UPPGIFTER: Lukasjenko har svimmat

2024 07 10

Den belaruriska diktatorn Aleksandr Lukasjenko uppges ha förlorat medvetandet.

Händelsen ska ha inträffat under det internationella toppmötet Shanghai Cooperation Organization i Kazakstan, hävdar den oberoende ryska tv-kanalen TV Rain.

På samma möte deltog Vladimir Putin och kinesiska ledaren Xi Jinping.

– Lukasjenko blev sjuk vid toppmötet i Astana, uppger ett ögonvittne.

Experten: Svimmat flera gånger

Flera källor ställer sig bakom uppgifterna.

– Han är allvarligt sjuk, påstår en anonym uppgiftslämnare till samma kanal.

Sjukdomsfallet har även uppmärksammats av brittiska The Sun.

Till tidningen säger den belarusiska politiska analytikern Dmitrij Bolkunets att den 69-åriga diktatorn har fått diagnosen disseminera intravaskulär koagulation – ett blodproppstillstånd –  efter att ha blivit sjuk i Moskva förra året.

Han säger också att det inte är första gången som Lukasjenko svimmar.

– Det har hänt honom flera gånger tidigare. Värme, flyg, stress, nerver. Han gillar en god drink, säger Dmitrij Bolkunets.

"Såg uppenbart sämre ut"

Enligt rapporterna från den ryska tv-kanalen förvärrades Lukasjenkos tillstånd samma dag som han anlände till Astana den 3 juli.

– Nästa dag talade han vid toppmötet och träffade statschefer, framhåller TV Rain.

Diktatorns ansikte beskrevs som “blekt och glänsande” och hans tal “var inte självsäkert”.

– Det är dock uppenbart att han såg sämre ut än två dagar tidigare när han deltog i en parad i Minsk i militäruniform.

Problem med benen

Ytterligare en politisk expert, Valery Karbavelich som skrivit en biografi om Lukasjenko som inte är tillåten i Belarus, säger att det är uppenbart att diktatorn inte är vid god hälsa.

– Det är klart att han inte mår bra. Han ser sämre ut än tidigare, säger Karbavelich.

– Det är ganska uppenbart att han har problem med sina ben. Han går med svårigheter. Under offentliga framträdanden kan ansikts- och huvudtremor noteras.

Försvann en vecka

I maj förra året uppgavs Lukasjenko ha spenderat tid på sjukhus efter att ha varit borta från offentligheten under en vecka. 

– Det är inte covid, men han har precis blivit sjuk. Trots att han blev sjuk ansåg han att det var hans plikt att resa till Moskva och senare på kvällen samma dag höll han ett evenemang i Minsk, sade den ryska parlamentarikern Konstantin Zatulin till tidningen Podjem vid tillfället.

Alexander Lukasjenko har styrt Belarus med järnhand sedan 1994 i landet som beskrivs som Europas sista diktatur.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Överväldigande” besked – USA slår till mot Ryssland

2025 11 17

USA förbereder massiva sanktioner mot den ryska krigsmakten.

Det meddelar den republikanska senatorn Lindsey Graham.

– Jag är mycket nöjd över att kongressen, med president Trumps välsignelse, kommer att gå vidare med det överväldigande tvåpartipolitiska stödda sanktionsförslaget mot Ryssland, som kommer ge president Trump fler verktyg för att få slut på blodbadet i Ukraina, framhåller Graham i ett inlägg på X.

Massiva sanktioner 

Den nya lagstiftningen kommer ge Trump möjlighet att införa sekundära sanktioner och tullar mot länder som köper rysk olja och gas. Lagförslaget möjliggör en svindlande tullsats på 500 procent på amerikansk import som härrör från länder som medvetet köper rysk olja, gas, uran, eller andra energirelaterade produkter.

– Denna lagstiftning är utformad för att ge president Trump mer flexibilitet och makt att driva Putin till förhandlingsbordet genom att gå efter både Putin och de länder som stöder honom. Jag uppskattar det starka stödet från båda partierna för denna lagstiftning i både representanthuset och senaten, skriver Graham.

Trump ger tummen upp

President Trump välkomnar de nya sanktionsmöjligheterna.

– Som ni vet har jag redan föreslagit att länder som gör affärer med Ryssland ska beläggas med stränga sanktioner, säger han enligt Reuters.

LÄS MER: Rysk vara väller in i Europa – och det är varken gas eller olja

Oljeproduktionen stagnerar

Trumpadministrationen har sedan tidigare infört hårda sanktioner mot de statliga oljejättarna Lukoil och Rosneft.

Tillsammans med framgångsrika ukrainska drönarattacker har de amerikanska sanktionerna bidragit till att minska Rysslands oljeraffinderingskapacitet.

Enligt en färsk sammanställning från danska Jyllands-Posten minskade Rysslands oljeintäkter med 27 procent i oktober jämfört med samma period föregående år.

LÄS OCKSÅ: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister 

Foto: Balkan Photos

Text: Redaktionen


17 nov 2025

JUST NU: Polen kallar in militären

2025 11 17

Natolandet Polen har utsatts för sabotage.

En större explosion har inträffat på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin – en tågsträcka som bland annat används för transporter av vapen till Ukraina.

Nu kallar premiärminister Donald Tusk in landets militär till krismöte.

– Ett extrainsatt möte med regeringens nationella säkerhetskommitté kommer att hållas imorgon bitti. Militära befälhavare, myndighetschefer och representanter från regeringen kommer att delta, meddelar han på X.

Bevis har säkrats

Den polska regeringen beskriver händelsen som ett sabotage.

Under måndagen har flera ministrar och myndighetschefer bekräftat att övervakningsfilmer och en ”mängd bevis” har säkrats från platsen.

– Det råder inget tvivel om att en explosiv laddning har använts, säger landets inrikes- och administrationsminister Marcin Kierwiński, enligt den polska tidningen Fakt.  

Flera incidenter utreds

Utöver explosionen utreds två andra incidenter på järnvägssträckan. Det handlar om en skadad kraftledning och en avskuren rälsklämma, rapporterar Fakt.

Enligt tidningen riktas misstankarna mot främmande makt.

– Sannolikheten är hög att sabotaget beordrades av utländska myndigheter, framhåller Polens inrikesminister Tomasz Siemoniak, enligt tidningen.

LÄS HÄR: ”Vår sista sommar i fred” – Tyskland varnar hela Europa 

”Mer aggressiv och samordnad insats”

Ingen person skadades i explosionen.

Sabotaget följer en våg av incidenter i Polen med mordbränder, cyberattacker, drönarobservationer och luftrumskränkningar.

Antalet incidenter har ökat kraftigt efter invasionen av Ukraina.

Flera europeiska underrättelsetjänster har varnat för att sabotagen kommer fortsätta att öka och kopplar händelserna till Ryssland. 

– Även om Kremls agenter har en lång historia av sådana operationer – och har genomfört attacker sporadiskt i Europa under de senaste åren – ökar bevisen på en mer aggressiv och samordnad insats, enligt bedömningar från tre olika europeiska länder, har Financial Times rapporterat med hänvisning till flera underrättelsekällor.

LÄS OCKSÅ: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister 

Foto: Nato

Text: Redaktionen