19 februari 2026

Ica-apotek upplyser: Tre vanliga läkemedel kan orsaka brännskador

2023 05 29

Ett flertal vanliga läkemedel kan bidra till svåra hudskador på sommaren.

Anledningen är att de gör huden särskilt känslig för UV-strålning, vilket kan få allvarliga konsekvenser om man är ute i solen.

Många av dem säljs receptfritt på svenska apotek, skriver Göteborgs-Posten.

– Beroende på varför man tar läkemedlet kan man kanske göra uppehåll under sommaren eller när man åker utomlands, säger chefsapotekare Annika Svedberg från Apoteket Hjärtat till tidningen.

Tre sticker ut

Det är framför allt tre läkemedel som sticker ut bland de som kan utgöra störst risk för människor som under behandlingen befinner sig i stark sol.

Vanliga smärtstillande geler som Voltaren och Diklofenak är två av dem, eftersom kemiska reaktioner kan uppstå av solljuset och orsaka brännskador på huden, skriver GP.

Ett tredje exempel är bensoylperoxid, en gel mot akne som säljs på apoteken utan recept.

Även tabletter

Men det är inte bara geler och krämer som kan orsaka svåra skador på huden under sommaren.

Det finns också exempel på tabletter, exempelvis antibiotika eller antivirala läkemedel.

Enligt Annika Svedberg bör man prata med sin läkare inför sommaren om man använder någon av dessa läkemedel som påverkas av solen.

– För gelerna brukar man säga att man ska undvika sol två veckor efter avslutad behandling. För tabletter med antibiotika brukar det handla om några dagar, säger Annika Svedberg.

Oroväckande låg kunskap

Förra veckan gick Apoteket Hjärtat och Ica ut med att svenska folkets kunskap om solens påverkan är oroväckande låg.

Sju av tio svenskar har ingen kunskap om hur vissa läkemedel kan påverka kroppen när den utsätts för sol.

– En oroande hög siffra nu när soliga sommardagar är på ingång, framhåller Ica-gruppen i ett pressmeddelande.

Varnar för appar

Det har även varnats för att hudcancer-appar, som fått ett uppsving den senaste tiden, inte håller måttet och är opålitliga.

– I dag är de här apparna inte kvalitetssäkrade och CE-märkta. De är inte utvecklade som konsekvens av kliniska studier, utan de är utvecklade ganska skyndsamt och prematurt och det gör mig som hudläkare orolig, säger Sam Polesie, specialistläkare i hud- och könssjukvård vid Sahlgrenska universitetssjukhuset till Sveriges Radio.

LÄS MER: Ica går ut med sommarvarning

LÄS MER: Inför sommaren: Myndighet går ut med viktig information

Foto: Ica-gruppen

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen