UPPGIFTER: Ökad risk för att svenska turister attackeras

2023 06 30

– Svenskar som turistar runt om i världen löper nu ökad risk att attackeras av fanatiker.

Det säger två tjänstemän vid Regeringskansliet som framhåller att koranbränningarna som ägt rum i Sverige skapar en ytterst farlig situation för svenska medborgare både i Sverige och utlandet.

Utnyttjas av extremister

– Koranbränningarna skapar ofattbart upprörda känslor på en del håll i världen.

– Men det allra värsta är hur detta utnyttjas av extremister och andra mörka krafter.

Det framhåller de båda tjänstemännen till denna webbsida.

De arbetar med frågor som berör säkerhetsläget i Sverige och för svenskar och de menar att läget nu är mycket allvarligt.

Risk för terrordåd i Sverige

– Den allvarligaste risken är att detta kan leda till terrordåd i Sverige. Det kan ske i exempelvis varuhus, på tågstationer, konserter eller fotbollsmatcher.

Redan efter Rasmus Paludans koranbränning i januari meddelade Nationellt centrum för terrorhotbedömning, NCT att Sverige blivit ett prioriterat mål för våldsbejakande islamister.

Hundratals svenskar

Och i samband med att en man från Irak nu i veckan återigen brände koranen ökar risken ännu mer betonar tjänstemännen.

De framhåller att själva brännandet av koranerna som pågår under mycket kort tid och genomförs av enstaka personer ändå kan få extremt allvarliga konsekvenser.

– Det kan i värsta fall leda till att hundratals svenskar förlorar livet i ett terrordåd.

Svenska turister i fara

De betonar även att det inte bara är hemma i Sverige som svenskar kan råka illa ut.

– Detta innebär även en ökad risk för svenska turister som är på semester i utlandet.

– Det finns en ökad risk för att svenska turister attackeras. Fanatiker som bara väntar på att ta ut sin vrede åt något håll riskerar nu att rikta sig mot svenskar.

Diskussion pågår

Enligt de båda tjänstemännen pågår en diskussion på hög nivå i myndighetsvärlden kring hur man ska hantera frågan.

– Om ett terrordåd väl inträffar så kan vi räkna med att pressen på politikerna att stoppar ytterligare koranbränningar ökar.

– Samtidigt ska man inte ge efter för hot. Men svenska folkets säkerhet väger självfallet tungt.

Foto: J. Bengs

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 14

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen