UTRIKES: Minister avslöjar Rysslands nästa mål

2022 09 01

Ryssland vänder återigen blicken mot Moldavien.

I ett uttalande hintar den ryske utrikesministern Sergej Lavrov om att Moldavien kan stå näst på tur om Ryssland segrar i Ukraina.

I en tv-sänd utfrågning kommenterar Lavrov situationen för den rysktalande befolkningen i Moldavien.

Ministern hävdar att det är Rysslands ansvar att "skydda" den, enligt honom, förtryckta befolkningsgruppen, rapporterar den belarusiska nyhetskanalen Nexta.

– Lavrov antyder att Moldavien står näst på tur att invaderas. Han lovar att göra allt för att skydda den rysktalande befolkningen i Moldavien och Transnistrien, skriver Nexta på Twitter.

Lavrovs uttalande stärker tidigare rapporter som fastslagit att Kremls imperialistiska drömmar sträcker sig utanför Ukraina.

Etablera landkorridor

I början av maj sa den ryske generalmajoren Rustam Minnekaev att Ryssland vill etablera en landkorridor som förbinder ockuperade områden i södra Ukraina med utbrytarstaten Transnistrien i östra Moldavien.

– Kontroll över södra Ukraina är en annan väg ut till Transnistrien, där det också finns fakta om förtryck av den rysktalande befolkningen, sa han i ett uttalande.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har även varnat för att  Ryssland försöker straffa Moldavien för att de stödjer Ukraina. Enligt Zelensky planerar Putinregimen att göra landet till en rysk lydstat.

Moldaviens premiärminister Natalia Gavrilita har konstaterat att det finns en utbredd oro för en rysk invasion hos den moldaviska befolkningen.

– Vi är förstås oroade.  Det är ett hypotetiskt scenario just nu. Men om militären rör sig ännu längre in i sydvästra Ukraina och mot Odesa då blir vi förstås mycket oroade, sa hon i en intervju med CNN.

Separatistisk stat

Transnistrien är en utbrytarstat i östra Moldavien som får ekonomiskt och militärt bistånd från Kreml.

Ryska soldater har varit stationerade i regionen sedan början av 1990-talet.

Moldavien är ett av Europas fattigaste länder och har till stor del på grund av Transnistrien inte lyckats bryta sig loss från Moskvas intressesfär.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 06

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen


Ryssland släpper ”pengar” från luften

2025 09 06

Ryssland har bedrivit en bisarr kampanj.

Putinregimen använder sig av alla tänkbara metoder för att vinna kriget i Ukraina.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har släppt ned falska sedlar över staden Tjernihiv i Ukraina.

Falska sedlar

En rysk drönare har släppt ned vad som ser ut att vara 100-sedlar av den ukrainska valutan hryvnia, rapporterar Kyiv Independent.

Men när man tittar närmare på sedlarna så ser man att det inte är pengar – utan flygblad.

I flygbladen försöker Ryssland locka den ukrainska befolkningen med riktiga pengar.

De ber civila ukrainare om hjälp i utbyte mot betalning.

– Polisen varnar medborgarna för straffrättsligt ansvar för spridande av information om var de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig och hur de rör sig! står det i ett uttalande från den regionala polisen, enligt tidningen.

Den ryska militären vill locka ukrainska kollaboratörer – som de hoppas ska kunna hjälpa den ryska invasionsmakten på flera sätt.

Vill muta unga ukrainare

Ryssland har ända sedan starten av invasionen försökt muta eller utpressa ukrainare till samarbete, enligt tidningen.

Man försöker bland annat få ukrainare att spionera på ukrainska styrkor.

En annan uppgift kan vara att begå sabotage och mordbränder i Ukraina.

Ryssland riktar särskilt in sig på unga personer.

Den ryska underrättelsetjänsten försöker att rekrytera ukrainska tonåringar genom att kontakta dem digitalt, eller som i det här fallet, med flygblad.

De ukrainska tonåringarna erbjuds ”lättförtjänta” pengar, enligt tidningen. Men för att få pengarna måste de vara redo att förråda sitt land och lämna ut känslig information till fienden.

Har drabbats hårt

Den senaste händelsen med de falska sedlarna upptäcktes i staden Tjernihiv på lördagen. Sedlarna släpptes ned över staden med hjälp av en drönare.

Tjernihiv är en stad som har drabbats av flera allvarliga attacker under kriget, enligt tidningen. Staden ligger runt 80 kilometer från ryska gränsen.

Foto: lewek gnos resp President of Russia Office

Text: Redaktionen