UPPGIFTER: Turkiet nobbar Natos önskan om möte

2022 06 15

Landet uppges nu ens vägra vilja diskutera med Sverige och Finland om ett medlemskap.

Nato har flaggat för att militäralliansen aktivt jobbar för att ta Sverige vidare till nästa steg i ansökningsprocessen. Det meddelade generalsekreterare Jens Stoltenberg på en pressträff tidigare idag. 

– Jag kan inte säga exakt när det blir, men jag kan säga att Nato gör det vi alltid gör när det råder meningsskiljaktigheter – och det är att konsultera, diskutera och hitta en lösning, framhöll Stoltenberg.

Turkiet nobbar 

En del av ovanstående process skulle vara ett Natolett samtal mellan Turkiet, Sverige och Finland. 

Men ett sådant erbjudande nobbas nu av turkarna, uppger källor till Financial Times. 

Det var egentligen planerat att diskussionsmötet skulle äga rum idag, uppger en Natotjänsteman till tidningen.

Källa: “Ingen panik”

Enligt samma källa håller sig militäralliansen kall trots Turkiets besked. Det råder enligt tjänstemannen ingen panik eller desperation hos Nato.

Källan uppger att ett inträde i Nato för de två nordiska länderna fortfarande är “inom ramarna för diplomatiska alternativ”, skriver Financial Times.

Stoltenberg: “Tar oro på allvar”

Avvisandet från Turkiet sker trots att Jens Stoltenberg lovat att ta deras oro och krav på allvar.

– Och när vi gör det tar vi säkerhetsoron från alla allierade i beaktande, sade generalsekreteraren på pressträffen om hur Sverige och Finland skulle gå vidare i processen.

Kan förhala ett år

I morse kom även beskedet om att Turkiet kan fortsätta att förhala Sveriges inträde i Nato.

– Vi är beredda att förhindra deras medlemskap så länge som ett år ifall det krävs, säger Akif Çağatay Kılıç, ordförande för det turkiska parlamentets utrikesutskott, enligt The Guardian.

“Risk att situationen blir fryst”

På en gemensam pressträff med Magdalena Andersson (S) under tisdagen varnade Finlands statsminister Sanna Marin för att Natoprocessen riskerar att avstanna om de nordiska länderna inte når en överenskommelse med Turkiet innan Natotoppmötet i Madrid den 29-30 juni.

– Annars finns det en risk att situationen blir fryst, konstaterade Sanna Marin.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen