Rädsla sprids i Ryssland – förändring från och med idag

2023 04 12

I höstas möttes Vladimir Putins mobiliseringsbesked av kaos, ilska och fruktan.

När diktatorn beordrade en “partiell mobilisering” och kallade in ytterligare 300 000 soldater till kriget försökte mängder av människor fly landet.

Bland annat tog många flykten till Serbien.

Nya lag idag

Nu är det dags igen.

Idag godkände det ryska parlamentet en lag som gör landets värnpliktsprogram såväl effektivare som modernare – och svårare för befolkningen att fly från.

– Dessa ändringar har redan haft sin effekt på mig genom att de bidrar till en känsla av osäkerhet och oro, säger en kvinna med en son i mobiliseringsålder till CNN.

Förbjuds att lämna landet 

Den nya lagen beskrivs som en “rationalisering” av tidigare rekrytering.

Fram till nu har det varit standard att inkallelseordern måste överlämnas personligen till den som omfattas av värnplikten.

Nu räcker det att man har fått ordern skickad till sig per e-post.

– Efter det blir det förbjudet för personen att lämna landet, rapporterar finska Yle.

Får indraget körkort

Ytterligare en förändring innebär tuffa straff för de som struntar i sin inkallningsorder.

Man kommer inte få lov att ansöka om lån, köpa lägenhet, registrera sig som egenföretagare – eller ens köra bil.

Kreml har vid flera tillfällen förnekat att man planerar en ny mobilisering, även om återkommande uppgifter har pekat på raka motsatsen.

– Detta är den andra vågen. Självklart måste de mata det här kriget med färskt kött hela tiden, säger kvinnan, som jobbar som psykolog, som CNN varit i kontakt med.

– Under den första vågen använde de polisräder för att samla in värnpliktiga. Folk gillade inte det. Så nu försöker de hitta på annat.

"Fixar röran"

Kremls talesperson Dmitrij Peskov uttryckte idag att den nya lagen enbart syftar till att “fixa röran” som följde efter mobiliseringsordern i september.

– Det var ett sällsynt erkännande av misslyckande som återspeglade hur skadligt det första försöker var, beskriver CNN.

400 000 soldater

Enligt uppgifter från Storbritanniens försvarsdepartement avser Putin att skicka 400 000 nya soldater till slagfältet.

– Ryska mediers rapportering tyder på att Kreml förbereder en omfattande rekryteringskampanj, framhöll departementet på Twitter nyligen.

Det ska handla om en “frivillig” rekryteringskampanj som dock sannolikt kan sluta i tvångsrekrytering.

Trotsar ordern

Klart är åtminstone att den nya förändringen redan sprider skräck bland män och deras familjer som tar avstånd från Putins krig i Ukraina.

Men det är flera som kommer att trotsa mobiliseringen.

– Det är bättre att skickas i fängelse än att bli dödad, säger bland annat 25-åriga Artem till CNN.

LÄS MER: Uppgifter: Putin är nervös – vågar inte mobilisera

LÄS MER: Putinregimens nya löfte till alla som tar värvning i armén

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Amerikanska stridsflyg har skickats upp

2025 08 25

USA har behövt skicka upp stridsflygplan.

På måndagen kommer besked om att USA har skickat upp stridsflygplan.

Anledningen är att ett ryskt flygplan har rört sig utanför Alaska.

Två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades upp för att möta och identifiera det ryska planet, rapporterar ABC News.

För tredje gången

Ett lednings- och kontrollflygplan av typen E-3 Sentry, två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades ut "för att genskjuta och visuellt identifiera" ett ryskt Il-20 övervaknings- och spaningsflygplan för tredje gången på en vecka.

Det ryska planet ska inte ha tagit sig in i kanadensiskt eller amerikanskt luftrum.

Under den senaste veckan har amerikanska F-16-stridsflygplan skickats ut två andra gånger – en gång den 21 augusti och en gång den 20 augusti – för att genskjuta ryska Il-20-flygplan.

“Är redo”

Norad – North American Aerospace Defense Command – meddelar följande efter händelsen:

– Norad använder ett skiktat försvarsnätverk av satelliter, mark- och luftbaserad radar samt stridsflygplan för att upptäcka och spåra flygplan och informera om lämpliga åtgärder, menas det.

– Norad är redo att använda en rad svarsalternativ för att försvara Nordamerika.

Inga nya besked

Samtidigt som amerikanska F-16-plan genskjuter ryska spaningsplan fortsätter Trump-administrationens försök att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Trump vill att Volodymyr Zelenskyj och Vladimir Putin ska mötas, någonting som inte ser sannolikt ut i nuläget.

Den amerikanska presidenten säger själv att Putin inte vill träffa Zelenskyj, eftersom “han inte gillar honom”.

“Gillar honom inte”

Trump träffade både Putin och Zelenskjy separat den här månaden som en del av sina ansträngningar att mäkla fred, men inget genombrott har uppnåtts och Ryssland har fortsatt att attackera ukrainska städer.

Vladimir Putin undviker att träffa president Volodymyr Zelenskyj för att "han inte tycker om honom", säger Trump på måndagskvällen, rapporterar Kyiv Independent.

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk region har slut på bensin

2025 08 25

Bensinen på den ryska ögruppen Kurilerna har tagit slut.

Under den senaste tiden har bensinkrisen i Ryssland intensiferats – bland annat mot bakgrund av Ukrainas attacker mot oljeraffinaderier.

Nu kommer uppgifter om att bensinen har tagit slut på den östliga ryska ögruppen Kurilerna, rapporterar oberoende Moscow Times.

Har tagit slut

Delar av Kurilerna i Rysslands fjärran östern har fått slut på bensin, uppger lokala myndigheter på måndagen.

– Försäljningen av AI-92-bensin till allmänheten har tillfälligt stoppats. Hela utbudet behövs för specialfordon, säger Konstantin Istomin, chef för Kurilsk-distriktet.

Beskedet kommer bara fem dagar efter att öarna införde en gräns på 10 liter per kund.

I grannregionen

Brister har också drabbat den närliggande Primorye-regionen, där långa köer bildades vid bensinstationer förra helgen. 

Myndigheterna införde restriktioner i Zabaikalsky-regionen och på ockuperade Krym efter brister där.

Läs mer: Ukraina säkrar stort avtal

Efter krismötet

Tidigare i augusti kom besked om att den ryska regeringen kallat till krismöte angående bränslekrisen.

Åtgärden kom efter att bensinpriserna i Ryssland har stigit med nästan 50 procent sedan årsskiftet. 

Krympande reserver på den oberoende marknaden har pressat priserna till nivåer som orsakar förluster för små bensinstationer, som måste köpa bränsle på marknaden.

Prisuppgången kommer också samtidigt som Ukraina fortsätter med långdistansdrönarattacker mot ryska oljeraffinaderier, som är viktiga inkomstkällor för Moskvas krig.

Har slagit till

I dagarna har Ukraina bland annat slagit till mot Syzrans oljeraffinaderi i Samara-regionen.

Syzrans oljeraffinaderi kan raffinera upp till 8,5 miljoner ton olja per år, vilket motsvarar cirka 3,08 procent av den totala volymen av oljeraffinering i Ryssland.

– Den ukrainska generalstaben noterade att Syzrans oljeraffinaderi är specialiserat på att producera bensin, dieselbränsle, flygfotogen och andra petroleumprodukter för den ryska militären, uppger tankesmedjan ISW.

Läs mer: Norskt fartyg beskjutet

Foto: W. Chouak

Text: Redaktionen