5 november 2025

Är ett av världens största företag – har Sveriges mest missnöjda kunder

2024 02 20

Klagomålen bland svenska konsumenter rasar in mot företag inom resebranschen.

Det står klart efter att konsumenttidningen Råd & Rön uppdaterat den, för företagen, ökända “Svarta listan” med de bolag som väcker mest missnöje bland sina kunder.

Skyldiga två miljoner

Även om det är ett företag inom resebranschen som samlat på sig flest anmälningar är det bilbranschen som dominerar det totala antalet ärenden och företag.

– Vanligast är att kunden köpt en begagnad bil som haft ett dolt fel vid köpet och som företaget inte velat åtgärda, framhåller Råd & Rön.

Hela 56 ärenden är kopplat till just sådana problem – medan sex stycken gäller upprörda kunder som lämnat in bilen för reparation.

Bilföretagens totala skuld till sina kunder uppgår till hisnande två miljoner kronor – baserat på vad Allmänna reklamationsnämnden, ARN, rekommenderar bolagen att betala.

Ett av världens största

Men det är alltså inom resebranschen som företaget med flest anmälningar hittas.

Och det är ett etablerat namn som toppar svarta listan. 

Lågprisflygbolaget Ryanair, ett av världens mest framgångsrika företag, hamnar tillsammans med det ungerska flygbolaget Wizz Air högst upp.

Båda flygbolagen har för närvarande nio stycken ärenden hos ARN. Totalt står resebranschen och reguljärflygningen för 41 av de totalt 212 företagen på den osmickrande listan.

– Företagen har i 18 ärenden valt att strunta i EU:s regler om kompensation för inställda eller försenade flygningar, understryker Jonas Ryberg från Råd & Rön i organisationens utskick.

Svenskt företag

Ett uppmärksammat svenskt företag på listan är också fastighetsjätten Riksbyggen som trotsat ARN:s rekommendation om att betala tillbaka 5 500 kronor till en konsument för en fuktskadad badrumskommod.

– Vi har varit tydliga med hur möbeln ska skötas för att undvika den här typen av skador, framhåller Riksbyggen själva i en kommentar till TV4.

Ett oacceptabelt svar, enligt Råd & Rön, eftersom ARN inte höll med.

 Som konsument ska man kunna lita på att om man driver en tvist vidare till reklamationsnämnden, och faktiskt får rätt, så ska det beslutet också följas, säger tidningens chefredaktör Daniel Kjellberg till tv-kanalen.

Svarta listan: topp 5

Företagen med flest ärenden:

  1. Ryanair, Irland (9)
  2. Wizz Air, Ungern (9)
  3. Bravofly SA, Schweiz (7)
  4. MR Motor, Sverige AB (4)
  5. Save Energy, Sverige AB (4)

Branscherna med flest ärenden:

  1. Motorbranschen (74)
  2. Hantverkarbranschen (65)
  3. Resebranschen (41)

LÄS MER: Nya siffror: “Sveriges sämsta bank” för lån och sparande

LÄS MER: “Sveriges sämsta elbolag” – har över två miljoner kunder

LÄS MER: “Landets värsta företag” fastställt – Sveriges kunder överens

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


13 november 2025

Facebook stänger delvis ned Messenger

2025 11 13

Metas populära app försvinner.

Meta lägger ner Messenger som fristående app för Windows och Mac för gott, vilket påverkar alla som använder tjänsten på datorn, rapporterar PC-tidningen.

Försvinner från datorn

Messenger som app för datorn kommer snart att vara ett minne blott.

Meta har beslutat att lägga ner appen för både Windows och Mac.

– Messenger för datorn kommer inte längre att vara tillgänglig efter den 14 december 2025, och du kan istället använda Facebook-appen. Du behöver skapa en PIN-kod för att inte förlora din chatthistorik, meddelar Meta.

Enligt planen kommer Messenger inte längre att vara tillgängligt som en app för datorer efter den 14 december 2025.

Båda apparna har redan tagits bort från Microsoft Store och Mac App Store, och befintliga användare börjar få notiser om att desktop-apparna helt kommer att försvinna i december.

– Om du använder Messenger för datorn kommer du att få en notis i appen när avvecklingsprocessen börjar, uppger Meta på sin hjälpsida för Messenger.

LÄS MER: Svenskar skeptiska inför global jättetrend

Så här påverkas användarna

Många användare menar att appen på datorn har gjort det enklare att skriva meddelanden, bifoga filer och hålla reda på konversationer på stora skärmar.

En annan fördel är att det är möjligt att använda Messenger på datorn utan ett aktivt Facebook-konto.

Efter nedstängningen kommer användare automatiskt att omdirigeras till Messenger i webbläsaren, antingen via Messenger.com eller Facebook.com, beroende på hur man använder tjänsten.

Alternativ till Messenger

För de som vill slippa Meta via mobilen finns andra alternativ som Signal, som drivs av en ideell organisation och som inte samlar in användardata.

Meta har ännu inte lämnat någon officiell förklaring till beslutet.

De användare som bara använder Messenger på mobilen behöver däremot inte oroa sig – mobilversionerna för iOS och Android påverkas inte och fungerar som tidigare.

LÄS MER: ”Årets pryl 2026” har utsetts

Foto: B Tromp

Text: Redaktionen


JUST NU: Stubbs överraskande besked chockar Kreml

2025 11 13

Ryssland reagerar på den finske presidentens uttalande om vägen mot en lösning på det pågående kriget.

Relationerna mellan Ryssland och de flesta övriga länder i Europa är som bekant frostiga.

De båda sidorna brukar anklaga varandra och sällan vara överens.

Detsamma gäller den finske presidenten, Alexander Stubb, och den ryska ledningen i Kreml.

”Håller med Stubb”

I veckan uttryckte Alexander Stubb att Ryssland och Europa behöver komma till en dialog, för att hitta en fredlig väg framåt i konflikten.

Uttalandet har överraskat de ryska topparna i Kreml, som bruka hävda att det är de europeiska ledarna som provocerar fram aggressionerna från den ryska krigsmakten.

– Det här uttalandet är atypiskt för honom. Baserat på Stubbs tidigare offentliga uttalanden brukar han tillhöra de hökaktiga militaristernas läger, säger Kremls pressekreterare Dmitrij Peskov i ett uttalande, rapporterar finska Iltalehti.

– Men i stort sett kan vi hålla med Stubb.

Läs mer: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Drar inga slutsatser

Förslaget om att återuppta dialogen mellan Ryssland och de övriga länderna i Europa kom från Finlands före detta president, Sauli Niinistö, tidigare i veckan.

– Jag tycker fortfarande att det är lustigt att européer säger att de inte tänker prata med krigsförbrytaren Putin. Men Trump kommer att prata med honom och sedan kommer vi att gå och undra vad han sa, sa Sauli Niinistö.

Den tidigare presidenten framhöll också att de europeiska länderna måste ta en mer aktiv roll i att försöka föra en dialog med den ryske diktatorn Vladimir Putin. 

Ett förslag som också den nuvarande presidenten har bejakat.

Men enligt Kreml är det inte att sannolikt att de båda parterna är nära en dialog i nuläget.

Anklagar Ukraina och Europa

Ryssland har ofta anklagat Ukraina för att ha tvingat fram den fullskaliga ryska invasionen 2022.

EU och Nato anklagas också ofta för att provocera och genomföra aggressioner mot Ryssland.

Anklagelserna ses som en del av den ryska desinformationskampanjen mot västvärlden.

Läs mer: Macron säker: Här kommer nästa krig starta

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen