15 augusti 2026

Vansinnigt utspel från Sergej Lavrov: “Det vore självmord”

2024 09 30

Sergej Lavrov dundrar mot Europa och varnar hela kontinenten.

Den ryska utrikesministern tog, i Vladimir Putins frånvaro, i helgen plats i FN:s talarstol.

Från scenen haglade varningarna mot Europa och det ena absurda utspelet efter den andra.

Bland annat vänder han sig direkt till de europeiska länderna och varnar för konfrontation med Moskva, rapporterar AFP.

– Det vore en självmordseskapad, säger Lavrov.

"Sanslöshet och fara"

Sergej Lavrov fortsatte sedan med att höja rösten om det, enligt Ryssland, katastrofscenario som skulle följa av att “Ukraina dras in i Nato”.

– Västländerna hoppas kunna besegra Ryssland genom att använda den olagliga nynazistiska Kyivregimen, men de förbereder redan Europa för att de ska kasta sig in i denna självmordseskapad, säger den ryska ministern.

– Jag tänker inte prata här om sanslöshet och faran med själva idén att försöka kämpa till seger mot en kärnvapenmakt.

Haglar lögner

Att Ryssland jämför Ukraina med Nazityskland är ett vanligt inslag i den ryska propagandan. 

Lögnerna haglade redan före invasionen 2022.

Den ryska regimen utmålade Ukraina som ett nazistiskt land och motiverade anfallskriget med att man ska ”avnazifiera” Ukraina och befria världen från nazister. Påståendet om att Ukraina är ett nazistiskt land saknar någon som helst stöd.

Lavrov fortsatte sedan sitt tal med att påstå att Ukraina och FN ignorerar “skyldigheten att respektera principerna för folkens jämlikhet och självbestämmande”.

– Rättigheterna för ryssar och de som känner att de är en del av den ryska kulturen efter statskuppen i Kyiv har metodiskt utrotats, påstår ministern och säger att detta utgör ett hot mot rysk och bredare europeisk säkerhet.

“Statskuppen” Lavrov hänvisar till är valet 2019 när Volodmyr Zelenskyj valdes till Ukrainas nya president.

Sökte sympatier

Utspelen från Lavrov kommer bara några dagar efter att han sökt sympatier hos just FN. 

Den ryska krigsmakten, som enligt bland annat Amnesty gjort sig skyldig till en lång rad rad krigsbrott i Ukraina, gick hårt emot FN för att inte fördöma påstått övervåld från den ukrainska militären i ryska Kursk-regionen.

– Jag har inte hört några röster från FN-representanter som ansvarar för mänskliga rättigheter, naturligtvis inklusive generalsekreteraren, sade Lavrov med hänvisning till FN-chefen Antonio Guterres.

LÄS MER: Ryssland vädjar till omvärlden – ber om hjälp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen