1nov2025

UPPGIFTER: Orbán och Trump nobbar Nato – sluter egen pakt

2024 07 11

Ungerns premiärminister Viktor Orbán kommer att träffa Donald Trump idag.

Det hävdar källor nära den ungerska ledaren, rapporterar bland annat The Guardian.

Enligt samma uppgifter kommer Orbán och Trump att själva förhandla fram ett fredsavtal för kriget i Ukraina – utan inblandning av vare sig USA, EU eller Nato.

Beskedet kommer precis efter det att försvarsalliansens toppmöte i Washington avslutas på torsdagen.

Tidningen erfar även att USA:s nuvarande president Joe Biden nobbas av Orbán som personligen ska resa till Trumps hem i Mar-a-Lago, Florida, idag.

Väckt stor uppståndelse

Besöket hos republikanernas presidentkandidat sker blott en vecka efter att Viktor Orbán varit på besök i Moskva och återigen skakat hand med Vladimir Putin.

Ett besök som väckte stor uppståndelse och som skedde helt på eget initiativ och inte i egenskap av Natoallierad.

Att Orbán nu sätter sig vid förhandlingsbordet med Trump, även det utan formell tillåtelse, väntas tas emot med oro i Europa.

– Biden kanske inte är intresserad av att belöna Orbán efter hans framträdande i Moskva och peking, säger Daniel Hegedüs, analytiker på tankesmedjan German Marshall Fund, till The Guardian.

– Och för Orbán, som spelar ett långsiktigt spel, är ett försök till möte med Trump verkligen det mer strategiska valet än något möte med Biden.

Utgår från att Trump vinner

Enligt den brittiska tidningen har den ungerska ledaren det amerikanska valet i november i åtanke när han planerar att sluta ett avtal med Trump.

Ungern själva har inte velat bekräfta uppgifterna, men dementerar dem inte heller.

– Det är värt att träffa människor som är intresserade av fred, säger Gergely Gulyás, Orbáns stabschef, när han får frågan om ett eventuellt möte med Trump.

Valt sida

Den ungerska regeringen har sedan tidigare uttryckt sitt stöd för Trump när amerikanerna går till val i höst.

– Vi ser en chans till fred och Trump vinner. Vi ser en chans till goda relationer mellan Ungern och USA och Trump vinner, säger landets utrikesminister Peter Szijjarto till Reuters.

– Jag tror att mycket stark extern påverkan måste ske för att åtminstone få dem att förhandla. Vem har chansen till det under den kommande perioden? Det är bara Trump om han blir vald.

LÄS MER: Donald Trump ställer skarpt ultimatum till Ukraina

LÄS MER: Trumps plan för Nato – här är länderna som överges

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Flamingomissiler har slagit ner – Ryssland kan inte försvara sig

2025 11 13

Ukraina har gått till attack.

På torsdagen meddelar landets militär att dess styrkor har attackerat en oljeterminal på den ryskockuperade Krymhalvön och en oljedepå i Zaporizjzjaregionen.

Dessutom rapporteras det om flera explosioner i den ryska staden Orjol, som är belägen 350 kilometer söder om Moskva.

Avancerade kryssningsrobotar

Enligt uppgift ska Ukraina ha använt sig av långräckviddiga kryssningsrobotar av modellen Flamingo i attacken mot Orjol. Det ukrainsktillverkade vapnet anses för närvarande vara landets mest avancerade kryssningsrobot.

Drönare och robotar har även avfyrats mot militära mål i andra ryska regioner.

– Ukrainas generalstab bekräftar att samordnade attacker har genomförts mot ett dussintals militära och logistiska anläggningar över hela Ryssland och ockuperade ukrainska territorier, rapporterar Kyiv Post.

Skadeomfattningen av attacken utreds för närvarande, uppger generalstaben.

LÄS MER: ”Alla förbereder sig för krig” – Putinallierad slår larm 

Kan inte försvara sig

De senaste månaderna har Ukraina utfört flera framgångsrika luftattacker mot ryska energi- och försvarsanläggningar. Konsekvenserna märks redan – den ryska oljeproduktionen har minskat kraftigt efter att flera raffinaderier slagits ut.

Flera experter och bedömare menar att Ryssland har svårt att försvara sig mot angreppen. Landets luftförsvar har försvagats kraftigt av korruption, en pressad ekonomi och det utdragna kriget i Ukraina.

Att Ryssland dessutom är världens största land till ytan försvagar försvarsförmågan ytterligare, konstaterar Anders Puck Nielsen, militäranalytiker vid den danska försvarsakademin.

– Ryssland har svårt att försvara sig mot Ukrainas attacker, och det finns flera anledningar till det. För det första är Ryssland ett enormt land med många olika mål. För det andra har Ukraina fått längre räckvidd på sina vapen, säger han till TV2.

LÄS OCKSÅ: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: Ukrainas generalstab

Text: Redaktionen


Kanada varnar för Sverige

2025 11 13

Kanadas utrikesdepartement går ut med en skarp varning till medborgare som planerar att besöka Sverige.

På sin hemsida varnar departementet för att turister kan råka illa ut om de ”befinner sig på fel plats vid fel tidpunkt”.

I synnerhet varnas kanadensiska medborgare för resor till Malmö, Göteborg och Stockholm med anledning av den utbredda organiserade brottsligheten i städerna.

– Nyligen har händelser inträffat som tyder på vedergällningsmord. I vissa fall har brottslingar använt bomber, handgranater eller improviserade sprängladdningar. Våldsamma incidenter har ägt rum på offentliga platser, bland annat barer och restauranger, skriver kanadensiska UD.

Landets medborgare uppmanas att tänka på följande när de befinner sig i Sverige:

- Var alltid vaksam och medveten om din omgivning

- Rör inte vid eller flytta misstänkta föremål eller obevakade paket

Här är länderna som är lika farliga som Sverige

Enligt TV4 rankar Kanadas UD följande länder som lika farliga att besöka som Sverige:

- Brasilien

- Mexiko

- El Salvador

- Pakistan

- Algeriet

- Sierra Leone

- Saudiarabien

- Ecuador

- Filippinerna

- Förenade Arabemiraten

LÄS MER: Nya direktresor från Sverige – till två länder 

Svaret: ”Det är ingen hemlighet”

Varningen förvånar inte Karin Wanngård (S), kommunstyrelseordförande i Stockholm. 

– Det är ingen hemlighet att Sverige befinner sig i en långvarig nationell kris med grov gängbrottslighet, säger hon till TV4.

Samtidigt betonar Wanngård att turismen fortsätter att öka i Sverige.

– I mätningar ser vi inte tecken på att kriminaliteten påverkar turismen, utan tvärtom ökade antalet gästnätter i somras och internationella mätningar visar att Stockholm betraktas som en väldigt attraktiv destination med höga värden inom bland annat trygghet.

LÄS OCKSÅ: Svenskar skeptiska inför global jättetrend

Foto: A. Gavlák

Text: Redaktionen