UPPGIFTER: Ryska agenter tror att Putin är dödligt sjuk

2022 05 13

– Vladimir Putin är mycket sjuk i blodcancer.

Orden kommer från en oligark som står mycket nära Kreml.

I en ljudinspelning som tidningen New Lines har tagit del av säger oligarken att den ryska diktatorn är ”mycket sjuk i blodcancer”.

Vilken påstådd typ av blodcancer det skulle röra sig om specificeras inte, uppger tidningen.

Topphemligt memo

Ljudupptagningen från oligarken har fått säkerhetstjänsten i Kreml att agera. Ett ”topphemligt memo” har skickats ut av högkvarteret för den ryska underrättelsetjänsten (FSB) till samtliga regionala direktörer, rapporterar Sky News. 

Tydliga direktiv

Christo Grozev är utredningschef på Bellingcat – en holländsk undersökande journalistgrupp som är specialiserad på faktakontroll och källkodsunderrättelser.

Han berättar om memot som skickats från FSB:s högkvarter.

– Memot instruerade de regionala underrättelsecheferna att inte lita på rykten om presidentens tillstånd. Direktörerna fick sedan i uppdrag att skingra alla rykten om Putins hälsa som riskeras att spridas inom de lokala FSB-enheterna.

Motsatt effekt

Men enligt en källa på en av FSB:s regionala enheter har meddelandet från högkvarteret fått motsatt effekt.

Källan uppger att de flesta FSB-agenterna numera är övertygade om att diktatorn lider av ett akut sjukdomstillstånd.

Mycket spekulationer

Efter en rad av tveksamma framträdande av Vladimir Putin har det spekulerats vilt om diktatorns hälsa.

Det har spekulerats om att Putin har drabbats av allt från Parkinsons sjukdom till sköldkörtelcancer.

För några dagar sedan figurerade det rykten om att diktatorn ska opereras för cancer.

“Uppsvälld och ostadig”

I samband med firandet av segerdagen mot Nazityskland i andra världskriget höll Putin tal på Röda torget i Moskva. Hans framträdande spädde på spekulationerna om hans hälsa.

– Hans ansiktsuttryck, det verkar nästan som att han inte kan kontrollera den högra sidan av ansiktet, sa kroppsspråksexperten Judy James till Sky News efter diktatorns anförande.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen