USA sätter ned foten: Flera katastrofbesked för Ukraina

2025 02 12

– Det är ingen bra dag för Ukraina.

Det säger danska TV2:s försvarskorrespondent Anders Lomholt efter flera nya besked från USA:s nytillträdde försvarsminister Pete Hegseth.

Hegseth uttalar sig om kriget i Ukraina på ett toppmöte mellan Natos utrikesministrar i Bryssel.

Den amerikanske försvarsministern ger flera tunga besked till Ukraina:

- Det är orealistiskt att Ukraina återfår sina gamla landgränser från 2014

- USA motsätter sig ett ukrainskt medlemskap i Nato som en del av ett fredsavtal med Ryssland

- USA kommer inte skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina efter kriget

- USA kommer kraftigt minska stödet till Ukraina

Överger Ukraina

Pete Hegseth ställer också krav på USA:s allierade i Nato.

Enligt försvarsministern måste de europeiska Nato-medlemmarna stå för majoriteten av stödet till Ukraina.

USA kommer i sin tur att vända blicken mot Kina, fastslår Hegseth.

– USA står inför hot vid sina egna gränser och från Kina, säger han.

– När USA skiftar sin uppmärksamhet mot dessa hot måste europeiska allierade leda från fronten.

”Vårt tålamod kan ta slut”

President Donald Trump är en välkänd kritiker av Nato. Under sin första mandatperiod i Vita huset öppnade Trump för att USA kan lämna försvarsalliansen.

Försvarsminister Hegseth ser inget sådant scenario framför sig. Han konstaterar dock att ”USA:s tålamod kan ta slut”.

– Vår transatlantiska allians har bestått i årtionden. Och vi förväntar oss att den kommer att bestå i generationer till. Men det kommer inte att hända av sig självt

– Det kommer krävas att våra europeiska allierade tar steget fram och tar ansvar för konventionell säkerhet på den här kontinenten.

LÄS MER HÄR:

JUST NU: ”Svaret kommer bli förödande” – Nato varnar Ryssland

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: USA skickar ut krigsfartyg

2025 10 24

Den amerikanska militären skickar ut ett krigsfartyg mot Trinidad och Tobago.

Fartyget kommer att ingå i gemensamma övningar nära Venezuelas kust, samtidigt som spänningarna mellan diktaturen och USA fortsätter att eskalera.

Från och med söndag och fyra dagar framöver kommer fartyget USS Gravely att lägga till i Port of Spain, rapporterar AFP.

En kontingent amerikanska marinsoldater kommer att delta i övningarna med Trinidad och Tobagos försvar.

Samtidigt varnar USA:s president Donald Trump för att attacker mot påstådda narkotikasmugglare från Venezuela kan börja utföras på land.

– Land står på tur, säger Trump enligt The Guardian och tillägger:

– Och vi kanske går till senaten med det, vi kanske går till kongressen och berättar om det för dem, men jag kan inte tänka mig att de skulle ha några problem med det.

Jämför med al-Qaida

USA har hittills utfört sammanlagt nio attacker mot narkotikahandlare i Karibien samt Stilla havet. Minst 37 personer har dött.

Trumpregeringen beskriver de utpekade narkotikahandlarna som terrorister.

– Precis som al-Qaida förde krig mot vårt hemland, för dessa karteller krig mot vår gräns och vårt folk, framhåller USA:s försvarsminister, numera krigsminister, Pete Hegseth.

– Det kommer inte att finnas någon tillflykt eller förlåtelse, enbart rättvisa.

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Teorin: vill störta Maduro

En del analytiker har spekulerat i om de amerikanska insatserna mot fartygen egentligen är en förevändning för att störta Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Flera demokrater, samt några republikaner, har ifrågasatt administrationens attacker

– Nu flyger vi B52:or längs Venezuelas kust och pratar om regimskifte? Hur ofta har ett regimskifte fungerat bra för USA, oavsett om det varit Vietnam, Kuba, Irak eller Afghanistan? Det försätter amerikanska liv i fara, och det gör oss inte tryggare. Det har motsatt effekt, säger demokraten och senatorn Mark Kelley till MSNBC.

Trump har inte kommenterat om han vill döda eller störta Maduro, som han beskriver som en terrorist.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: U.S. Navy photo by Paul Farley/Released

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Sovande jätte har vaknat efter 700 000 år – “få inte panik”

2025 10 23

Den enorma kolossen antogs vara “utdöd” sedan över 700 000 år tillbaka.

Men bjässen lever.

Den stora och mäktiga vulkanen Taftan i Mellanöstern, som bedömdes var helt slocknad, har börjat visa tecken på aktivitet.

Det är till och med så illa att forskarna befarar att vulkanen kan få ett utbrott, vilket vore första gången på 710 000 år, rapporterar Independent.

Kan ske våldsamt

Taftan ligger i Iran nära gränsen till Pakistan.

Att den är på väg att vakna till liv baseras på en studie där forskarna noterat att vulkanens topp stigit med 9,6 centimeter mellan juli 2023 och maj 2024.

Sedan dess har den inte sjunkit.

Det är ett tecken på att “en betydande mängd gastryck byggs upp under vulkanens yta”, skriver den brittiska tidningen.

– De plymer som detta skapar måste släppas ut på något sätt i framtiden, antingen våldsamt eller tystare, säger vulkanologen och studiens huvudförfattare och Pablo Gonzales enligt Independent.

"Få inte panik"

Någon överhängande fara för ett omedelbart utbrott finns inte.

Men.

Vulkanen måste fortsatt övervakas noggrant, understryker Pablo Gonzales.

– Den här studien syftar inte till att skapa panik hos människor. Det är en väckarklocka till myndigheterna i den iranska regionen att sätta till resurser för att undersöka detta.

Vulkanen Taftan i sydöstra Iran. Foto: Amirhossein Nikroo 

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Lukten spreds nästan fem mil

Taftan är 3 941 meter hög. Vulkanen är den största i regionen och är belägen kring en grupp närliggande berg.

Berget ligger dock avlägset och är av det skälet svårt att övervaka. Redan 2023 noterade dock lokalbefolkningen gasutsläpp och lukt rapporterades så långt som 48 kilometer från toppen.

Enligt forskarna beror orsaken till vulkanens tillväxt sannolikt på skillnader i det hydrotermala rörsystemet under vulkanen, som leder till gasansamlingar eller förskjutningar av magma under kratern.

LÄS OCKSÅ: Storm Shadow-missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: J. Miranda

Text: Redaktionen