19 jan 2026

UPPGIFTER: Brist på ryska soldater – Putin kan ta till desperat åtgärd

2022 07 12

Ryssland kan få problem med att ersätta stupade soldater.

Den ryska invasionen av Ukraina har pågått i fyra och en halv månad.

Nu uppges dock Ryssland stå inför en stor utmaning – det råder brist på soldater.

Det erfar Sky News med hänvisning till uppgifter från Storbritanniens försvarsministerium.

Kan rekrytera från fängelser

På grund av den sinande numerären i trupperna kan Putin nu ta till en väldigt icke-traditionell metod för att rekrytera nya soldater.

Ryssland kan nämligen hämta personal från landets fängelser i form av deras fångar.

Gäller även Wagnergruppen

Den väldigt okonventionella rekryteringsmetoden skulle även innefatta soldater till den ökända Wagnergruppen, en högerextrem gruppering som förser legosoldater till väpnade konflikter.

– Om det är sant indikerar detta drag sannolikt svårigheter med att ersätta det betydande antalet ryska offer, framhåller det brittiska försvaret enligt Sky News.

Gör små framsteg i öst

Samma myndighet, som nästan dagligen levererar underrättelserapporter från kriget, menar att ryska trupper gör “små stegvisa territoriella vinster” i östra delarna av Ukraina.

Närmare bestämt i Donetsk.

Ryssland uppges också ta kontroll över staden Hryorivka, samtidigt som man fortsätter anfalla Slovyansk och Kramatorsk och omgrupperar sig för fortsatta offensiver.

Uppges få hjälp av Iran

Att Ryssland dock har problem i kriget framgår också av att Iran nu uppges ge sig in i konflikten på Putins sida.

Enligt USA kommer landet nämligen att förse Ryssland med hundratals vapendrönare som kan användas till att spana på ukrainska styrkor, skjuta missiler från längre avstånd eller släppa bomber från luften, rapporterar CNN.

Inga fredsförhandlingar planeras

Kreml planerar också ett möte med Iran, då Putin kommer att resa till Teheran nästa vecka för att träffa dels ledare från just Iran men också Turkiet, erfar The Guardian.

Enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov har Putin begärt ett enskilt möte med Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan, som medlade mellan Ryssland och Ukraina tidigare under våren.

Det finns dock inga planer på liknande förhandlingar nu, förtydligar Peskov.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen