Vill införa nytt omkörningsförbud i trafiken

2024 07 24

Polisen i Örebro vill införa omkörningsförbud för tunga lastbilar.

Om du har klagat på tunga lastbilar som kör om andra tunga lastbilar på motorvägen så är du förmodligen inte ensam om det.

Ett hett omdebatterat ämne är förekomsten av lastbilar som kör ett par kilometer i timmen snabbare än andra lastbilar, vilket leder till en omkörning som tar tid ute på vägarna.

Nu vill polisen i Örebro införa ett omkörningsförbud på vissa platser som gäller just tunga lastbilar.

Det rapporterar SVT.

Ställer till det

Ett av problemen som uppstår när tunga lastbilar som kör i ungefär samma hastighet ska köra om varandra är att annan trafik blockeras tillfälligt.

Det gäller bland annat blåljustrafik.

– När vi kommer på utryckning så kommer inte vi fram, säger Mikael Stolt, gruppchef för trafikpoliserna i Örebro län, till SVT.

Skulle hjälpa

Mikael Stolt är övertygad om att ett omkörningsförbud för tung trafik på E18/E20 genom Örebro skulle hjälpa.

– Folk ringer in för att de behöver hjälp och då vill vi ju komma fram så fort som möjligt. Det kan ju vara någon som sitter fast efter en olycka eller att det är en pågående misshandel, fortsätter han.

Omkörningsförbud för tunga lastbilar har tidigare testats på bland annat sträckan Stockholm-Arlanda och i Skåne finns det på olika håll.

Tydligt syfte

När förbudet testades mellan Stockholm och Arlanda så hade Trafikverket satt upp tydliga mål med beslutet.

- Minskning av antalet svårt skadade och döda

- Tunga fordons minskade påkörningsrisk av mittbarriär

- Ökad framkomlighet för räddningstjänst vid utryckning och för samtliga fordon vid normal trafik.

“Ökar möjligheten”

Niklas Holmgård, trafikingenjör på Trafikverket, berättade om den satsningen.

– Med omkörningsförbudet för de tunga lastbilarna minskar risken att vägen korkar igen vilket är särskilt viktigt för utryckningsfordon som ambulans och brandkår, sade han.

– Med omkörningsförbudet ökar möjligheten för räddningsgata.

Det är oklart om det finns några funderingar på att införa ett sådant förbud på nationell nivå.

Foto: P. van der Meulen

Text: Redaktionen


Sverige säger nej till USA – stormakten vädjar om hjälp

2025 03 17

Det råder stor brist på ägg i USA.

Efter flera utbrott av fågelinfluensan har över 50 miljoner höns tvingats avlivats i USA sedan oktober 2024.

Det har lett till ett kraftigt minskat utbud av ägg, vilket fått USA:s regering att vända blicken mot andra länder.

Stormakten har undersökt om flera europeiska länder, inklusive de nordiska, kan exportera ägg till USA.

Nu svarar Sverige.

Enligt Kronägg, en av Sveriges största äggproducenter, blir det svårt att transportera ägg till stormakten i väst.

– Det är inte helt okomplicerat att få tillstånd för export till USA. Jag tror inte vi kommer att exportera, säger Kronäggs vd Markus Lindström till GP.

– Vi har också äggbrist i Europa och där har vi redan exportkanaler vi använder oss av. Så det är snarare så att vi exporterar inom Europa.

Norge ger samma besked.

– Tyvärr har vi inte ett enda ägg att sälja. Alla ägg vi har kommer att gå till norska konsumenter, säger Kjell S. Rakkenes, vice vd för strategi, hållbarhet och kommunikation på äggproducenten Nortura, till norska TV2.

Enligt Rakkenes har USA kontaktat många länder runt om i världen.

– Jag har förstått att de har kontaktat flera länder med förfrågningar om att köpa ägg. Det visar att försörjningssituationen är krävande på fler håll än i Norge, säger han.

Finland och Danmark svarar

Finland och Danmark säger varken ja eller nej.

Båda länderna hänvisar dock till att nuvarande regelverk gör det svårt att exportera ägg till USA.

– Ett stort antal kontrollkrav i bland annat USA står i vägen för att kunna exportera ägg dit, har chefen för branschorganisationen Danske Æg sagt till jordbrukstidningen Fødevarewatch.

Public service-kanalen Yle rapporterar att finska producenter tampas med liknande problem.

– Svaret var att man egentligen inte kunde svara på frågan, eftersom man inte har förhandlat om att sälja ägg till USA. Därför känner man i Finland inte till de krav landet har på ägg och äggprodukter, uppger kanalen.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Ungern slår till mot Ukraina – ”tack vare Trump”

2025 03 17

Alla stödpaket från EU till Ukraina kommer att stoppas av Ungern.

Det meddelar den ungerske utrikesminister Péter Szijjártó på måndagen.

I ett inlägg på Facebook skriver Szijjártó att Ungern har stoppat ett nytt stödpaket på cirka 20 miljarder euro till Ukraina.

Vidare meddelar utrikesministern att Ungern kommer motsätta sig alla framtida stödpaket som övriga EU-länder enas om.

Szijjártó anser att Donald Trumps intåg i Vita huset har förändrat spelplanen och hävdar att EU vill förlänga kriget genom att stödja Ukraina.

– Tack vare president Trump har hoppet om fred aldrig varit så nära under de senaste tre åren som det är nu, så Bryssels avsikt att omöjliggöra fredssamtal är oacceptabel, framhåller utrikesministern.

”Vi låter dem inte dra in oss”

EU:s nya stödpaket på 20 miljarder euro sätter Ungern alltså stopp för.

– Vi låter dem inte dra in oss i detta, vi låter dem inte finansiera vapenleveranser till Ukraina med ungerska skattebetalares pengar. I stället stödjer vi fredsförhandlingar, skriver Péter Szijjártó.

Kan EU runda Ungern?

Det återstår att se om EU kan runda Ungerns veto eller övertala landet att ändra sig.

Tidigare har Ungern dragit tillbaka veton i utbyte mot ekonomiskt stöd.  

Starka band till Ryssland

Szijjártó agerande följer en röd tråd. 

Trots den ryska invasionen har Ungern bibehållit sin starka relation med Ryssland. 

Ungern är fortfarande starkt beroende av rysk olja och har nära samarbete med Ryssland i flera energifrågor.

Under premiärminister Viktor Orbans styre har Ungern upprepade gånger kritiserat och motsatt sig västvärldens sanktioner mot Ryssland.

Foto: Jorono resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen