UPPGIFTER: Ukraina slår till mot ökända gruppen

2022 08 15

Ukrainskt artilleri har slagit till mot den ökända Wagnergruppens högkvarter i östra Ukraina.

Attacken bekräftas av Serhiy Hayday, ukrainsk guvernör i Luhansk-regionen, och flera ryska krigsreportrar, rapporterar BBC News.

– Igår förstördes Wagnergruppens högkvarter i Pospana efter en ytterligare framgångsrik attack, skriver Serhiy Hayday på Telegram enligt nyhetskanalen.

Guvernören uppger att det i nuläget inte finns uppgifter om antalet döda och skadade, men att det håller på att "klargöras”.

Rysk reporter avslöjade platsen 

Den pro-ryske journalisten Sergei Sreda uppges ha avslöjat platsen för legosoldaternas högkvarter i ett inlägg på Telegram, rapporterar den ukrainska tidningen Pravda.

I inlägget från den 8 augusti publicerade journalisten bilder från platsen, bland annat inifrån högkvarteret och på en skylt utanför anläggningen.

Bilderna kunde sedan granskas av Ukrainas underrättelsetjänst, som till slut kunde identifiera adressen och lokalisera platsen för högkvarteret.

Popasna ligger strax söder om Sievjerodonetsk i Luhansk-regionen. Ryska styrkor kontrollerar staden efter månader av hårda strider.

Använde amerikanskt robotsystem

Flera ryska krigsreportrar rapporterar att Ukrainas militär slog ut högkvarteret med hjälp av det amerikanska  robotsystemet HIMARS.

Det amerikanska ”supervapnet” har beskrivits som en ”gamechanger” för Ukrainas väpnade styrkor i kampen mot de ryska ockupanterna.

Långdistansvapnet har gjort det möjligt för Ukraina att attackera mål långt bakom frontlinjen.

I slutet av juli uppgav Ukrainas försvarsminister  Oleksij Reznikov att ukrainsk militär har förstört 50 ryska ammunitionsdepåer med hjälp av det amerikanska robotsystemet.

Fakta Wagnergruppen

Wagnergruppen beskrivs som ett ”privat militärt företag” officiellt. Men inofficiellt stöder den paramilitära gruppen Rysslands krigsinsatser i världen.   

Wagnergruppen används av Rysslands diktator Vladimir Putin för att utföra olagliga och extremt våldsamma operationer i konfliktzoner runt om i världen där Ryssland anser sig ha geopolitiska intressen.

Bland annat låg Wagnergruppen bakom några av de värsta övergreppen och halshuggningarna i samband med kriget i Syrien, rapporterar New York Post

Gruppen som består av legosoldater och yrkesmördare gjorde sig även skyldig till omfattande våldtäkter och rån mot civila i Centralafrikanska Republiken i fjol enligt tidningen.

Obekräftade uppgifter gör gällande att upp emot 3 000 soldater från Wagnergruppen sattes in i Ukraina under de första veckorna av invasionen.  

Foto: President of Russia Office resp General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Prinsesstårta gör succé i oväntat land – ”Sexigt och svenskt”

2025 07 13

Svensk prinsesstårta gör succé i ett oväntat land.

Prinsesstårta är Sveriges kanske mest omtyckta tårta, som ofta äts i samband med exempelvis födelsedagar.

Det är en svensk specialitet – men på senare tid har prinsesstårtan blivit allt mer populär utomlands.

Särskilt i ett land gör prinsesstårtan oväntad succé.

”Den är sexig! Den är svensk!”

Det handlar om USA, där intresset för den svenska prinsesstårtan har skjutit i höjden på senare tid, rapporterar The Guardian.

– Den är sexig! Den är svensk! Den är överallt! proklamerar tidningen.

Den svenska prinsesstårtan har börjat dyka upp på allt fler amerikanska kaféer, konditorier och hippa restauranger i städer som Los Angeles och New York, enligt tidningen.

Prinsesstårtan har också trendat på TikTok, vilket i sin tur har lett till att allt fler kunder efterfrågar den svenska specialiteten i USA.

”Måste amerikaner förstöra allting?”

Innovativa amerikanska konditorer, exempelvis Hannah Ziskin i Los Angeles, tar sig också friheten att göra egna varianter av den populära svenska tårtan, för att göra den mer ”tillgänglig” för en amerikansk publik.

För många amerikanska kunder är tårtan så okänd att Ziskin ofta får frågan om hon har hittat på den själv, enligt tidningen.

Det första publicerade receptet på prinsesstårta sammanställdes dock av hushållsläraren Jenny Åkerström, som bland annat hade prinsessorna Margaretha, Märtha och Astrid bland sina elever.

Succén för prinsesstårta i USA har dock även lett till diskussioner om hur ”äkta” prinsesstårta ska vara och hur mycket man får ändra i receptet. När Ziskin använde mascarpone i sitt recept i en video ledde det till starka reaktioner.

– Varför måste amerikaner förstöra allting? Om du ska göra någonting, så gör det rätt, hette det i en kritisk kommentar till videon.

Prinsesstårta – feminint?

Vissa amerikaner tycks också fundera över huruvida det är ”feminint” att äta prinsesstårta.

– Folk kommer in och säger: ”Jag skulle verkligen vilja ge den här tårtan till min man, men finns det något sätt att göra den mer maskulin?” berättar Elena Basegio, ägare till Fillmore Bakery i San Francisco.

– De kommer att be oss att ta bort rosen från toppen, så att den bara är grön... Vi har blivit ombedda att göra den blå, vilket vi inte gör. Det är bara tårta, säger Basegio till tidningen.

Foto: Siri Schwartzman flickr

Text: Redaktionen


JUST NU: Förvaltare varnar för 90-procentigt ras – ”Historiens största bubbla”

2025 07 13

En förvaltare varnar för ”historiens största bubbla”.

Svenska småsparare varnas för en enorm aktiebubbla.

Den svenske hedgefondförvaltaren Per Lekander varnar för att ett av världens mest kända företag går mot ett 90-procentigt ras.

”Historiens största bubbla”

Lekander, som är förvaltare i den egna firmen Clean Energy Transition, tror att Elon Musks elbiltillverkare Tesla står inför ett gigantiskt ras, rapporterar DI.

Att det går tungt för Tesla är ingen hemlighet, men enligt Lekander är det värre än så.

Det handlar om en aktiebubbla av historiska mått, menar han.

– Det här är den största aktiebubblan just nu. Tesla är antagligen världshistoriens största aktiebubbla, säger han till tidningen.

Förutspår 90-procentigt ras

Per Lekander förutspår ett enormt ras för Teslas aktie.

Han menar att företaget har tjänat mycket på subventioner, bland annat i form av utsläppsrätter och skatteavdrag för elbilar, vilket man emellertid inte kommer kunna göra med Trumps nya budget.

Tesla har också en rad andra problem, och aktien är extremt övervärderad, menar han. Tesla är inte värt de 982 miljarder dollar som är företagets börsvärde idag, utan snarare runt 100 miljarder dollar, menar Lekander, som tror att Teslaaktien kommer att rasa kraftigt och att företaget riskerar konkurs.

Han varnar därför småsparare.

– Om aktien gick ned 90 procent skulle den fortfarande vara övervärderad, säger Per Lekander till tidningen.

Bråkat med Trump

Tesla har haft enorma problem den senaste tiden. Försäljningen har rasat, och i och med Elon Musks politiska engagemang har företaget även utsatts för protester.

På senare tid har Elon Musk dessutom gjort sig ovän med president Donald Trump, vilket inte heller lär gynna Teslas affärer.

Elon Musk fortsätter dock otröttligt med sina projekt. Nyligen har han bland annat meddelat att han startar ett politiskt parti, The America Party.

Musk äger också den sociala medieplattformen X, och nyligen meddelade han att företaget lanserar ett ”skrämmande” projekt, vilket Ekonomibladet har rapporterat om.

Det handlar om X nya AI-chatbot Grok 4, som enligt Elon Musk är ”den smartaste AI:n i världen” och ”smartare än alla doktorander inom alla discipliner samtidigt”.

Foto: iXimus

Text: Redaktionen