UTRIKES: Diktatorn hotar Joe Biden

2022 07 28

USA:s president Joe Biden och Kinas diktator Xi Jinping samtalade på torsdagen.

Merparten av diskussionen handlade om den upptrappade konflikten mellan stormakterna.

Kina har reagerat starkt på det amerikanska representanthusets talman Nancy Pelosis potentiella Taiwanbesök under sin resa till Asien.

Regimen i Peking har hotat med ”kraftfulla åtgärder” om Pelosi fullföljer sin plan. Peking betraktar den demokratiskt styrda ön som som kinesiskt territorium och kräver att länder avsäger sig formella förbindelser med huvudstaden Taipei.

USA har svarat med att öka sin militära närvaro i regionen.

”Leker med elden”

Kinas ledare gick till hårt angrepp under samtalet med Joe Biden.

Xi Jinping anklagade den amerikanska presidenten för att ”leka med elden” när det gäller Taiwan.  

– Den allmänna opinionen ska inte kränkas. Om du leker med elden blir du bränd. Jag hoppas att USA kan se detta tydlig, sa han enligt CNN med hänvisning till Kinas statliga nyhetsbyrå.

Inga detaljer

Biden och Xi Jinping pratade i två timmar och 17 minuter, rapporterar nyhetskanalen. 

Det var ledarnas femte samtal sedan februari 2021.

Vita huset har ännu inte kommenterat parternas samtal.

Inför samtalet har amerikanska tjänstemän hintat om att ledarna skulle diskutera ämnen som Taiwanfrågan, världsekonomin och kriget i Ukraina. 

Låga förväntningar 

Washingtons förhoppningar om en förbättrad relation med Peking är låga, erfar CNN.

Biden-regeringen hoppas snarare på att samtalen med Xi Jinping kan bidra till att bibehålla en personlig koppling till diktatorn och därmed undvika en missräkning som leder till en konfrontation.

– Det här är den typ av relationsvård som president Biden tror starkt på, även med nationer som du kan ha betydande skillnader med, sa John Kirby, pressekreteraren för det nationella säkerhetsrådet, inför Bidens samtal med Kinas ledare.

Foto: President of Russia resp Joe Biden

Text: Redaktionen


1jan2026

Alla flyg stoppas – Moskva under attack

2026 01 02

Det nya året inleds med nya attacker i kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Under torsdagskvällen kommer rapporter om att Ryssland tvingas stänga fyra flygplatser i och omkring huvudstaden Moskva.

– Flygningar från flygplatserna Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo och Zhukovsky ställs in på grund av drönare riktade mot den ryska huvudstaden, uppger finska Iltalehti med hänvisning till ryska medier.

Hittills har det ryska luftförsvarssystemet lyckats skjuta ner tolv drönare i Moskva under kvällen, enligt uppgifter från stadens borgmästare Sergej Soyan.

I dagsläget är det oklart om attacken orsakat några skador.

Flera attacker under nyårsdagen

I en ukrainsk attack tidigare under dygnet dödades 24 personer i regionen Kherson.

Ytterligare minst 50 personer skadades i attacken.

– Den ryskutnämnde guvernören i Kherson, Vladimir Saldo, uppger att attacken genomfördes mot en byggnad som rymmer ett hotell och ett café. Nyårsfirande pågick i byggnaden, uppger tidningen med hänvisning till Reuters.

Uppgifterna har inte bekräftats av Ukraina.

Ryska attacker

Under nyårsdagen har ryska styrkor slagit till mot en järnvägsstation i regionen Sumy.

– Dessutom slog ockupanterna till mot logistikinfrastrukturen i Odessa med Shaheddrönare. Hotet om upprepade attacker kvarstår, vilket försvårar reparationsarbetet, uppger den ukrainske ministern Oleksii Kuleba, rapporterar Ukrainska Pravda.

LÄS OCKSÅ: Nyårssmäll i Ryssland – Video på explosioner sprids

Attacker mot Odessa

Under den senaste månaden har Ryssland återkommande riktat attacker mot Odessa i Ukraina.

Bakom strategin ligger målet att slå mot Ukrainas ekonomi och förbindelser med sina handelspartners genom hamnen i Odessa, uppger RBC-Ukraine.

Ukraina exporterar omkring 90 procent av sina jordbruksprodukter sjövägen.

– De vill definitivt skära av Odessa och andra städer när det gäller infrastruktur. De slår till och dödar både människor och ekonomin för att minska vår exportkapacitet genom den maritima korridoren, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: D. Ermolenko

Text: Redaktionen


1 jan 2026

Ny avgift för hushållen – rullas nu ut i hela Sverige

2026 01 02

Under året som kommer rullas en ny avgift för hushållen ut på bred front.

Senast om ett år, 1 januari 2027, ska den vara plats.

Det handlar om den så kallade effektavgiften som ska tas ut av landets elnätsbolag. På flera håll har avgiften redan införts, men nu är det alltså dags för hela landet.

Prismodellen innebär att elräkningen kan bli billigare om kunden sprider ut eller flyttar sin elanvändning till tidpunkter  där efterfrågan är mindre.

Men.

Elräkningen stiger också om du använder mycket el samtidigt, till exempel dammsuger, lagar mat och kör torktumlaren på samma gång.

– Jag tror inte det handlar om tusenlappar, men att det kommer bli dyrare om du inte gör någonting – absolut, säger Lars Hällentorp, energi- och klimatrådgivare i flera kommuner i Västsverige, till SR.

Minst 500 kronor

Ellevio är ett av elnätsbolagen som redan infört avgiften för sina kunder. Avgiften har tidigare rapporterats slå särskilt hårt mot elbilsägare. Enligt en analys från elbolaget Tibber kan hushåll med elbil förvänta sig att räkningen stiger med minst 500 kronor per månad.

En elbilsägare som laddar sin bil under dagen med hög effekt skapar en effekttopp på ungefär 12–13 kW. Enligt Ellevios nya effekttariff innebär detta att man får betala cirka 1 421 kronor bara i elnätsavgift – och det exkluderar kostnaden för själva elen, sade Tobias Aspenberg, elbilsexpert på Tibber, i januari förra året.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

"Vardagen funkar inte så"

Avgiften berör främst hus- och villaägare och hur stor avgiften blir beror på hur elnätsbolagen utformar taxan. Du kan se hur du påverkas genom att logga in på sidan hos ditt elnätsbolag.

Energimarknadsinspektionen har framhållit att effektavgiften innebär en möjlighet till lägre elnätskostnad, eftersom räkningen kan bli billigare om man sprider ut elanvändningen.

Branschorganisationen Villaägarna håller inte med om det. Enligt organisationen är det inte rimligt att förvänta sig att hushållen ska ha ständig kontroll över sin effektförbrukning. Vardagen fungerar inte så, betonar Villaägarna.

– En kall vinterdag kanske barnen spelar datorspel samtidigt som maten ska lagas och träningskläderna behöver tumlas. Vid sådana tillfällen kan det totala effektuttaget bli högt, vilket leder till att hushållet straffas med en högre elfaktura, trots att den höga förbrukningen bara var tillfällig, har organisationen tidigare uttryckt om saken.

LÄS MER: Polisen utfärdar Bank ID-varning

Foto: I. Rifath

Text: Redaktionen