UPPGIFTER: Putins brutala plan för Belarus avslöjad

2023 02 21

Rysslands diktator Vladimir Putin planerar att mer eller mindre helt ta över grannlandet Belarus.

Det framgår i ett läckt dokument från Rysslands presidentadministration, uppger Expressen som tillsammans med journalister i USA och Europa ligger bakom avslöjandet.

Handlingens äkthet ska ha bekräftats av ett flertal västerländska underrättelsetjänster.

– Rysslands mål gällande Belarus är de samma som med Ukraina, skillnaden är att i Belarus förlitar de sig på tvång snarare än krig. Deras slutmål är ändå en fullskalig inkorporering av landet, säger Michael Carpenter, USA:s ambassadör till Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, OSSE, till Yahoo News som samarbetar med tidningen.

Stegvis plan till 2030

Planen sträcker sig till fram till och med 2030 och är planerad i flera steg.

I korthet går Putins strategi ut på att inledningsvis bland annat ta kontroll över belarusiska medier och utöva förtryck av den belarusiska kulturen och dess språk.

Ryssland uppges även planera att sätta in proryska grupper i såväl politisk som militär elit samt införa rysk lag och valuta.

Dessutom ska det finnas på Kremls  lista att byta ut belarusiska medborgares pass till ryska för att skapa ett “lager” av ryska medborgare i landet.

Uppges vilja "sluka" Belarus

Strax för jul besökte Putin sin allierade diktator Alexandr Lukasjenko i en uppmärksammad resa till Minsk

Ryska politiska motståndare varnade redan då att Putin var på väg att “sluka” Belarus, enligt Sky News.

– Ryssland har inget intresse av att sluka någon. Det finns ingen ändamålsenlighet i det här. Det är inte ett övertagande, det är en fråga om politisk anpassning, sade Putin då han fick frågan på en presskonferens som beskrevs som “bisarr”.

"Höjden av ironi"

Putins svar beskrevs av amerikanska utrikesdepartementets talesperson Ned Price som “höjden av ironi”.

– Vi har hört de här uttalanden från president Putin. Samtidigt har vi sedan konfliktens första dagar och veckorna dessförinnan sett hur Lukasjenkos regim väsentligen avstår sin suveränitet och sin självständighet mot Ryssland, säger han enligt CNN.

Försöker stanna vid makten

Häromåret presenterade Lukasjenko, som suttit vid makten sedan 1994, förslag på hur han skulle kunna förlänga sin mandatperiod som löper ut 2025.

– Lukasjenko har öppnat en väg för att presidentskapet ska fortsätta för honom själv till åtminstone 2035. Då kommer han att vara 81 år gammal, säger en politisk kommentator till nyhetsbyrån AP.

LÄS MER: Oroväckande förberedelser i Belarus

LÄS MER: Putins delegation sprider skräck

LÄS MER: Kontroversiell uppmaning från Belarus diktator

Foto: Press Service of the President of the Republic of Belarus

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen


9 oktober 2026

Per Gessle har sålt allt – 70 procent borta

2026 10 10

Per Gessle har sålt av stora delar av sin aktieportfölj.

Börsen har svängt fram och tillbaka den senaste tiden. Det osäkra omvärldsläget syns också på aktiemarknaden.

– Börsutvecklingen under 2026 har präglats av osäkerhet på de globala marknaderna. Konflikten i Mellanöstern och störningarna i Hormuzsundet har bidragit till ökad oro och påverkat börser världen över, framhåller Jacob Öljemark på Ekonomifakta, som drivs av arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringsliv.

Nu tar den svenske poplegendaren Per Gessle ett steg tillbaka, när det gäller investeringarna i flera svenska stora bolag.

Har sålt allt

I sju bolag har popstjärnan sålt allt under förra månaden, rapporterar EFN med hänvisning till ägardatatjänsten Holding. Det handlar om SEB, Nordea, Telia, Latour, Wihlborgs, Sagax och BHG Group.

I ytterligare 14 andra bolag har Per Gessle sålt den största delen av sina aktier, däribland Swedbank, Handelsbanken, Hexagon och Elekta. Därmed har värdet på popikonens aktieportfölj rasat med omkring 70 procent på bara en månad, från cirka 32 miljoner kronor till 9 miljoner kronor.

Samtidigt investerar Per Gessle för första gången i ett annat stort bolag, nämligen Ericsson där han köpt aktier för 800 000 kronor.

Läs också: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Upp på lång sikt

Den svenska börsen har utvecklats starkt på lång sikt.

Sedan andra halvan av 1990-talet har värdet ökat, men längs vägen har flera kriser satt sina spår och lett till tillfälliga ras. Bland annat vid den globala finanskrisen 2007 och 2008, då Stockholmsbörsens All Share Index föll med drygt 50 procent, enligt Ekonomifakta.

Stormigt igen

Under 2010-talet vände börsen uppåt igen. Men i början av 2020 slog coronapandemin till, vilket fick direkt påverkan på Stockholmsbörsen.

– Under februari och mars 2020 föll Stockholmsbörsens All Share Index med ungefär 19 procent och Dow Jones Industrial Average tappade cirka 22 procent under samma period. Därefter skedde en snabb återhämtning och redan under hösten 2020 hade indexet passerat nivån före pandemin, framhåller Jacob Öljemark på Ekonomifakta.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: A. Hervias resp Albin Olsson

Text: Redaktionen