UPPGIFTER: Kinas diktator har ställt tungt krav på Putin

2023 07 05

Använd inte kärnvapen i Ukraina.

Det uppges Kinas diktator Xi Jinping ha sagt till sin ryske motsvarighet Vladimir Putin under sitt besök i Moskva i mars i år.

Xi Jinping gick så långt att han personligen varnade Putin från att använda kärnvapen.

Den kinesiske ledarens uttalande bekräftas av ryska och kinesiska diplomater, rapporterar Financial Times.

Har fått önskad effekt

Enligt Financial Times källor har Xi Jinpings uppmaning fått önskad effekt.

– Putin har beslutat att taktiska kärnvapen inte ger Ryssland någon fördel på slagfältet, rapporterar tidningen med hänvisning till källor nära Kreml.

Ukraina välkomnar varningen

Den kinesiska varningen uppskattas av Ukraina.

Andrij Jermak, stabschef i Ukrainas presidentkansli, lovordar Xi Jinpings uttalande.

– Kina intar en viktig position angående kärnvapenhoten från den galna ryska terroristen, framhåller han i ett inlägg på Telegram.

Varnar för katastrofscenario

Putin uppges ha bestämt sig för att inte använda kärnvapen i kriget.

Samtidigt varnar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj för att den ryska diktatorn eventuellt planerar att spränga kärnkraftverket Zaporizjzja.

I sitt nattliga tal uppgav Zelenskyj att ryska styrkor placerat sprängladdningar på kärnkraftverkets reaktorer.

– Kanske för att simulera en attack mot anläggningen, eller kanske föreställer de sig ett annat scenario, kommenterade presidenten.

Ryssland förnekar uppgifterna och hävdar i sin tur att Ukraina planerar att attackera kärnkraftverket.

Flyr från Zaporizjzja

Efter båda sidornas varningar växer oron i Zaporizjzja-regionen.

Människor har börjat lämna området, rapporterar Sky News.

Enligt den amerikanska tankesmedjan ISW är det dock osannolikt att någon av parterna skulle orsaka en strålningsolycka i nuläget.

LÄS MER:

I NATT: Ukraina och Ryssland varnar för stor katastrof

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Galen rusning till Clas Ohlson – alla köper samma sak

2025 12 03

Många svenska hushåll har haft ovälkommet besök under året.

2025 har varit ett riktigt musår – antalet möss i hem och bostäder har ökat kraftigt. I Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.  

Dessutom varnar Anticimex för att mussäsongen långt ifrån är över. Lagom till jul riskerar många hushåll att få in möss i bostaden.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, konstaterar saneringsföretaget.

Rusning till Clas Ohlson

Ett annat företag som märker av den kraftiga ökningen är detaljhandelskedjan Clas Ohlson.

Kunder väller in till kedjan och alla har ögonen på samma sak: den klassiska musfällan.

Produkten säljer som aldrig förr, uppger Clas Ohlsons presstalesperson Anders Wahl.

– Vi har sett en ökning med 100 procent, säger han till Din Side.

Enligt Wahl handlar det om en extraordinär uppgång.

– Det här är en produkt som vi säljer mycket av varje år, så en fördubbling av försäljningen är en väldigt stor ökning,

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Så säkrar du huset

Utöver musfällor finns det flera andra förebyggande åtgärder mot möss. Anticimex går ut med följande tips:

Inomhus

- Se till att mat inte ligger framme, använd förslutande förpackningar och töm skafferiet i sommarstugan.

- Lägg tvål, stearinljus och värmeljus i tätslutande glasburkar eller metallådor.

- Håll rent i källaren och på vinden, ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen.

- Ställ madrasser och soffdynor på högkant i den kallställda sommarstugan.

- Se till att genomföringar är täta, till exempel under diskbänken eller till elementrör.

Utomhus

- Stapla inte ved, trädgårdsmöbler eller annat bråte intill fasaden.

- Se till att gräs, buskar och klätterväxter är kortklippta runt husets fasad. Möss använder växter för att klättra upp och in i hus.

- Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till fröresterna under boet.

- Ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med tätslutande lock.

- Täta synliga hål i husgrunden och sätt metallnät över ventiler.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen


3 december 2025

”Står med byxorna nere” – Morgan Johansson går i taket

2025 12 03

Morgan Johansson (S) går till angrepp.

Tidöregeringen har betalat ut fem miljoner kronor för tre tjänster på den somaliska premiärministerns kansli.

Men varken svenska myndigheter eller ansvarigt departement vet vilka de betalda tjänstemännen är.

”Står med byxorna nere”

Det rör sig i själva verket om så kallade ”spöktjänster”, och miljonbeloppen har gått till tre redan högavlönade toppar inom den korrupta eliten i Somalia, uppger DN.

Morgan Johansson, Socialdemokraternas utrikespolitiska talesperson, rasar mot uppgifterna och riktar hård kritik mot migrationsminister Forssell (M) och biståndsminister Dousa (M).

– Nu står Johan Forssell och Benjamin Dousa med byxorna nere, säger Morgan Johansson till tidningen.

S och V menar att det är ”uppenbart” att pengarna går till korruption.

De kräver att mellanhänderna för utbetalningen – FN-organen IOM och UNDP samt världsbanken – kallas till riksdagens utrikesutskott.

Förslaget har dock tidigare röstats ned av Tidöpartierna.

LÄS OCKSÅ: ”Exakt som Biden” – film på Trump sprids som en löpeld

”Mest hycklande jag hört”

Vänsterpartiets migrationspolitiska talesperson Tony Haddou kräver också att Johan Forssell avgår som migrationsminister.

– När den här regeringen tillträdde sa de att biståndspolitiken ska präglas av öppenhet och transparens. Det är det mest hycklande jag hört någonsin, säger Tony Haddou till tidningen.

Johan Forssell har tidigare hävdat att det inte finns några tecken på korruption gällande de pengar som har betalats ut till Somalia.

– Vi arbetar inte direkt med Somalia utan det är ett samarbete med FN-organet IOM som jag har förtroende för. IOM är ett väldigt etablerat FN-organ som vi samarbetat med under lång tid, har Forsell sagt till SVT.

– Jag tror att vi behöver fler liknande typer av samarbeten för att personer som begått grova brott i Sverige ska tas emot i sina hemländer, tillade han.

Men enligt uppgifter har man alltså inte koll på vilka de somaliska tjänstemännen är, och enligt flera källor går alltså pengarna till så kallade spöktjänster.

LÄS OCKSÅ: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen