, men det har jag inte heller hört den svenska regeringen säga, säger han och poängterar att det dock finns en oro bland flyktingar om att det kommer bli svårare att få asyl i Sverige.

"Paradigmskifte"

I samband med att de tre regeringspartierna Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna tillsammans med Sverigedemokraterna presenterade Tidöavtalet blev det också klart att det kommer att ske stora förändringar i invandringspolitiken.

SD själva kallade det “ett paradigmskifte”.

– Vi kommer att få en helt annan asylinvandring än vi haft tidigare. Det blir en stor förändring, sade exempelvis partiets gruppledare Henrik Vinge till Aftonbladet.

Flera nya förslag

Bland de många nya åtgärderna kopplat till migrationspolitiken är att en ny nationell folkräkning ska genomföras.

Ett annat förslag som fått mycket uppmärksamhet är att uppehållstillståndet ska dras tillbaka för personer som åker på semester i hemlandet – trots att man uppgett att man flytt på grund av hot.

– Det mest iögonenfallande är om svenska folket prioriterar resurser för att ge folk skydd när det sedan visar sig att de inte alls har skyddsbehov. Det tror jag många är upprörda över, sade Maria Malmer Stenergard till Expressen tidigare i april.

LÄS MER: Attacken på SD: "De blir superlosers"

Foto: Vitaly Holovin Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen