22 april 26

UPPGIFTER: Stor förändring för alla som älskar kaffe

2024 08 02

En stor förändring håller på att ske på kaffemarknaden.

Kaffe är en viktig del av många svenskars morgonrutin.

Men på senare tid har kaffet blivit dyrare.

Och det är en utveckling som inte lär gå att stoppa i första taget, rapporterar CNN.

Kaffemarknaden har stora problem på grund av ökande råkaffepriser.

Höga produktionskostnader

Priset på kaffe påverkas bland annat av väder och klimat, rapporterar kanalen.

Höga temperaturer och långa perioder av torka har en negativ effekt på grödorna.

– Om du inte har rätt väder, kommer du inte ha rätt produktion, säger Tomas Edelmann, som är kaffebonde i Mexiko och vicepresident för Coffee Farmer’s Co-op.

– Och med låg avkastning är det uppenbart att dina produktionskostnader ökar, säger han till kanalen.

Kaffet riskerar nu att bli allt dyrare, även på lång sikt, enligt CNN.

Känsligt för klimatförändringar

Faktorer såsom klimatförändringarna påverkar marknaden och kommer att fortsätta göra det.

– Kaffe är en mycket komplicerad vara. En del av skälet är att du har flera ramverk för utbud och efterfrågan som påverkar priset, säger Ryan Delany, som är grundare och chefsanalytiker på Coffee Trading Academy.

Kaffe är mer känsligt för klimatförändringar än många andra grödor.

Detta har lett till en kris för det dominerande Arabicakaffet, som har drabbats hårt av torka i Brasilien.

Det har lett till en ökad efterfrågan på konkurrenten Robusta. Men nu är det istället Robusta som har drivit upp kaffepriset.

”Perfekt storm”

Hela kaffemarknaden är alltså känslig, och klimatförändringar är bara en av flera faktorer som påverkar priset.

– En kombination av dåliga skördar, klimatförändringar, kriget i Ukraina, konflikten i Röda havet, spekulanters ingripande och den starka dollarn har skapat en ”perfekt storm” för kaffeindustrin, enligt det italienska kaffebolaget Lavezza.

I Sverige har kaffepriset skjutit i höjden under sommaren, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: John Schnobrich

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen