UPPGIFTER: Ryska desperationen växer – aktiverar “Frankenstein”

2023 03 08

De omfattande materiella förlusterna för Ryssland i kriget i Ukraina får “kannibalistiska” konsekvenser.

Det skriver ukrainska tidningen Kyiv Post, som hävdar att ryssarna är satta under rejäl press på grund av de enorma förlusterna av stridsvagnar sedan kriget inleddes.

Improviserar med "Frankenstein"-metoder

Tidigare i veckan rapporterade denna sida om Vladimir Putins nya desperata drag kopplat till stridsvagnsförlusterna.

Enligt Storbritanniens försvarsdepartement har Ryssland börjat sätta in 60 år gamla T-62-stridsvagnar från gamla Sovjettiden för att täcka nederlagen.

Men Putin kan ha betydligt större problem än så, enligt Kyiv Post.

Den ukrainska tidningen uppger att Kreml kan ha förlorat så många som 1 700 stridsvagnar på slagfältet – och tar nu till än mer desperata åtgärder för att ersätta dem.

– Vissa ryska befälhavare, i desperat behov av stridskapabla stridsvagnar, verkar ha vänt sig till att improvisera “Frankenstein-stridsvagnar” från reservdelar för att fylla hålet i deras vapenförråd.

"Bisarra bilder"

“Frankenstein”-referensen kommer från den klassiska skräckromanen av Mary Wollstonecraft Shelley, som handlar om hur vetenskapsmannen Victor Frankenstein bygger ett monster av likdelar och lyckas väcka det till liv ur blixtarna från ett åskväder.

Det är på samma sätt som ryssarna nu uppges hantera sitt sinande lager av stridsvagnar.

– Bilder visas nu i medier av bisarra, grovt konstruerade fordon som sätts in i Ukraina, skriver Kyiv Post.

– Bilder har ofta setts av stridsvagnar och andra fordon utrustade med överliggande burar, rester av rustningar och till och med trästockar för att försöka förhindra den fulla kraften av ukrainska missilattacker.

"Panikartad logik"

Den ukrainska tidningen pekar på att fenomenet i sig inte är någonting nytt. Tyskarna gjorde samma sak under andra världskriget, med syftet att förbättra det som fanns tillgängligt.

Skillnaden mellan Tyskland och Ryssland är dock att de förstnämnda fortfarande hade ett stort lager att utgå från.

– Man måste ifrågasätta logiken i vad det rapporteras att ryssarna har gjort. Det tyder på panik och belyser bristen på de resurser som krävs för att ersätta dessa förluster, framhåller Kyiv Post.

Uppgifter: Byggt vapen av diskmaskiner

Det är inte första gången det rapporteras om att Ryssland måste ta till desperata åtgärder för att hålla igång krigsmaskinen.

Förra året spreds uppgifter om hur ryska armén använder delar av kylskåp och andra hushållsmaskiner för att bygga vapen.

– Vi får rapporter från ukrainare att när de hittar rysk militär utrustning på marken så är den fylld med halvledare som de tagit ur diskmaskiner och kylskåp, sade USA:s handelsminister Gina Raimondo till Washington Post ifjol.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen