Rädsla sprids i Ryssland – förändring från och med idag

2023 04 12

I höstas möttes Vladimir Putins mobiliseringsbesked av kaos, ilska och fruktan.

När diktatorn beordrade en “partiell mobilisering” och kallade in ytterligare 300 000 soldater till kriget försökte mängder av människor fly landet.

Bland annat tog många flykten till Serbien.

Nya lag idag

Nu är det dags igen.

Idag godkände det ryska parlamentet en lag som gör landets värnpliktsprogram såväl effektivare som modernare – och svårare för befolkningen att fly från.

– Dessa ändringar har redan haft sin effekt på mig genom att de bidrar till en känsla av osäkerhet och oro, säger en kvinna med en son i mobiliseringsålder till CNN.

Förbjuds att lämna landet 

Den nya lagen beskrivs som en “rationalisering” av tidigare rekrytering.

Fram till nu har det varit standard att inkallelseordern måste överlämnas personligen till den som omfattas av värnplikten.

Nu räcker det att man har fått ordern skickad till sig per e-post.

– Efter det blir det förbjudet för personen att lämna landet, rapporterar finska Yle.

Får indraget körkort

Ytterligare en förändring innebär tuffa straff för de som struntar i sin inkallningsorder.

Man kommer inte få lov att ansöka om lån, köpa lägenhet, registrera sig som egenföretagare – eller ens köra bil.

Kreml har vid flera tillfällen förnekat att man planerar en ny mobilisering, även om återkommande uppgifter har pekat på raka motsatsen.

– Detta är den andra vågen. Självklart måste de mata det här kriget med färskt kött hela tiden, säger kvinnan, som jobbar som psykolog, som CNN varit i kontakt med.

– Under den första vågen använde de polisräder för att samla in värnpliktiga. Folk gillade inte det. Så nu försöker de hitta på annat.

"Fixar röran"

Kremls talesperson Dmitrij Peskov uttryckte idag att den nya lagen enbart syftar till att “fixa röran” som följde efter mobiliseringsordern i september.

– Det var ett sällsynt erkännande av misslyckande som återspeglade hur skadligt det första försöker var, beskriver CNN.

400 000 soldater

Enligt uppgifter från Storbritanniens försvarsdepartement avser Putin att skicka 400 000 nya soldater till slagfältet.

– Ryska mediers rapportering tyder på att Kreml förbereder en omfattande rekryteringskampanj, framhöll departementet på Twitter nyligen.

Det ska handla om en “frivillig” rekryteringskampanj som dock sannolikt kan sluta i tvångsrekrytering.

Trotsar ordern

Klart är åtminstone att den nya förändringen redan sprider skräck bland män och deras familjer som tar avstånd från Putins krig i Ukraina.

Men det är flera som kommer att trotsa mobiliseringen.

– Det är bättre att skickas i fängelse än att bli dödad, säger bland annat 25-åriga Artem till CNN.

LÄS MER: Uppgifter: Putin är nervös – vågar inte mobilisera

LÄS MER: Putinregimens nya löfte till alla som tar värvning i armén

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Klassisk kedja blöder pengar – har 85 varuhus i Norden

2026 07 17

Den klassiska sportkedjan XXL förlorar hundratals miljoner kronor.

Läget har länge sett tufft ut för sportkedjan.

För ganska exakt ett år sedan köptes dock kedjan upp av den brittiska koncernen Frasers Group.

När koncernen nu har öppnat böckerna så framgår att de genomfört en stor nedskrivning av goodwill relaterat till XXL – och den klassiska sportkedjan förlorar hundratals miljoner kronor.

Blöder pengar

Frasers Group framhåller i sin årsrapport att XXL köptes upp i en position av “betydande nöd”.

De understryker att kedjan "fortsätter att möta utmaningar och ännu inte genererar positivt kassaflöde".

Faktum är att XXL blöder pengar.

Stora förluster

Under den del av räkenskapsåret som XXL var konsoliderat i Frasers Group omsatte sportkedjan 393,9 miljoner pund – motsvarande strax över fem miljarder kronor.

Rörelseförlusten för kedjan landade på 26,2 miljoner pund – motsvarande drygt 340 miljoner svenska kronor.

Det framgår av den brittiska koncernens senaste årsrapport.

Om XXL hade varit en del av den brittiska gruppen hela verksamhetsåret så hade förlusten landat på 31,6 miljoner pund – alltså drygt 410 miljoner svenska kronor.

Läs mer: Färre är arbetslösa i Sverige

Det är XXL

XXL är en sportkedja som grundades år 2000 och året därpå öppnade sitt första varuhus i Oslo.

Idag har kedjan totalt 85 varuhus i Norge, Sverige och Finland – varav 31 i Sverige.

– XXL har två centrallager: ett i Nordkisa i Norge och ett i Örebro i Sverige, förklarar kedjan.

Köptes upp förra året

Sommaren 2025 köptes XXL upp av Frasers Group och avnoterades i och med det från börsen.

– Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett stort antal varumärken och butiker världen över, framhåller XXL om sin nya ägare.

Läs mer: Stor oro för Trump i natt – ”är skiträdda”

Foto: Viktor Milonjić XXL

Text: Redaktionen


Betala inte trafikböterna – svenska bilister uppmanas

2026 07 16

Svenska bilförare får just nu en ovanlig uppmaning.

Transportstyrelsen går ut med ett meddelande till svenska bilägare.

Myndigheten uppmanar bilister att inte betala några böter som sägs komma från dem.

Bedragare i farten

Flera svenska bilägare har den senaste tiden fått falska meddelanden som ser ut att komma från Transportstyrelsen.

I sms:en uppmanas mottagaren att betala en obetald trafikbot eller annan avgift genom att klicka på en länk.

Men länkarna leder inte till Transportstyrelsens riktiga webbplats – utan till falska sidor som skapats för att stjäla personuppgifter och pengar.

– Detta är falska utskick som inte kommer från oss!, skriver myndigheten på sin hemsida.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Använd aldrig Bank-ID

Bedragarnas mål är ofta att få mottagaren att agera snabbt genom att skapa stress.

Ett vanligt knep är att hävda att en avgift måste betalas direkt eller att ett ärende annars går vidare.

I vissa fall försöker bedragarna få personen att logga in med Bank-ID på en falsk webbplats.

Där kan de försöka komma åt bankuppgifter eller annan känslig information.

Transportstyrelsen uppmanar därför alla att vara mycket försiktiga.

– Transportstyrelsen skickar aldrig ut uppmaningar om betalningar eller utlämnande av kontouppgifter via mejl eller sms. Klicka inte på länkarna, betala inte in några pengar och lämna inte ut dina kontouppgifter, uppger myndigheten.

Även om en webbplats ser äkta ut kan den vara falsk.

Bedragare skapar ofta sidor som liknar riktiga myndighetssidor och ibland skiljer sig webbadressen bara med en enda bokstav.

Misstänkta bluff-sms kan rapporteras genom att vidarebefordra meddelandet till 7726, vilket hjälper teleoperatörer att upptäcka och stoppa bedrägerier.

Kontrollera kravet

Den som är osäker på om en avgift verkligen finns ska inte använda länken i sms:et.

I stället rekommenderas att man själv går in via Transportstyrelsens officiella kanaler eller kontrollerar information i sin digitala brevlåda.

På så sätt kan svenska bilägare undvika att lämna över pengar och personuppgifter till bedragare som försöker utnyttja myndigheternas namn.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Foto: Polisen

Text: Redaktionen