TURKIET: Erdogan angriper Sverige – igen

2022 07 21

På nytt har den turkiska presidenten gått till starkt angrepp mot Sverige.

Även denna gång hotar Recep Tayyip Erdoğan med att sätta stopp för både Sveriges och Finlands planer att gå med i Nato, enligt den turkiska tidningen Daily Sabah.

“Avelscenter” för terrorism

Turkiets ledare hävdade att skandinaviska länder håller på att förvandlas till ett “avelscenter” för terrorism.

Tidigare har han uttryckt sig i liknande termer, då i stil med att Sverige skulle vara ett “pensionat för terrorister”.

Poserade med Putin

Uttalandet kommer efter en resa till Iran där Erdoğan bland annat träffade och stoltserade på bilder med den ryska diktatorn Vladimir Putin.

– Vi har öppet och tydligt uttalat våra villkor för Finland och Sverige vid förhandlingsbordet, då också Natos generalsekreterare var närvarande, säger Erdoğan till Daily Sabah.

Han upprepade sina krav på att de nordiska länderna ska sätta stopp för terrorstämplade organisationers verksamhet i de egna länderna och utvisa terrormisstänkta till Turkiet.

Kan stoppa Natomedlemskapet – igen

Han fortsatte sedan med att, återigen, hota att lägga krokben för Sveriges och Finlands medlemskap i Nato.

– De matar terrororganisationer även i deras parlament. Det liknar ett avelscenter. Om de inte håller sina löften är det inte möjligt för oss att se positivt på frågan, säger den turkiska ledaren och syftar på de nordiska länderna inträde i militäralliansen.

Nästan en repris

Erdoğans uttalande är mer eller mindre en repris på vad han sade redan tidigare i veckan.

– Turkiet kommer att frysa Finlands och Sveriges ansökan om medlemskap i Nato om de båda nordiska länderna inte uppfyller de löften om kontra-terrorism som gavs förra månaden, uttryckte han i måndags enligt Reuters.

Lade till fler länder

Den här gången lade han dock till många fler länder på sin lista, enligt Daily Sabah.

Presidenten påstod nämligen att i princip hela Europa mer eller mindre föder upp terrorism.

Han exemplifierade bland annat med Norge, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien och Italien.

– Västländerna har för närvarande ingen rätt att tal i frågan (om terrorism), säger han till den turkiska, regimvänliga tidningen.

Svängiga turer

Sveriges turer med Turkiet har varit många när det gäller Nato.

Från att Erdoğan sade blankt nej till Sverige ställdes det långa listor med krav.

Till slut fick de nordiska länderna i hamn ett avtal med Turkiet som gav grönt ljus.

Regeringen har fått kritik för att inte ha varit öppna med avtalets innehåll, som bland annat ska innehålla utvisningskrav på ett flertal kurdiska medborgare.

Statsministern har dock flera gånger proklamerat att man följer svensk lag och internationell rätt.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 10

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryter personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen