JUST NU: Putin anklagas för häleri – Turkiet uppges köpa stöldgods

2022 06 03

Turkiet anklagas för att köpa olagligt spannmål som Ryssland beslagtagit från Ukraina.

I samband med den ryska invasionen av Ukraina har Putins soldater och militärer inte bara försökt ta över städer och mark.  

Även spannmål har blivit föremål för ockupation då blockerade ukrainska hamnar förhindrar transporter ut ur landet. FN har varnat för att den uteblivna exporten kan orsak en global svält

Anklagelser mot Turkiet  

Det hoppas Turkiet förändras i samband med att Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov besöker landet nästa vecka, uppger en högt uppsatt turkisk tjänsteman till Reuters. 

Men anklagelser riktas redan nu mot Turkiet för att i själva verket lägga vantarna på ukrainskt spannmål – via Ryssland. 

Vill ha internationell hjälp  

Anklagelserna kommer från Ukrainas ambassadör i Turkiet, Vasyl Bodnar, som hävdar att Turkiet är ett av flera länder som köper spannmål som Ryssland har stulit från Ukraina. Det rapporterar Sky News.

Enligt Vasyl Bodnar har han hittills förgäves sträckt ut en hand till turkiska myndigheter och Interpol för att komma till botten med vem det är som ligger bakom transporterna in i turkiskt vatten. 

Enbart Svarta havet skiljer Ukraina och Turkiet åt. 

22 miljoner ton spannmål blockeras 

Hela världen förlitar sig på Ukrainas export av baslivsmedel. 

Just nu uppskattas dock 22 miljoner ton spannmål sitta fast i de ukrainska hamnarna. 

Putin fick afrikanskt besök  

Vladimir Putin själv fick idag besök i Ryssland av Senegals president tillika Afrikanska unionens chef Macky Sall, rapporterar France 24. 

Den senegalesiska ledaren uppmanade då Putin att ta hänsyn till det lidande i afrikanska länder som uppstått som en konsekvens på grund av den uteblivna matexporten, även från Ryssland med anledning av västländernas sanktioner.

Måste “bli medveten” 

Enligt Macky Sall måste Putin “bli medveten” om problemen som nu uppstår i Afrika. 

– Det skapar verkligen allvarliga hot mot livsmedelssäkerheten på kontinenten, säger Sall när ledarna mötte pressen.

Putin: “På Afrikas sida”  

Putin själv hävdade att Ryssland  “alltid står på Afrikas sida”. 

– I det nya utvecklingsstadiet lägger vi stor vikt vid våra relationer med afrikanska nationer, och jag måste säga att detta har haft ett positivt resultat, säger diktatorn enligt France 24. 

Foto: President of Russia Office  

Text: Redaktionen 


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen