UTRIKES: Natotopp sätter “deadline” för kriget i Ukraina

2022 07 18

De militära striderna mellan Ryssland och Ukraina kommer att avslutas inom fyra till sex månader.

Det hävdar åtminstone amerikanska flottans amiral James Stavridis, tidigare överbefälhavare i Nato, enligt tidningen Business Insider som i sin tur hänvisar till ett uttalande i radiokanalen WABC770.

“Fastnat på båda sidor”

Enligt amiralen har det blivit “extremt uppenbart” att konflikten har “fastnat på båda sidor”.

– Ukrainarna för en mycket stark kamp. Putins krigsplaner har visat sig inte vara särskilt effektiva. Han har vunnit en liten bit territorium utöver det han startade konflikten med, säger James Stavridis.

Jämför med Koreakriget

Den före detta Natotoppen menar att det är sannolikt att konflikten kommer att övergå till en frusen sådan om ett halvår.

Ungefär på samma sätt som skett efter Koreakriget och med liknande relationer som nu finns mellan Nord- och Sydkorea.

– Jag kan se att det rör sig mot ett slut likt Koreakriget, det vill säga vapenstillestånd, en militariserad zon mellan de två sidorna, pågående fiendskap och en slags frusen konflikt. Sök efter det om fyra till sex månader. Ingen av sidorna kan hålla ut mycket längre än så, säger James Stavridis enligt Business Insider.

Vapenstillestånd i 69 år

Kriget som amiral Stavridis refererar till pågick mellan 1950 och 1953. 

Dåvarande Sovjetunionen stod då på Nordkoreas sida mot Sydkorea som i sin tur fick stöttning från USA.

1953 kom sidorna överens om ett vapenstillestånd, vilket skapade en demilitariserad zon, men tekniskt sett är de båda länderna fortfarande i krig.

Detta eftersom inget formellt fredsavtal undertecknats. 

Nato mer pessimistiska

Nato har tidigare inte varit lika optimistiska som sin tidigare överbefälhavare i prognoserna för hur länge de väpnade konflikterna kan komma att pågå.

– Vi måste förbereda oss på att det kan ta flera år. Vi får inte låta bli att stödja Ukraina, sade militäralliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg till tyska Bild för en månad sedan, och uppmanade världen att fortsätta förse Ukraina med vapen.

Storbritannien: Ukraina kan vinna

Samtidigt har Storbritanniens försvarsstab gjort bedömningen att Ukraina har möjlighet att besegra Ryssland och återta hela sitt land. 

Anledningen är de stora ryska förlusterna, som uppges ha förlorat över 30 procent av sina markstyrkors effektivitet.

– De (Ukrainas Väpnade Styrkor, red. anm) är absolut på det klara med att de planerar att återta hela sitt territorium när det gäller Ukraina, sade amiral Tony Radakin till BBC Ones Sunday Show under gårdagen.

Foto: Russian Ministry of Defence

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen