UPPGIFTER: Ryska agenter tror att Putin är dödligt sjuk

2022 05 13

– Vladimir Putin är mycket sjuk i blodcancer.

Orden kommer från en oligark som står mycket nära Kreml.

I en ljudinspelning som tidningen New Lines har tagit del av säger oligarken att den ryska diktatorn är ”mycket sjuk i blodcancer”.

Vilken påstådd typ av blodcancer det skulle röra sig om specificeras inte, uppger tidningen.

Topphemligt memo

Ljudupptagningen från oligarken har fått säkerhetstjänsten i Kreml att agera. Ett ”topphemligt memo” har skickats ut av högkvarteret för den ryska underrättelsetjänsten (FSB) till samtliga regionala direktörer, rapporterar Sky News. 

Tydliga direktiv

Christo Grozev är utredningschef på Bellingcat – en holländsk undersökande journalistgrupp som är specialiserad på faktakontroll och källkodsunderrättelser.

Han berättar om memot som skickats från FSB:s högkvarter.

– Memot instruerade de regionala underrättelsecheferna att inte lita på rykten om presidentens tillstånd. Direktörerna fick sedan i uppdrag att skingra alla rykten om Putins hälsa som riskeras att spridas inom de lokala FSB-enheterna.

Motsatt effekt

Men enligt en källa på en av FSB:s regionala enheter har meddelandet från högkvarteret fått motsatt effekt.

Källan uppger att de flesta FSB-agenterna numera är övertygade om att diktatorn lider av ett akut sjukdomstillstånd.

Mycket spekulationer

Efter en rad av tveksamma framträdande av Vladimir Putin har det spekulerats vilt om diktatorns hälsa.

Det har spekulerats om att Putin har drabbats av allt från Parkinsons sjukdom till sköldkörtelcancer.

För några dagar sedan figurerade det rykten om att diktatorn ska opereras för cancer.

“Uppsvälld och ostadig”

I samband med firandet av segerdagen mot Nazityskland i andra världskriget höll Putin tal på Röda torget i Moskva. Hans framträdande spädde på spekulationerna om hans hälsa.

– Hans ansiktsuttryck, det verkar nästan som att han inte kan kontrollera den högra sidan av ansiktet, sa kroppsspråksexperten Judy James till Sky News efter diktatorns anförande.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Var på er vakt i tre dagar – hela svenska folket varnas

2026 05 21

Var på er vakt fram till och med fredag.

Under de sista dagarna före helgen pågår det stora Natotoppmötet i Helsingborg.

Till och med USA:s utrikesminister Marco Rubio kommer till sundets pärla för att delta.

Då går polisen ut med en skarp uppmaning till hela svenska folket.

Säkerhetsläget är allvarligt.

Överbelastningsttacker och desinformationskampanjer från främmande makt riskerar att drabba Sverige i samband med mötet.

– Vi vill gärna trycka på att allmänheten ska vara lite på sin vakt när det gäller ryktesspridning, desinformation och vilseledande information, till exempel på sociala medier, säger Evelina Olsson polisens presstalesperson, till GP.

Mycket viktigt

Polisen understryker betydelsen av att privatpersoner tar till sig budskapet.

Att sprida falsk information kan vara mycket allvarligt om det blir skarpt läge. Dela enbart information från myndigheter eller kända organisationer, som exempelvis etablerade medier.

– Håll dig uppdaterad via myndigheternas information om det skulle inträffa någon händelse, säger Evelina Olsson.

Massiv säkerhet

Säkerhetspådraget när Natos utrikesministrar samlas i Helsingborg är massivt. Delar av staden är avspärrad och polisen varnar för både planerade och spontana demonstrationer utan tillstånd.

Även luftrummet kommer att patrulleras. Drönare har tagits in för att säkerställa säkerheten under de kommande dagarna.

Den här typen av drönare har stor potential att bidra till att förebygga brott, eftersom de kan navigera snabbt och ge information om vad som händer på marken. Men under den här insatsen kommer de förmodligen inte att vara de första som anländer till en händelseplats, eftersom det kommer att finnas ett mycket stort antal poliser närvarande i Helsingborg under dessa dagar, säger Mattias Sigfridsson, polisinsatschef, i ett uttalande.

Middag med kungen

Utrikesministrarna anländer på torsdag 21 maj. Då ska de äta middag på Sofiero slott tillsammans med kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia samt Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

På fredagen samlar Natos generalsekreterare de 32 ministrarna för officiellt möte på Sea U, ett av de större hotellen nere i Helsingborgs hamn.

Foto:

Text: Redaktionen