11 feb 2026

UTRIKES: Rysslands mål med kriget – avsätta regeringen

2022 07 25

Rysslands huvudsakliga mål med kriget i Ukraina är att avsätta den ukrainska regeringen.

Det bekräftar landets utrikesminister Sergej Lavrov under ett tal som han höll i samband med Arabförbundets toppmöte i Kairo, rapporterar AP.

Fast beslutna

Lavrov betonade att Moskva är fast beslutna att hjälpa ukrainarna att  "befria sig från bördan av denna absolut oacceptabla regim."

Utrikesministern anklagade även Kyiv och ”dess allierade i västvärlden” för att sprida propaganda som syftar till att säkerställa att Ukraina ”blir Rysslands eviga fiende”.

Trots pågående anfallskrig, som skördat tusentals offer, hävdar Lavrov att Moskva står på det ukrainska folkets sida. 

– Det ryska och ukrainska folket ska fortsätta att leva tillsammans. Vi kommer säkerligen att hjälpa det ukrainska folket att bli av med regimen, som är absolut folkfientlig och antihistorisk, sa han enligt nyhetsbyrån.

Stark kontrast mot tidigare uttalanden

Sergej Lavrovs besked står i stark kontrast till Kremls tidigare uttalande om Moskvas linje i kriget.

Ryska tjänstemän har upprepade gånger framhävt att Moskva inte försöker störta Zelenskys regering. Under invasionens första veckor försökte dock ryska trupper nå Ukrainas huvudstad.

President Volodymyr Zelensky har själv berättat om hur ryska fallskärmsjägare försökte storma den ukrainska regeringens högkvarter i Kyiv två gånger under invasionens första dag.

Anmärkningsvärd tidpunkt

Sergej Lavrovs uttalande om den ukrainska regeringen kommer vid en anmärkningsvärd tidpunkt. Mitt under pågående förhandlingar mellan länderna. 

I lördags tecknade Ryssland och Ukraina ett avtal som ska möjliggöra ett återupptagande av spannmålsexporten från Svarta havet.

Samma dag besköt Ryssland hamnen i staden Odesa. Attacken, som utfördes mindre än ett dygn efter att blockaden av hamnen avslutats, har fördömts av FN och EU.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 maj 26

Nytt besked om Arlasuccé – anstormning i butikerna

2026 05 22

En mejerivara har tagit svenska konsumenter med storm.

Den limiterade rosa mjölken från Arla har blivit en viral succé som säljer slut på nolltid.

Nu öppnar mejerijätten för att livsmedlet kan bli en permanent produkt i sortimentet.

Slutsåld överallt

Den rosa mjölken från Arla har blivit en oväntad succé i svenska butiker.

Produkten försvinner från hyllorna så fort den levereras, och många butiker hinner knappt få in den innan den är slut igen.

– Man har inte en chans, det kommer verkligen som en blixt från klar himmel de här stora trenderna och hypeade produkterna, sade Christian Hagman, ICA-handlare i Norrköping, till SVT, om trycket på den virala drycken förra månaden.

Trycket beskrivs som så stort att produktionen nu har svårt att hänga med.

– Trots att vi verkligen har växlat upp produktionen och ligger mycket bättre till än vad vi gjorde inledningsvis, kan vi fortfarande inte riktigt möta efterfrågan, för den flyger ur hyllorna så fort den kommer ut i butik, säger Max Wallenberg, presschef på Arla, till Dagligvarunytt.

LÄS MER: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Kan bli permanent

På grund av den enorma efterfrågan öppnar Arla nu för att den rosa mjölken kan bli en permanent produkt, trots att den från början var tänkt som en limiterad sommarnyhet.

– Jag tror inte att något beslut är fattat ännu, men om efterfrågan fortsätter att ligga på den här nivån är det mycket möjligt att den får stanna kvar, säger Max Wallenberg.

Enligt Arla själva är det framför allt sociala medier som ligger bakom succén.

Produkten har fått en nästan kultliknande status där konsumenter jagar den i butik.

Företaget beskriver situationen som unik och jämför den med tidigare virala livsmedelstrender där FOMO-effekten drivit upp efterfrågan kraftigt.

Nya smaker får draghjälp

Utöver den rosa mjölken har Arla även lanserat två andra sommarnyheter – Fil Lemonad och Yoghurt Päronglass.

Även dessa produkter har fått ökad uppmärksamhet tack vare hypen kring mjölken.

Trots ökad produktion är trycket fortfarande högt och många butiker rapporterar återkommande brist.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: M Ryner Axfood

Text: Redaktionen


22 maj 2026

JUST NU: Wallenberg uppmanar hela svenska folket

2026 05 22

Miljardären Jacob Wallenberg, ordförande för investmentbolaget Investor och Svenskt Näringsliv, vänder sig till just dig.

I ett uttalande riktar kapitalförvaltaren ett budskap till hela svenska folket.

“Alla” måste ta sig i kragen och kämpa hårdare.

Annars riskerar Sverige att bli utkonkurrerade av andra länder.

Vi som befolkning har ju det ganska bra. Samtidigt säger alla att vi måste jobba ännu hårdare och konkurrensen ökar från våra amerikanska och kinesiska konkurrenter, säger Jacob Wallenberg till TV4 Nyheterna. 

"Alla måste ställa upp"

Enligt den profilerade företagsledaren behöver folk förhålla sig till en ökad kravbild. Anledningen är just att konkurrensen blivit hårdare.

På en fråga om vilka det är som borde kämpa mer svarar Wallenberg “alla” och påtalar att detsamma gäller hela Europa.

– Då måste alla ställa upp på det. Jag känner inte att alla gör det, säger finansmannen och tillägger att konkurrenter numera är hungrigare än svenskar.

Facket rasar

Jacob Wallenberg menar att exempelvis high tech-bolag flyttar till USA om “vi inte gör saker bättre”.

Facket köper inte resonemanget.

Johan Lindholm, ordförande i LO, ser rött efter miljardärens kommentarer. Han menar istället att Svenskt Näringsliv “tappat örat mot mark” och “ätit sig proppmätta på oxfilé och snittar”, säger Lindholm till TV4.

Under gårdagen valdes Jacob Wallenberg om till styrelseordförande för Svenskt Näringsliv.

Han tog då upp frågan om betydelsen av tillväxt i Sverige.

När företagen känner att de har rätt förutsättningar att satsa och skapa fler jobb, så betyder det fler människor som arbetar. Vilket i sin tur ökar skatteunderlaget och skapar bättre förutsättningar för den välfärd som vi alla är så stolta över, sade Wallenberg i sitt tal.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Hyllningen: "Ni behövs!"

Den omvalde ordföranden hyllade i samma veva den svenska företagsamheten.

Ni behövs! Nu är det dags att leverera. Politiken behöver er, och Sverige behöver er. Förmedla denna sense of urgency, säg vad ni kan bidra med och vad ni behöver för att växa och anställa. Så att ni kan fortsätta bidra till att vi tillsammans kan göra Sverige, Norden och Europa starkare och mer konkurrenskraftigt, sade Wallenberg enligt Svenskt Näringsliv.

LÄS MER: Tillfälligt stopp för nytt körkort i Sverige

Foto: Svenskt Näringsliv

Text: Redaktionen