ELKRISEN: Lovande framgång från myndigheternas sida

2023 02 07

Sedan september 2022 fram till och med i mars i år måste myndigheter vidta åtgärder för att sänka sin elförbrukning.

Det ska även rapporteras till Energimyndigheten hur mycket el man förbrukar och vad man exakt gör för att begränsa den.

Och glädjande nog är det flera myndigheter som redan nu kan konstateras ha dragit ned på sin elförbrukning, rapporterar Sveriges Radio.

Åtgärdat kafffeautoamterna

En av myndigheterna är exempelvis Kemikalieinspektionen.

Där har en rad åtgärder vidtagits. Lysrör har plockats ned och energisparfunktioner har installerats på skrivarna i fastigheten.

Och samma sak gäller de kaffeautomater som används av myndighetspersonalen.

Distansarbete största framgången

Mycket av minskningen beror dock på att många arbetar på distans och därmed inte befinner sig i myndighetens lokaler.

– Det är klart att det har jättestor inverkan på vår verksamhetsel. Att det är mycket förre personer här. Det är inte fullbelagt. Vissa dagar är det väldigt tomt, säger Stina Delden, miljösamordnare på Kemikalieinspektionen, till SR.

Anställdas ansvar

En hel del av ansvaret läggs på myndigheternas personal att exempelvis släcka efter sig och stänga av maskiner som inte används.

– Jag vill ändå tro att genomför man de här åtgärderna kommer man se en lägre elanvändning än vad man annars hade haft, säger Mathias Normand, enhetschef på Energimyndigheten.

Senast sista maj ska en sammanställning lämnas in till regeringen.

– Det är viktigt i det här uppdraget att offentlig sektor får chans att visa vad som går att göra och kunna gå före, tillägger Mathias Normand till radiokanalen.

Uppmanade att släcka lamporna

Redan i höstas uppmanade den dåvarande S-regeringen myndigheterna att släcka lamporna.

200 statliga myndigheter omfattades av de nya direktiven.

– Varenda kilowattimme vi frigör kan användas för att minska sårbarheten när Ryssland vill påverka energipriserna, sade dåvarande energiminister Khashayar Farmanbar (S).

"Reell risk för bortkoppling"

Kring jul och nyår upprepade den nuvarande regeringen samma budskap, men riktade sig då även till vanliga svenska hushåll.

– Det är viktigt att informera om en energikris om det värsta skulle hända, sade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) i december och tillade:

– Januari och februari är alltid utmanande och nu har vi en situation med reell risk för bortkoppling.

LÄS MER: Myndighet utfärdar varning gällande Sveriges elbehov

Foto: N. Tho Duc resp N. Dumlao

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen