JUST NU: Bensinpriserna förväntas stiga efter EU-besked

2022 05 31

Nattens besked om att EU stoppar import av rysk olja lär ge konsekvenser för drivmedelspriserna i Sverige.

EU tar i med hårdhandskarna mot Ryssland och landets diktator Vladimir Putin. I natt meddelade ledare inom unionen att man tänker stoppa rysk olja med upp till 90 procent före årets slut. 

Svenskar drabbas

Beslutet uppges vara direkt kännbart ekonomiskt för den ryska presidenten och möjligheterna att finansiera krigsmaskinen i Ukraina. 

Andra som kommer behöva drabbas av konsekvenserna av EU:s beslut är svenska bilister, rapporterar Expressen.

Nära rekordsumma

Sanktionerna fick nämligen direkt påverkan på oljepriset. Ett fat olja steg för första gången på två månader till 1 200 kronor.

Idag kostar en liter bensin 23,33 kronor enligt Circle K:s prislista för bemannade stationer. Det är nära de historiska rekordsummor som annonserades i vintras, och efter de nya sanktionerna lär nu sannolikt prislappen öka igen.

Kan inte ställa om

– Drivmedelsmarknaden är i viss  mån regional i Europa. Men EU har importerat mycket av sina färdiga drivmedel, diesel och bensin framför allt. Det finns inte riktigt tankers globalt för att ställa om och ta in drivmedel från länder längre bort, säger Samuel Ciszuk, energianalytiker på ELS Analysis, till Expressen.

Uppmaning till konsumenter

Samuel Ciszuk riktar dessutom en konkret uppmaning till hur bensinkonsumenter och bilister ska tänka framöver när priserna ökar.

– Det blir dyrare att tanka bilen, så det är väl bra att hålla igen i den mån den går. Man får fundera på vad man har råd med och hur man ska lägga upp sin konsumtion, säger han till tidningen.

Meddelade sänkt energiskatt

I slutet av april meddelade riksdagen att energiskatten på bensin och diesel skulle sänkas 50 öre, vilket skulle ge ett sänkt literpris med uppemot 1,80 kronor.

Den minskningen har nu alltså ätits upp av den senaste tidens ökningar.

Statsministern välkomnar oljebesked

Medan svenskarna får förhålla sig till ökade drivmedelspriser som en följd av sanktionerna är EU:s förhoppning att Putin ska drabbas desto hårdare. Statsminister Magdalena Andersson (S) välkomnar EU:s besked.

– Det här är väldigt viktigt för att minska Putins möjligheter att föra sitt brutala och olagliga krig i Ukraina. Alla ser behovet av att vidta ytterligare åtgärder för att få honom att inse att han ska sluta, sade hon på en pressträff enligt SVT.

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


Pfizer stäms – misstänks orsaka hjärntumörer

2025 09 30

Över tusen kvinnor stämmer läkemedelsjätten Pfizer.

Pfizer har hamnat i ett rejält blåsväder.

Läkemedelsföretaget har fått in masstämningar från patienter som utvecklat hjärntumörer efter användning av preventivmedlet Depo-Provera, rapporterar svenska Yle.

Kopplas till preventivmedel

En grupp kvinnor i USA har gått samman för att stämma Pfizer och hävdar att det finns ett samband mellan användning av Depo-Provera och intrakraniella meningeom, en typ av långsamt växande hjärntumör.

– Meningeom är godartade bara så till vida att de inte bildar metastaser i andra organ, men de finns i hjärnan och de växer, säger Ellen Relkin, en av advokaterna som driver målet, till Newsweek.

Studier har visat att kvinnor som använt Depo-Provera har en betydligt högre risk att drabbas av meningeom.

En fransk studie publicerad i British Medical Journal konstaterade en fem och en halv gånger högre risk, medan en kanadensisk studie visade 3,5 gånger högre risk jämfört med kvinnor som använder andra hormonella preventivmedel.

LÄS MER: Swedbanks storsatsning – lanserar ny fond

Kvinnors berättelser

En av de drabbade är 61-åriga Sandra Somarakis från Oregon, som fick sin första meningeomdiagnos i slutet av 1990-talet.

– När du upplever något som det här som en frisk person så undrar du vad du har gjort för att orsaka det, säger Somarakis till Newsweek, som använde Depo-Provera i fyra år.

Efter en magnetundersökning upptäcktes en tumör i ögonhålan, och senare ytterligare en tumör när hon fortsatt använda Depo-Provera.

Advokaten Relkin berättar att många av deras klienter har drabbats av allvarliga besvär.

– En del av våra klienter har fått försämrad syn, en del har blivit blinda, andra döva, säger hon.

Fler väntas stämma

Sedan maj i år har antalet kvinnor som deltar i masstämningen tredubblats, och The Guardian rapporterar att det kan komma att växa till mellan 5 000 och 10 000 kvinnor.

Det potentiella skadeståndsvärdet uppskattas till flera miljarder dollar.

Depo-Provera ges som injektion var tredje månad och används även i andra länder, inklusive Sverige, men med mindre utbredning.

LÄS MER: Många svenskar har gjort samma miss – riskerar ekonomisk smäll

Foto: Pfizer

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump landar megavinst – ”Största i historien”

2025 09 30

USA:s president Donald Trump firar en stor seger.

YouTube har gått med på att betala 24,5 miljoner dollar till Donald Trump efter att hans konto stängts av i samband med stormningen av Kapitolium 2021.

Detta är en av de största utbetalningarna från teknikjätten någonsin, rapporterar CNBC.

Så firar Trump

Donald Trump tog till sociala medier för att fira sin seger. Han delar en meme på Truth Social där en generad YouTube-chef, klädd i grå hoodie, räcker över en gigantisk check till Trump, som själv håller i andra sidan av checken och ger tummen upp.

– YouTube ger upp! De betalar president Trump för olaglig avstängning! Denna MASSIVA seger visar att censur från stora teknikföretag får konsekvenser. Alla shadowbannade patrioter förtjänar rättvisa!

– Trump kämpade för yttrandefriheten och VANN! Dela om ALLA avstängda konservativa ska kompenseras, fortsätter han.

LÄS MER: Trump i akut möte – stor nedstängning hotar

Bakgrunden till tvisten

Trump stämde YouTube, Facebook och Twitter under 2021 efter att hans konton stängdes av, på grund av stormningen av Kapitolium den 6 januari 2021.

Anledningen var att han ansåg att avstängningen var orättvis och ett angrepp på hans yttrandefrihet, samtidigt som den påverkade hans möjligheter att kommunicera med sina följare.

Trump menade att teknikjättarna, inklusive YouTube, Facebook och Twitter, hade censurerat honom på ett sätt som var politiskt motiverat och kränkte hans rättigheter som amerikansk medborgare och offentlig person.

Tidigare förlikningar

Sedan Trump återvände till Vita huset i januari 2025 har flera teknikföretag löst sina tidigare rättsliga tvister med presidenten.

Facebooks moderbolag Meta meddelade i januari att de skulle betala 25 miljoner dollar.

I februari gick Elon Musks X, tidigare Twitter, med på att betala cirka 10 miljoner dollar.

I augusti uttryckte flera demokratiska senatorer, bland dem Elizabeth Warren, oro över en möjlig förlikning med presidenten i ett brev till Google- och YouTubes-chefer.

Förlikningen är en betydande ekonomisk seger för Trump och är en av de största i företagets historia.

LÄS MER: Mardröm för Trump – kraftig nedgång

Foto: Skidmore Donald Trump

Text: Redaktionen