SVERIGE: Kraftig beteendeförändring på bostadsmarknaden

2022 11 28

Fastighetsmäklarkedjorna lider stort på grund av stora förändringar inom bostadsmarknaden under året.

Oron har sin bakgrund i den kraftiga minskning av antalet bostadsförsäljningar i år, som minskat ännu mer den senaste månaden. Det rapporterar Sveriges Radio.

I oktober minskade antalet sålda bostäder med drygt 30 procent jämfört med motsvarande månad förra året. Totalt är minskningen i år 15 procent, enligt siffror från SCB och Svensk mäklarstatistik.

En stor förklaring ligger i att bostadspriserna har rasat under året.

– Vi har nog ett halvår framför oss som kommer att vara fortsatt präglat av oro, konstaterar Johan Engström, vd på Swedbank Fastighetsbyrån, för SR.

Stort bakslag

Utvecklingen är ett stort bakslag för branschen som annars hade en mycket lovande start på året. Det gick till och med att se en uppgång, innan allting vände.

– Fastighetsmäklarbranschen omsatte ungefär 50 miljarder 2021. Vad vi kan se började försäljningsminskningen i juni och om man tittar hela tredje kvartalet har omsättningen minskat med sex procent, säger Daniel Lennartsson, ekonom på SCB, till SR.

Råder osäkerhet

Enligt Johan Engström såg man dock orosmoln redan i början av 2022, och nu råder stor osäkerhet inom branschen.

– Man vet inte var räntan kommer ta vägen, kommer inflationen avta, hur ser det ut med elpriserna? Det finns många faktorer som påverkar våra kunder, just nu skulle jag säga att många avvaktar med att göra en förändring i sin bostadssituation, säger vd:n.

Han betonar emellertid att han tror på en återhämtning, trots räntehöjningar och prognoser om fortsatta prisfall på bostäder. 

Detta eftersom folk lättare kan räkna på sina kostnader när priserna stabiliseras, vilket kan få fart på bostadsaffärerna igen.

Flaggar för höjda avgifter

Förra veckan gav Riksbanken besked om ytterligare höjd styrränta på 0,75 procent. Någonting som slår hårt mot drygt en miljon lägenheter i Sverige.

Detta eftersom räntan påverkar bostadsrättsföreningarnas lån, vilket i sin tur leder till höjda bostadsrättsavgifter.

– Många kommer att påverkas av ökade avgifter – i synnerhet de som bor i yngre föreningar. Vi observerar regionala skillnader, men överlag kan sägas att mönstret är likartat i exempelvis storstadsregionerna, säger Stephane Hedman, ansvarig för UC Bostad.

Inga besked om amorteringskravet

En annan omdebatterad fråga kopplad till bostadsrättsmarknaden och räntehöjningarna är den om amorteringskravet, som Moderaterna inför valet lovade att pausa.

I nuläget kan dock inte finansminister Elisabeth Svantesson ge något besked om löftet.

– Vi för en diskussion med de berörda myndigheterna, Finansinspektionen och Riksbanken. Vi kommer att återkomma till frågan om amorteringskrav. Det är viktigt att veta att sedan augusti har prognoserna försämrats ytterligare. Inflationen beräknas högre och lågkonjunkturen djupare. Allt ska göras med försiktighet, uppgav ministern till SR Ekot förra veckan.

LÄS MER: Nu blir det ännu svårare att få bostadslån

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


Tidigare Trumpallierad varnar världen: “Total galenskap”

2025 07 07

John Bolton, nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod, dundrar mot sin före detta chef.

I en lång intervju går Bolton till kraftfull attack mot den amerikanska presidenten.

Mest kritisk är han kanske till hur Trump hanterat en av sina största prestigefrågor.

Tullarna gentemot omvärlden.

Enligt Bolton är alltihop en “röra” som skapat “enorm osäkerhet” i näringslivet. Han flaggar också för stora konsekvenser.

– Hela tullinitiativet är ett enormt misstag som kommer att kosta oss ekonomiskt och politiskt eftersom det drabbar våra bästa och närmaste handelspartners. Jag tycker att det som händer är fullständig galenskap, säger Bolton till norska Dagbladet.

Var "kaos" i Vita huset

John Bolton jobbade för Trump mellan 2018 och 2019. 

Därefter har han blivit en av presidentens största kritiker. I en bok har Bolton beskrivit livet i Vita huset som ett flipperspel.

– Det är kaotiskt. Han är inte disciplinerad i sitt tänkande och ändrar sig beroende på vem som pratade med honom senast. Det han säger på morgonen kanske inte gäller på eftermiddagen.

Bolton kommenterar även Trumps löfte om att skapa fred i Ukraina. Om något skulle gå fel i Ukraina, eller om något händer med ett annat Natoland, är det "omöjligt att säga hur Trump kommer att reagera”, menar den tidigare säkerhetsrådgivaren.

– Hans grundläggande brist på förståelse för hur alliansen fungerar är fortfarande ett problem. Det kommer inte att försvinna.

Löftet ett "stort nederlag"

John Bolton anser att hela situationen kring Ukrainafrågan är frustrerande. 

Sex månader efter att Trump tillträtt fortsätter Ryssland att attackera sitt grannland, trots republikanens löfte om fred på "24 timmar".

– Det skulle aldrig ske, men vi är definitivt inte närmare en diplomatisk lösning. Det här har varit ett så stort nederlag att jag inte tror att han vill ha uppmärksamhet kring det här, säger Bolton.

LÄS MER: Obama går ut med sällsynt varning – “ett kolossalt misstag”

Trump: "Kan inte säga om det sker"

Donald Trump uttalade sig i helgen om utsikterna för att få ett slut på kriget i Ukraina.

Han är numera betydligt mindre säker på sin sak än för ett halvår sedan.

– Jag vet inte. Jag vet inte. Jag kan inte säga om det kommer att hända eller inte, säger presidenten om möjligheten, enligt Politico.

Trump uttryckte även förra veckan att han “inte gjorde några som helst framsteg” i sitt senaste samtal med Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Jag är inte glad över det, tillade han enligt Newsweek.

Enligt Donald Trump gav han John Bolton sparken i september 2019. Bolton själv har uppgett att han avgick frivilligt.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


Rusning efter ”mirakeldryck” – butikshyllor töms

2025 07 08

Försäljningen av grönt te fortsätter att öka i Sverige.

I centrum för hypen står det japanska gröna teet matcha som har vunnit enorm popularitet världen över. 

Det gröna pulvret försvinner snabbt från butikshyllorna och kaféer serverar matcha i otaliga varianter. Brittiska The Guardian rapporterar om en ”global brist" på matcha som kommer att kvarstå under lång tid framöver.

Bakom försäljningsökningen finns en intensiv marknadsföring. Den populära sociala medieplattformen Tiktok översköljs av videos som lyfter fram hälsofördelarna med det gröna teet.

”Hyllats som mirakeldryck”

Näringsexperten Louise Meng hoppar inte på trenden.

Hon konstaterar att matcha innehåller flera nyttiga näringsämnen, men understryker samtidigt att det inte rör sig om någon ”mirakeldryck”.

– Teet har hyllats som en mirakeldryck, och hälsotrenden har fått många att tro att matcha kan revolutionera deras välmående – men så är det inte, säger Meng till TV2.

– Om det verkligen var något som kunde göra skillnad för folkhälsan och individuell hälsa, då skulle livsmedelsmyndigheter redan ha utfärdat rekommendationer, fortsätter experten som menar att ett ”hälsosamt matintag” gör större skillnad för hälsan.

– Det uppstår konstiga trender hela tiden. För några år sedan var det citronvatten på morgonen, innan dess oljeshots och så vidare och så vidare.

LÄS MER: Forskare varnar för populär mat – ”Finns ingen säker mängd”

FAKTA: Matcha

- Matcha är det traditionella ceremoniella teet i Japan och görs av bladen från tebusken, camellia sinensis. Det kallas för ”drottningen av grönt te” och står i centrum för den traditionella japanska tekulturen.

- Matcha har anammats över hela världen i rekordfart och matchapulver kan användas i allt från te till pannkakor.

- De senaste åren har det blivit populärt att göra en sorts mjölk-te på matcha, känt som matcha latte. 

Källor: Life resp Te-centralen

LÄS MER: Coop ger nytt besked om butiker – efter miljardförlusten

 

Foto: Coop 

Text: Redaktionen