10 juni 2026

Vansinnigt utspel från Sergej Lavrov: “Det vore självmord”

2024 09 30

Sergej Lavrov dundrar mot Europa och varnar hela kontinenten.

Den ryska utrikesministern tog, i Vladimir Putins frånvaro, i helgen plats i FN:s talarstol.

Från scenen haglade varningarna mot Europa och det ena absurda utspelet efter den andra.

Bland annat vänder han sig direkt till de europeiska länderna och varnar för konfrontation med Moskva, rapporterar AFP.

– Det vore en självmordseskapad, säger Lavrov.

"Sanslöshet och fara"

Sergej Lavrov fortsatte sedan med att höja rösten om det, enligt Ryssland, katastrofscenario som skulle följa av att “Ukraina dras in i Nato”.

– Västländerna hoppas kunna besegra Ryssland genom att använda den olagliga nynazistiska Kyivregimen, men de förbereder redan Europa för att de ska kasta sig in i denna självmordseskapad, säger den ryska ministern.

– Jag tänker inte prata här om sanslöshet och faran med själva idén att försöka kämpa till seger mot en kärnvapenmakt.

Haglar lögner

Att Ryssland jämför Ukraina med Nazityskland är ett vanligt inslag i den ryska propagandan. 

Lögnerna haglade redan före invasionen 2022.

Den ryska regimen utmålade Ukraina som ett nazistiskt land och motiverade anfallskriget med att man ska ”avnazifiera” Ukraina och befria världen från nazister. Påståendet om att Ukraina är ett nazistiskt land saknar någon som helst stöd.

Lavrov fortsatte sedan sitt tal med att påstå att Ukraina och FN ignorerar “skyldigheten att respektera principerna för folkens jämlikhet och självbestämmande”.

– Rättigheterna för ryssar och de som känner att de är en del av den ryska kulturen efter statskuppen i Kyiv har metodiskt utrotats, påstår ministern och säger att detta utgör ett hot mot rysk och bredare europeisk säkerhet.

“Statskuppen” Lavrov hänvisar till är valet 2019 när Volodmyr Zelenskyj valdes till Ukrainas nya president.

Sökte sympatier

Utspelen från Lavrov kommer bara några dagar efter att han sökt sympatier hos just FN. 

Den ryska krigsmakten, som enligt bland annat Amnesty gjort sig skyldig till en lång rad rad krigsbrott i Ukraina, gick hårt emot FN för att inte fördöma påstått övervåld från den ukrainska militären i ryska Kursk-regionen.

– Jag har inte hört några röster från FN-representanter som ansvarar för mänskliga rättigheter, naturligtvis inklusive generalsekreteraren, sade Lavrov med hänvisning till FN-chefen Antonio Guterres.

LÄS MER: Ryssland vädjar till omvärlden – ber om hjälp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


21 juni 2026

Ny avgift införs första juli – blir dyrare att handla

2026 06 21

Snart blir det dyrare att beställa varor från länder utanför EU.

På senare år har kinesiska e-handelsjättar som Shein och Temu fullkomligt exploderat.

För att stötta inhemsk handel har EU tagit fram ett nytt regelverk som i praktiken innebär att det blir dyrare för svenskar att beställa varor från länder utanför EU.

Detta i form av en ny tullavgift som kommer att gälla från och med den första juli.

Ny tullavgift

Från och med den första juli införs en tullavgift på 3 euro – knappt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 645 kronor.

Det här gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU. 

– Har du beställt före den 1 juli? Om dina varor kommer till EU och anmäls för import efter den 30 juni tas en tullavgift ut, oavsett när du gjorde din beställning, förklarar Tullverket.

Allt utanför EU

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor. 

– Beställer du flera varor med ett sammanlagt värde över 150 euro betalar du en procentuell tullavgift baserat på varornas värde, fortsätter Tullverket.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Tre offentliga skäl

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall.

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra.

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU.

Ersätts 2028

Tullavgiften kommer att gälla inom hela unionen.

Avgiften är tillfällig och ersätts med en procentuell tullavgift från den 1 juli 2028. 

– Om varan till exempel har gått sönder under transporten och du har reklamerat den, kan den som är deklarant ansöka om att få tillbaka avgifter från Tullverket, framhåller myndigheten.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Rupixen.com

Text: Redaktionen