JUST NU: Andersson och Kristersson kritiseras för uttalande om Turkiet

2022 07 05

Att Turkiet skulle vara en demokrati stämmer inte.

Det anser statsvetaren Staffan Lindberg som kritiserar de båda partiledaren för att ha hävdat just så är fallet, rapporterar Sveriges Radio.

Lindberg hänvisar till en intervju som gjordes i helgen i Studio P1, då Magdalena Andersson och Ulf Kristersson konfronterades med frågan huruvida Turkiet är en demokrati eller inte.

Kämpade med svaret

Statsministern fick kämpa för att hålla tungan rätt i mun när hon skulle definiera det land hon precis slutit avtal med för att få gå med i Nato.

– Jag ska inte, alltså jag ska inte slutgiltigt…, inledde statsministern sitt svar. 

– Det är ju en demokrati på så sätt att de har allmänna val men vi vet ju också att det finns en diskussion om att det är journalister som är fängslade och så. Det är klart att det är viktigt att det finns fri media, fortsatte sedan Magdalena Andersson.

Svarade svävande

Även Ulf Kristersson svarade svävande på frågeställningen.

– Alltså, Turkiet är en parlamentarisk demokrati. Sedan är det ingen tvekan om att det finns bristande fri- och rättigheter i Turkiet.

“Det luktar illa”

Men att benämna Turkiet som en demokrati vore direkt felaktigt, enligt Staffan Lindberg. 

– Om man ska sänka nivån så lågt att Turkiet räknas som en demokrati, då är nog vattnet ganska grumligt och brunt och luktar illa, säger han till SR.

“Fallerar i samtliga områden”

Lindberg är även föreståndare för det internationella demokratiforskningsprojektet V-Dem, som används av bland annat Världsbanken och EU-kommissionen som demokratiskt mått för att jämföra olika länder.

Han tar bland annat upp att valen i Turkiet har stora brister och att det finns grova inskränkningar i landets yttrandefrihet.

– Turkiet fallerar i demokratiskt hänseende på i stort sett samtliga dessa områden, säger Staffan Lindberg till radion.

Förklaras av Natofrågan

Förklaringen till att de båda partiledarna svarar på det sätt de gör är den pågående Natoansökningen, som i högsta grad påverkats av just Turkiet.

Så menar åtminstone Sten Widmalm, också professor i statsvetenskap.

– Politik och intressen avgör hur man svarar, men det kan inte heller gå hur långt som helst som Staffan är inne på, säger han till SR.

Lovade hedra avtalet

Senast idag höll Nato en presskonferens där även utrikesminister Ann Linde (S) närvarade. Hon angav då ett löfte till Turkiet och Erdoğan.

– Vi har en överenskommelse mellan Sverige, Finland och Turkiet. Vi kommer hedra den överenskommelsen och följa den, säger Ann Linde på pressträffen.

Statsministerns löfte

Enligt Erdoğan består avtalet av att Sverige ska utvisa 73 personer, någonting han påstår att Sverige har lovat för att Turkiet ska släppa in landet i Nato.

Magdalena Andersson har i sin tur lovat att inga svenska medborgare kommer att lämnas ut.

Ägnar man sig inte åt terrorismverksamhet behöver man inte vara orolig, sa statsminister Magdalena Andersson (S) till Expressen i onsdags.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Moderaterna

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita huset gör helomvändning om kriget i Ukraina

2025 10 17

Vita huset ändrar ton gällande kriget i Ukraina.

President Donald Trump har länge varit positiv till att få slut på kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Han har varit övertygad om att diplomati kan leda fram till en lösning, men alla är inte övertygade, rapporterar Kyiv Independent.

Parterna inte redo

Trump tror att mötet med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Vita huset under fredagen och presidentens planerade möte med Rysslands ledare Putin kan bli avgörande för att närma parterna till en fredslösning.

Men Trump får nu en mindre optimistisk bild från sin närmaste allierade, vice president JD Vance.

Han varnar för att både Ryssland och Ukraina fortfarande inte är redo att skriva under något fredsavtal.

– Så mycket som den energiska diplomatin från USA:s president kan föra parterna fram till mållinjen, måste man i slutändan ha två parter som är villiga att sluta en överenskommelse, säger JD Vance i en intervju med Newsmax.

– Just nu… är varken ryssarna eller ukrainarna redo att ingå en överenskommelse, fortsätter Vance.

LÄS MER: “Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj”

Obalans gällande förväntningar

Vance pekar på att det finns en grundläggande missanpassning i förväntningarna.

Ryssland tror att de ligger bättre till på slagfältet än de faktiskt gör, vilket komplicerar möjligheterna till en överenskommelse.

Vance påpekar också att sanktioner kan påverka Rysslands agerande, men att de inte alltid är effektiva.

Möte i Vita huset

Under dagens möte förväntas Zelenskyj och Trump diskutera bland annat möjlig leverans av Tomahawk-missiler, men utgången är osäker efter Trumps senaste besked om att även USA behöver missilerna.

– Vi behöver Tomahawk för USA också. Vi har många av dem, men vi behöver dem. Jag menar, vi kan inte tömma vårt land på dem, säger Trump enligt Kyiv Independent.

Putin har varnat för att sådana leveranser till Ukraina skulle skada relationerna mellan USA och Ryssland, och de två ledarna planerar nu ett möte i Budapest.

LÄS MER: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: 70 barn har insjuknat akut i Sydsverige

2025 10 17

En förskola har fått stänga akut efter att 70 barn har insjuknat.

En förskola i Skåne har tvingats stänga under fredagen.

Förskolan ligger i Eslöv.

Mer än hälften av barnen på förskolan har blivit magsjuka.

– Det är en ganska stor spridning på den här åkomman. Det är viss spridning bland de vuxna också men inte lika mycket, säger avdelningschef Eva Mellberg, till SVT.

140 barn går på förskolan

Det är på en av Eslövs största förskolor, Ekebackens förskola, som magsjukan härjar.

140 barn går på förskolan.

Idag hålls förskolan stängd, och eventuell också på måndag.

– Förskolan ska saneras och vi väntar på provresultat. Vi hoppas kunna ge besked under dagen, säger Eva Mellberg.

Den mat som serverats på förskolan har skickats på analys.

Även de friska får stanna hemma

De barn som fortfarande är friska får också stanna hemma för att undvika att en eventuell smitta sprids vidare.

– Vi har ju inte möjlighet att erbjuda dem plats på andra förskolor för då riskerar vi ju att sprida smittan vidare. Är det kontaktsmitta så vill vi ju inte utsätta resten av Eslövsbarnen för det, säger Eva Mellberg till SR.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Ingen allvarligt sjuk

I nuläget är det ingen som har blivit allvarligt sjuk.

Barnen har generellt drabbats hårdare än de vuxna som insjuknat.

– Det är ju inte så att vi har fått någon jättesvårt sjuk som har behövts läggas in eller så utan det är en vanlig magsjuka med de vanliga symtomen som kräkningar och diarré, säger Eva Mellberg, till SR.

Råd vid magsjuka

Folkhälsomyndigheten ger ut råd till föräldrar med barn som får magsjuka.

- Om du misstänker att ditt barn har magsjuka är det viktigt att barnet stannar hemma.

- De vanligaste symtomen på magsjuka är illamående, magont, kräkningar, diarréer och feber.

- Meddela gärna personalen på förskolan om ditt barn har magsjuka. Det hjälper dem att bedöma omfattningen av smittspridningen.

- Barn som har haft magsjuka behöver vara piggt och stabilt friskt igen, och det brukar ta minst ett par dagar efter sista dagen med symtom. Magsjuka barn behöver därför stanna hemma i två symtomfria dygn innan de återvänder till förskolan.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Källa: Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen