UTRIKES: Desperat Putin vänder sig till Nordkorea

2022 09 06

Sanktionerna mot Ryssland har skadat Vladimir Putins möjligheter att förse sin armé med utrustning och andra förnödenheter.

Det menar amerikanska tjänstemän efter att underrättelsetjänster från USA avslöjat att Ryssland köper miljoner granater och raketer från Nordkorea, rapporterar The New York Times.

Uppgifterna tyder på desperation från Kreml och en direkt effekt av de globala sanktionerna som riktats mot landet.

"Borde vara oroade"

Framför allt rör det sig om kortdistansraketer och artillerigranater, skriver tidningen.

Men Ryssland förväntas köpa in ytterligare nordkoreansk utrustning framöver.

– Kreml borde vara oroade över att de måste köpa vad som helst från Nordkorea, säger Mason Clark, ledare av Rysslandsteamet vid Institutet för krigsstudier.

Problematiska drönare från Iran

Utöver Nordkorea har Ryssland även fått hjälp med leveranser av drönare från Iran, som dock uppges ha haft mekaniska problem.

– Den enda anledningen till att Kreml skulle behöva köpa artillerigranater eller raketer från Nordkorea eller någon annan är för att Putin har varit ovillig eller oförmögen att mobilisera den ryska ekonomin för krig på ens den mest grundläggande nivån, säger Frederick W. Kagan, militärexpert vid tankesmedjan American Enterprise Institute, till The New York Times.

"Massivt misslyckande"

Han tillägger:

Detta är mycket troligt en indikation på ett massivt misslyckande av det ryska militära industriella komplexet som sannolikt har djupa rötter och mycket allvarliga konsekvenser för de ryska väpnade styrkorna.

Stärker banden

Sedan kriget i Ukraina har Vladimir Putin och Kim Jong-Un stärkt sina vänskapsband. 

Parterna har blivit goda brevvänner, och i ett brev från augusti ska den ryska ledaren ha föreslagit för Kim Jong-Un att länderna ska arbeta för att “utvidga de omfattande och konstruktiva bilaterala relationerna med gemensamma ansträngningar”.

I brevet stod också att läsa att en union mellan Ryssland och Nordkorea skulle “stärka säkerheten och stabiliteten på den koreanska halvön och den nordöstra asiatiska regionen”.

Kan hjälpa Ryssland

Sydkoreanska Daily NK har även uppgett att Nordkorea börjat göra listor över arbetare som ska skickas till Donbas i Ukraina.

Arbetarna ska hjälpa de ryskstödda separatistrepublikerna med återuppbyggnaden.  

Först ska nordkoreanska invånare som redan befinner sig i Ryssland involveras.

I ett nästa steg kan invånare inifrån Nordkorea skickas till Ukraina, erfar nyhetskanalen. 

LÄS MER: Brevväxling avslöjar diktatorernas planer

LÄS MER: Nya vänskapen oroar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: “Kan upphöra som stat” – tung dom från Lukasjenko

2025 10 12

Alexandr Lukasjenko menar att Ukraina kan upphöra att existera som land.

Stridigheterna fortsätter i Ukraina utan slut i sikte.

Ryssland gör fortsatt små framsteg i öst – i utbyte mot enorma förluster vad gäller manskap.

Nu säger Belarus ledare Alexandr Lukasjenko att Ukraina kan upphöra att existera som stat, rapporterar Ukrainska Pravda.

“Kan upphöra”

Den belarusiske ledaren hävdar att han fått mycket information de senaste dagarna som tyder på att problemet för fredssamtalen inte är Ryssland, USA eller EU-ledarna, utan Volodymyr Zelenskyj.

Han menar att Zelenskyj måste pressas.

– Men åtgärder måste vidtas skyndsamt, säger han.

– Ryssland avancerar vid frontlinjen, och jag säger detta med ansvar, eftersom jag observerar det varje dag, och det skulle kunna leda till att Ukraina försvinner som stat.

Kommenterar Tomahawks

Lukasjenko kommenterar även uppgifterna om att USA överväger att förse Ukraina med Tomahawks-robotar.

– Vår vän Donald har en särskild taktik för att hantera de mest akuta frågorna, säger han.

– Det är därför han ibland sätter press på relevanta myndigheter och personer, ibland agerar han hårdare, för att sedan lätta lite på trycket och ta ett steg tillbaka. Så vi ska inte ta det på allvar att allt kommer att sjösättas i morgon.

Läs mer: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

Nya sanktioner

Samtidigt kommer uppgifter om att EU riktar nya sanktioner mot Belarus och Lukasjenko.

Europeiska unionens utrikesministrar enades på måndagen om att införa sanktioner mot Aleksandr Lukasjenko och andra höga tjänstemän.

Detta med anledning av valet den 9 augusti, som väst anser var riggat, och med hänvisning till det förvärrade polisvåldet mot demonstranter, rapporterar Reuters.

I årtionden

Alexandr Lukasjenko har varit Belarus ledare i flera årtionden.

Han fanns inte med på EU:s sanktionslista med 40 namn som man enades om den 2 oktober, men uppgifter pekar nu på att sanktioner kommer att införas mot honom.

Läs mer: Kreml varnar – någonting dramatiskt kommer att hända

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Vill inte skada” – Trump helvänder plötsligt

2025 10 12

Trump kommenterar på nytt relationen med Kina – men nu låter det annorlunda.

På fredagen störtdök börserna med anledning av ett nytt meddelande från den amerikanska presidenten.

Han hotade då med nya tullhöjningar gentemot Kina med anledning av att “de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra”.

Nu – två dagar senare – helvänder presidenten.

Kraftiga kritiken

I fredags var alltså Trump tydlig med kritiken mot Kina.

– Det händer mycket konstiga saker i Kina!, skrev han då på Truth Social.

– De blir väldigt fientliga och skickar brev till länder över hela världen där de meddelar att de vill införa exportkontroller på varenda produktionselement som har med sällsynta jordartsmetaller att göra, och praktiskt taget allt annat de kan komma på, även om det inte tillverkas i Kina.

Trumps nya ord

Men på söndagen tycks den amerikanska presidenten vända gällande Kina.

Under kvällen har han lagt ut ett nytt meddelande på Truth Social som lyder så här:

– Oroa er inte för Kina, det kommer att ordna sig! 

– Den högt respekterade president Xi hade bara ett dåligt ögonblick. Han vill inte ha en depression för sitt land, och det vill inte jag heller. USA vill hjälpa Kina, inte skada dem!!!

Läs mer: Trump varnas – finns bara en sak att göra mot Putin

“Inte rädda”

En talesperson för Kinas handelsdepartement anklagade USA för dubbelmoral efter Trumps hot i fredags om att lägga på ytterligare 100-procentiga tullar på dessa importer efter att Kina införde nya exportkontroller på sällsynta jordartsmetaller.

– Kinas ståndpunkt i handelskriget är konsekvent: vi vill inte ha det, men vi är inte rädda för det, säger talespersonen enligt CNBC.

Inte första gången

Trump har flera gånger tidigare uttryckt missnöje med Kina gällande handeln.

Flera samtal har ägt rum i syfte att nå avtal som både Kina och USA är nöjda med.

Läs mer: Visar upp skräckvapen – har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen