JUST NU: Här är matbutiken som sänkt priserna

2023 04 18

I takt med att upprörda röster höjdes mot de skenande matpriserna i Sverige turades matbutikerna om att gå ut med besked om omfattande prissänkningar på flera varor. 

Först ut var Lidl.

Sedan följde Ica och Coop.

Axfood, som bland annat äger Willys, meddelade att man i vanlig ordning kommer att försöka sänka priset på en rad matvaror.

Höjt priset på fler varor

Trots att utlovade prissänkningar har genomförts har det generellt inte blivit billigare för konsumenten.

Det avslöjar sajten och prisjämförelsetjänsten Matspar i en stor granskning som Aftonbladet tagit del av.

Matspar har granskat 350 butiker. Av dessa har fler (250 stycken) genomfört fler prishöjningar än prissänkningar under perioden 21 mars till 12 april.

Endast en matkedja har överlag sänkt priserna mer än vad de har höjt: Willys.

– De ordinarie priserna har i snitt gått upp i alla butikerna förutom i Willys, säger Omid Ghanbari, vd och medgrundare till Matspar, till Aftonbladet.

Stora skillnader

Enligt granskningen har Willys-butikerna i snitt  sänkt priserna på 863 fler artiklar än antalet som de höjt priserna på.

Andra aktörer har i stället genomfört fler prishöjningar under perioden:

- Coop (61)

- Ica (135)

- Hemköp (155)

- Mathem (107)

40 874 kronor

Resultatet visar att priset för de kontrollerade varorna hos Willys har sjunkit med hela 40 874 kronor under perioden för granskningen.

Hos de andra aktörerna har priset stigit:

- Ica (51 101 kronor)

- Coop (8 438 kronor)

- Hemköp (3 998 kronor)

- Mathem (747 kronor)

Lidl ingick inte i sammanställningen eftersom de inte erbjuder onlineköp, vilket var ett krav för granskningen.

Daglig verksamhet

Willys har tidigare fastslagit att butikskedjan ständigt arbetar för att sänka matpriserna.

Till skillnad från Ica och Coop har butiken dock inte gått ut med en omfattande kampanj om stora prissänkningar.

– Det är inget som vi har gått ut och gjort något stort utspel kring utan det är en del av vårt vanliga verksamhet, uppgav matjätten till SVT i slutet av mars.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 25

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen