USA: Pekar ut landet som är världens största säkerhetshot

2022 07 06

Världens största hot mot såväl säkerheten som ekonomin är inte Ryssland – utan Kina.

Det klargjorde amerikanska FBI-chefen vid ett gemensamt och unikt framträdande med chefen för Storbritanniens underrättelsetjänst MI5 idag onsdag.

Sju gånger så många fall på 4 år

– Det största långsiktiga hotet mot vår ekonomi och säkerhet.

Så beskriver FBI-chefen Christopher Wray den kinesiska diktaturen och framhöll att Kina även försökt påverka de senaste allmänna valen i USA.

Samtidigt berättade MI5-chefen Ken McCallum att Storbritanniens underrättelsetjänst utreder sju gånger så många fall mot Kinas kommunistparti idag 2022 jämfört med för bara fyra år sedan, 2018.

USA och Storbritannien enade

USA varnar för ytterst allvarliga konsekvenser om Kina invaderar Taiwan.

– Det skulle utgöra en av de mest fruktansvärda affärsstörningarna världen någonsin har sett, säger FBI-chefen enligt BBC.

Det gemensamma framträdandet mellan FBI och MI5 är det första någonsin och indikerar att USA och Storbritannien står enade i sin syn på att Kina utgör ett mycket allvarligt hot mot såväl världsfreden som världsekonomin.

Häpnadsväckande

MI5-chefen kallade utmaningen från Kinas kommunistparti för "game-changing" samtidigt som FBI-chefen kallade det för ”omedelbart” och ”häpnadsväckande”.

Representanter från affärsvärlden och universitet deltog på mötet som till stor del fokuserade på de handelsrisker Kina utgör.

Grävt upp frön i USA

Bland annat berättade FBI-chefen att personer med koppling till kinesiska företag har varit ute på amerikanska landsbygden och grävt upp genetiskt modifierade frön som hade kostat kineserna flera miljarder dollar och närmare tio års tid att utveckla på egen hand.

– Fusk och stölder av en massiv magnitud, sa FBI-chefen när har klargjorde vad Kina ägnar sig åt.

Kina har dessutom en gigantisk datahacking-verksamhet som är större än alla andra stora länder tillsammans, enligt USA.

MI5-chefen gav flera konkreta exempel från verkligheten där Kina försökt att komma över brittiska affärshemligheter.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Kris i USA – ber Danmark om hjälp

2025 03 15

Äggpriset är en nationellt viktig fråga i USA.

I genomsnitt produceras cirka åtta miljarder ägg i landet varje år. Varan är ett givet inslag i flera måltider.

Därför är de stigande äggpriserna i USA extra känsligt för amerikanerna.

I dag kostar ett dussin ägg över 10 dollar i vissa affärer, vilket motsvarar omkring 102 kronor.

USA:s jordbruksdepartement har dessutom förutspått att priserna fortsätter öka med 20 procent under 2025.

Ber Danmark om hjälp

Nu ber USA om hjälp.

Den amerikanska regeringen sträcker ut handen till Sveriges grannland Danmark.

Med anledning av den rådande äggbristen vill USA undersöka om Danmark kan exportera ägg till landet.

Det rapporterar den danska jordbrukstidningen Fødevarewatch. 

Här är svaret

Danmark säger varken nej eller ja till USA:s förfrågan.

Det är fortfarande oklart om det nordiska landet kommer öka äggexporten till stormakten i väst.

Enligt chefen för branschorganisationen Danske Æg finns det flera hinder som måste undanröjas om Danmark ska kunna hjälpa USA. 

– Ett stort antal kontrollkrav i bland annat USA står i vägen för att kunna exportera ägg dit, säger han till Fødevarewatch.

Därför ökar äggpriserna

Efter flera utbrott av fågelinfluensan har över 50 miljoner höns tvingats avlivats i USA sedan oktober 2024.

Det minskade utbudet på ägg och kostnadsökningar för jordbrukare har lett till att priserna skjutit i höjden.

Fakta: Här äter man mest ägg

Topp 5-listan:

1, Mexiko (380 ägg per person och år)

2, Japan och Colombia (340 ägg per person och år)

3, Paraguay (309 ägg per person och år)

4, Argentina (305 ägg per person och år)

5, Kina (298 ägg per person och år)

- I Sverige konsumeras cirka 213 ägg per person

Källa: Svenska Ägg resp IEC

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Klädkedja närmar sig konkurs – har 40 butiker i Sverige

2025 03 15

Den krisande klädkedjan Brothers uppges närma sig konkurs.

Under en tid har kedjan brottats med betydande ekonomiska utmaningar.

För inte länge sedan gick Brothers in i rekonstruktion – den andra på bara fem år.

Men nu kommer uppgifter om att rekonstruktionen avbryts efter protester från Skatteverket – och kedjan uppges närma sig konkurs.

Det rapporterar sajten E-handel.

Närmar sig konkurs

Skatteverket motsätter sig fortsatt rekonstruktion för Brothers och hänvisar till att kedjan inte uppfyller kraven för livskraft.

– Några säkra slutsatser kring bolagets livskraft kan därför inte dras från den utredning som Bolaget har presenterat, framgår av tingsrättens beslut enligt E-handel.

– Därtill har bolaget ännu inte lämnat någon information om hur stor skuldnedskrivning bolaget väntas behöva för att kunna överleva efter en rekonstruktion, vilket också ökar oklarheten kring bolagets påstådda livskraft.

Kan överklaga

Brothers har nu möjlighet att överklaga beslutet.

Beslutet har ännu inte vunnit laga kraft – men om det blir så menar rekonstruktören att Brothers kommer att behöva ansöka om konkurs omedelbart.

Det är Brothers

Brothers är en klädkedja som huvudsakligen fokuserar på herrmode.

– Brothers är en svensk herrmodekedja grundad 1992 med 43 butiker varav vissa drivs av franchisetagare. I dagsläget har vi cirka 280 medarbetare och 29 års erfarenhet av mode och service, förklarar kedjan om sin verksamhet.

En av många

Brothers är en av många aktörer i modebranschen som har fått det tufft på senare år.

Många företag i flera olika branscher inväntar och hoppas på ytterligare räntesänkningar från Riksbanken i och med den svaga konjunkturen.

I och med att inflationstakten återigen syns som ett problem så kan dock Riksbanken med Erik Thedéen i spetsen sätta ytterligare sänkningar på paus.

Nästa penningpolitiska besked kommer den 20 mars – och såväl konsumenter som företag riktar blickarna mot centralbankens nästa steg vad gäller räntekurvan.

Foto: Brothers

Text: Redaktionen