Vansinnigt utspel: Kärnvapenbomba gigant i Nato

2023 05 26

Många ryska röster har höjts för att få västvärlden att sluta engagera sig i Ukraina.

Nu har en rysk propagandist gått extremt långt i ämnet.

Det vansinniga förslaget kommer från den ryska tv-värden Vladimir Solovyov, som är en personlig vän till diktatorn Vladimir Putin, rapporterar Sky News.

Han vill att Ryssland ska bomba Storbritannien med kärnvapen.

Syftet?

Att skicka en signal till västvärlden om att sluta hjälpa Ukraina.

"Testa Poseidon"

Ett klipp där tv-profilen diskuterar med andra så kallade krigsexperter i Ryssland sprids nu på sociala medier.

Det är där idén dyker upp om att attackera Storbritannien – och man uppmanar Kreml att svara på förslaget.

– Jag skulle faktiskt testa Poseidon nu… på Storbritannien, säger han.

Poseidon är en kärnvapenbestyckad torped som är ämnad att skjutas av under vattenytan.

Varnar för norma,isering

Flera analytiker har varnat för att normaliseringen av en sådan typ av retorik ökar risken för att ett kärnvapenkrig blir verklighet, skriver Sky News.

– Det viktiga är att de inte tvivlar på att vi är beredda att använda kärnvapen, säger Solovyov vidare.

– Och jag kunde inte bry mig mindre om vi skulle sänka vem som helst som skickar stridsvagnar, tillägger han och syftar på att Storbritannien sänt stridsvagnar av modellen Challenger 2 till Ukraina.

Medvedev: Väst underskattar risken

Samtidigt har Rysslands vice ordförande i landets säkerhetsråd och dess förre president, Dmitrij Medvedev, på fredagen gått ut och varnat för att västvärlden underskattar risken för kärnvapenkrig.

– Anglosaxarna inser inte detta fullt ut och tror att det inte kommer att ske. Det kommer det under vissa förutsättningar, säger han enligt den brittiska kanalen.

Han syftar på om Ukraina skulle beväpnas med just kärnvapen – vilket inget land har föreslagit.

Kallar Zelensky för "clown"

Vidare påstår Medvedev att det aldrig kommer att bli fred så länge president Volodymyr Zelensky sitter vid makten i Ukraina.

Han kallar även Zelensky för en “clown”.

Tidigare har Medvedev krävt att den ukrainska presidenten måste dödas.

Det inga alternativ kvar förutom fysisk utplåning av Zelensky och hans sammansvurna, sade han enligt AFP efter att Ryssland hävdat att drönare skjutits ned över Kreml.

Ukraina har förnekat alla ryska anklagelser om händelsen.

– Vi attackerade inte Putin eller Moskva, vi strider endast på vårt eget territorium, sade Zelensky i början av månaden.

LÄS MER: Ryska kravet – döda Zelensky

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31dec2025

Ukrainas nyårsraket – Putins krislager står i lågor

2026 01 01

Ukraina har inlett nyårsafton med flera attacker.

Bland annat har flera drönare slagit ner norr om Moskva i ett beredskapslager av olja som är tänkt att användas i krissituationer.

– Den senaste operationen riktade sig mot en stor oljedepå i Rybinsk, en stad 30 mil norr om Moskva, uppger en källa till Kyiv Independent.

Tidningen har tagit del av videomaterial som uppges visa explosioner från attacken.

– Filmmaterial visar en stor eld och plymer av svart rök som stiger från den påstådda attackplatsen, uppger tidningen.

Flera källor bekräftar

Anläggningen tillhör och drivs av den ryska staten.

– Anläggningen förvaltas av Rosreserv, en statlig myndighet som ansvarar för att lagra varor för krissituationer, uppger tidningen.

Flera andra ukrainska medier rapporterar också om attacken.

– Staden Rybinsk är en viktig knutpunkt för kollektivtrafik och logistik. Oljedepån är en viktig länk i lagring och distribution av petroleumprodukter i nordöstra Ryssland, uppger RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Order från Putin – ”Ta över mer mark”

Ytterligare attack

Under 2025 har Ukraina trappat upp sina attacker mot oljeanläggningen inne i Ryssland.

Rapporterar kommer också om ytterligare en attack som utförts under morgonen på årets sista dag.

– Ukrainas militära underrättelsetjänst uppger att de har träffat ett stort oljeraffinaderi vid Rysslands Svartahavskust i en separat attack, vilket orsakat skador på pipelines och annan utrustning, uppger Kyiv Independent.

Tillfälligt eldupphör

Veckan inleddes med att de ryska och ukrainska styrkorna i närheten av kärnkraftverket i Zaporizjzja genomförde ett tillfälligt eldupphör.

Syftet var att genomföra underhåll och att reparera kraftledningar vid kärnkraftverket.

Eldupphöret genomfördes enligt plan och gjorde det möjligt för underhållspersonal att reparera kraftledningar som är avgörande för att hålla kärnkraftsaktiviteten vid Europas största atomkraftverk under kontroll, rapporterar Kyiv Post.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: James Fitzgerald

Text: Redaktionen


1 jan 2026

UPPGIFTER: ”Tålamodet är slut” – upprorsstämning i Ryssland

2026 01 01

“Tålamodet är slut” i den ryska affärseliten.

Diktatorn Vladimir Putin står inför ett “uppror” från landets mäktigaste företag sedan försäljningarna har rasat till den lägsta nivån sedan finanskrisen 1998.

Det uppger flera toppchefer på några av Rysslands största industriföretag, uppger brittiska Express. Även Iltalehti, en av Finlands största tidningar, rapporterar om uppgifterna.

Enligt forskare vid Rysslands institut för ekonomisk prognostisering har företagsledares ilska mot Kreml växt i allt snabbare takt.

– Industrin uthärdade den inledande perioden av den konstgjorda nedkylningen av den ryska ekonomin med förståelse, men år 2025 tog tålamodet slut, framhåller institutets forskare enligt Express.

"Som en bil på tomgång"

Under november månad uppges produktionsvolymerna i Ryssland sammanlagt ha minskat med 0,7 procent jämfört med föregående år. Flera andra sektorer har också minskat, bland annat sjönk livsmedelsproduktionen för första gången på 15 år.

Även om siffran kan framstå som liten ska läget vara riktigt illa i flera branscher. Värst drabbat är fordonsindustrin där bland annat tillverkandet av bilar sjunkit med 34 procent.

Den ryska ekonomen Alexandra Prokopenko, som stämplats som en fientlig “utländsk agent” av Putinregimen, menar att Rysslands militära ekonomi genomgår en “omvänd avindustrialisering”.

Högteknologiska sektorer ger vika för arbetsintensiva industrier med låg produktivitet, medan den civila ekonomin stagnerar och militär produktion prioriteras, säger hon enligt Express.

Enligt ekonomen har den ryska ekonomin frusit fast i ett “instabilt” läge.

– Den närmaste analogin är en bil som går på tomgång i friläge och motorn överhettas. Bilen rör sig varken framåt eller bakåt, men ju längre den står, desto mer skador samlas under huven.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Öppet brev till diktatorn

Kombinationen av hårda sanktioner, stigande räntor och en kraftig ekonomisk avmattning är förklaringarna till varför den ryska industrin uppges stå på katastrofens rand.

Uppgifterna om att ryska företagsledare har tappat tålamodet kommer kort efter att ryska affärsmän i ett öppet brev krävt att Vladimir Putin ska betala för det statliga beslagtagandet av fabriker, hamnar och stora företag som ska uppgå till ett värde av motsvarande 43 miljoner dollar.

Om staten behöver något, så okej, nationalisera det – men betala för det, köp det från ägaren, säger Alexander Shokhin, chef för det ryska industri- och entreprenörsförbundet RSPP, enligt oberoende The Moscow Times.

LÄS MER: Nobbar USA – vill bilda ny försvarsallians med Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen