UPPGIFTER: Kinas diktator har ställt tungt krav på Putin

2023 07 05

Använd inte kärnvapen i Ukraina.

Det uppges Kinas diktator Xi Jinping ha sagt till sin ryske motsvarighet Vladimir Putin under sitt besök i Moskva i mars i år.

Xi Jinping gick så långt att han personligen varnade Putin från att använda kärnvapen.

Den kinesiske ledarens uttalande bekräftas av ryska och kinesiska diplomater, rapporterar Financial Times.

Har fått önskad effekt

Enligt Financial Times källor har Xi Jinpings uppmaning fått önskad effekt.

– Putin har beslutat att taktiska kärnvapen inte ger Ryssland någon fördel på slagfältet, rapporterar tidningen med hänvisning till källor nära Kreml.

Ukraina välkomnar varningen

Den kinesiska varningen uppskattas av Ukraina.

Andrij Jermak, stabschef i Ukrainas presidentkansli, lovordar Xi Jinpings uttalande.

– Kina intar en viktig position angående kärnvapenhoten från den galna ryska terroristen, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

Varnar för katastrofscenario

Putin uppges ha bestämt sig för att inte använda kärnvapen i kriget.

Samtidigt varnar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj för att den ryska diktatorn eventuellt planerar att spränga kärnkraftverket Zaporizjzja.

I sitt nattliga tal uppgav Zelenskyj att ryska styrkor placerat sprängladdningar på kärnkraftverkets reaktorer.

– Kanske för att simulera en attack mot anläggningen, eller kanske föreställer de sig ett annat scenario, kommenterade presidenten.

Ryssland förnekar uppgifterna och hävdar i sin tur att Ukraina planerar att attackera kärnkraftverket.

Flyr från Zaporizjzja

Efter båda sidornas varningar växer oron i Zaporizjzja-regionen.

Människor har börjat lämna området, rapporterar Sky News.

Enligt den amerikanska tankesmedjan ISW är det dock osannolikt att någon av parterna skulle orsaka en strålningsolycka i nuläget.

LÄS MER:

I NATT: Ukraina och Ryssland varnar för stor katastrof

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 jan 2026

UPPGIFTER: ”Tålamodet är slut” – upprorsstämning i Ryssland

2026 01 01

“Tålamodet är slut” i den ryska affärseliten.

Diktatorn Vladimir Putin står inför ett “uppror” från landets mäktigaste företag sedan försäljningarna har rasat till den lägsta nivån sedan finanskrisen 1998.

Det uppger flera toppchefer på några av Rysslands största industriföretag, uppger brittiska Express. Även Iltalehti, en av Finlands största tidningar, rapporterar om uppgifterna.

Enligt forskare vid Rysslands institut för ekonomisk prognostisering har företagsledares ilska mot Kreml växt i allt snabbare takt.

– Industrin uthärdade den inledande perioden av den konstgjorda nedkylningen av den ryska ekonomin med förståelse, men år 2025 tog tålamodet slut, framhåller institutets forskare enligt Express.

"Som en bil på tomgång"

Under november månad uppges produktionsvolymerna i Ryssland sammanlagt ha minskat med 0,7 procent jämfört med föregående år. Flera andra sektorer har också minskat, bland annat sjönk livsmedelsproduktionen för första gången på 15 år.

Även om siffran kan framstå som liten ska läget vara riktigt illa i flera branscher. Värst drabbat är fordonsindustrin där bland annat tillverkandet av bilar sjunkit med 34 procent.

Den ryska ekonomen Alexandra Prokopenko, som stämplats som en fientlig “utländsk agent” av Putinregimen, menar att Rysslands militära ekonomi genomgår en “omvänd avindustrialisering”.

Högteknologiska sektorer ger vika för arbetsintensiva industrier med låg produktivitet, medan den civila ekonomin stagnerar och militär produktion prioriteras, säger hon enligt Express.

Enligt ekonomen har den ryska ekonomin frusit fast i ett “instabilt” läge.

– Den närmaste analogin är en bil som går på tomgång i friläge och motorn överhettas. Bilen rör sig varken framåt eller bakåt, men ju längre den står, desto mer skador samlas under huven.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Öppet brev till diktatorn

Kombinationen av hårda sanktioner, stigande räntor och en kraftig ekonomisk avmattning är förklaringarna till varför den ryska industrin uppges stå på katastrofens rand.

Uppgifterna om att ryska företagsledare har tappat tålamodet kommer kort efter att ryska affärsmän i ett öppet brev krävt att Vladimir Putin ska betala för det statliga beslagtagandet av fabriker, hamnar och stora företag som ska uppgå till ett värde av motsvarande 43 miljoner dollar.

Om staten behöver något, så okej, nationalisera det – men betala för det, köp det från ägaren, säger Alexander Shokhin, chef för det ryska industri- och entreprenörsförbundet RSPP, enligt oberoende The Moscow Times.

LÄS MER: Nobbar USA – vill bilda ny försvarsallians med Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31dec2025

Ukrainas nyårsraket – Putins krislager står i lågor

2026 01 01

Ukraina har inlett nyårsafton med flera attacker.

Bland annat har flera drönare slagit ner norr om Moskva i ett beredskapslager av olja som är tänkt att användas i krissituationer.

– Den senaste operationen riktade sig mot en stor oljedepå i Rybinsk, en stad 30 mil norr om Moskva, uppger en källa till Kyiv Independent.

Tidningen har tagit del av videomaterial som uppges visa explosioner från attacken.

– Filmmaterial visar en stor eld och plymer av svart rök som stiger från den påstådda attackplatsen, uppger tidningen.

Flera källor bekräftar

Anläggningen tillhör och drivs av den ryska staten.

– Anläggningen förvaltas av Rosreserv, en statlig myndighet som ansvarar för att lagra varor för krissituationer, uppger tidningen.

Flera andra ukrainska medier rapporterar också om attacken.

– Staden Rybinsk är en viktig knutpunkt för kollektivtrafik och logistik. Oljedepån är en viktig länk i lagring och distribution av petroleumprodukter i nordöstra Ryssland, uppger RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Order från Putin – ”Ta över mer mark”

Ytterligare attack

Under 2025 har Ukraina trappat upp sina attacker mot oljeanläggningen inne i Ryssland.

Rapporterar kommer också om ytterligare en attack som utförts under morgonen på årets sista dag.

– Ukrainas militära underrättelsetjänst uppger att de har träffat ett stort oljeraffinaderi vid Rysslands Svartahavskust i en separat attack, vilket orsakat skador på pipelines och annan utrustning, uppger Kyiv Independent.

Tillfälligt eldupphör

Veckan inleddes med att de ryska och ukrainska styrkorna i närheten av kärnkraftverket i Zaporizjzja genomförde ett tillfälligt eldupphör.

Syftet var att genomföra underhåll och att reparera kraftledningar vid kärnkraftverket.

Eldupphöret genomfördes enligt plan och gjorde det möjligt för underhållspersonal att reparera kraftledningar som är avgörande för att hålla kärnkraftsaktiviteten vid Europas största atomkraftverk under kontroll, rapporterar Kyiv Post.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: James Fitzgerald

Text: Redaktionen