14 jan 2026

Vansinnigt utspel från Sergej Lavrov: “Det vore självmord”

2024 09 30

Sergej Lavrov dundrar mot Europa och varnar hela kontinenten.

Den ryska utrikesministern tog, i Vladimir Putins frånvaro, i helgen plats i FN:s talarstol.

Från scenen haglade varningarna mot Europa och det ena absurda utspelet efter den andra.

Bland annat vänder han sig direkt till de europeiska länderna och varnar för konfrontation med Moskva, rapporterar AFP.

– Det vore en självmordseskapad, säger Lavrov.

"Sanslöshet och fara"

Sergej Lavrov fortsatte sedan med att höja rösten om det, enligt Ryssland, katastrofscenario som skulle följa av att “Ukraina dras in i Nato”.

– Västländerna hoppas kunna besegra Ryssland genom att använda den olagliga nynazistiska Kyivregimen, men de förbereder redan Europa för att de ska kasta sig in i denna självmordseskapad, säger den ryska ministern.

– Jag tänker inte prata här om sanslöshet och faran med själva idén att försöka kämpa till seger mot en kärnvapenmakt.

Haglar lögner

Att Ryssland jämför Ukraina med Nazityskland är ett vanligt inslag i den ryska propagandan. 

Lögnerna haglade redan före invasionen 2022.

Den ryska regimen utmålade Ukraina som ett nazistiskt land och motiverade anfallskriget med att man ska ”avnazifiera” Ukraina och befria världen från nazister. Påståendet om att Ukraina är ett nazistiskt land saknar någon som helst stöd.

Lavrov fortsatte sedan sitt tal med att påstå att Ukraina och FN ignorerar “skyldigheten att respektera principerna för folkens jämlikhet och självbestämmande”.

– Rättigheterna för ryssar och de som känner att de är en del av den ryska kulturen efter statskuppen i Kyiv har metodiskt utrotats, påstår ministern och säger att detta utgör ett hot mot rysk och bredare europeisk säkerhet.

“Statskuppen” Lavrov hänvisar till är valet 2019 när Volodmyr Zelenskyj valdes till Ukrainas nya president.

Sökte sympatier

Utspelen från Lavrov kommer bara några dagar efter att han sökt sympatier hos just FN. 

Den ryska krigsmakten, som enligt bland annat Amnesty gjort sig skyldig till en lång rad rad krigsbrott i Ukraina, gick hårt emot FN för att inte fördöma påstått övervåld från den ukrainska militären i ryska Kursk-regionen.

– Jag har inte hört några röster från FN-representanter som ansvarar för mänskliga rättigheter, naturligtvis inklusive generalsekreteraren, sade Lavrov med hänvisning till FN-chefen Antonio Guterres.

LÄS MER: Ryssland vädjar till omvärlden – ber om hjälp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen