I NATT: Ukraina och Ryssland varnar för stor katastrof

2023 07 05

Ryska styrkor har placerat sprängladdningar på flera av kärnkraftverkets Zaporizjzjas reaktorer.

Det hävdar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i sitt nattliga tal.

– Kanske för att simulera en attack mot anläggningen, eller kanske föreställer de sig ett annat scenario, säger han och fortsätter:

– Oavsett så ser världen att Ryssland är den enda källan till fara för kärnkraftverket Zaporizjzja. Tyvärr blev det ingen snabb och storskalig reaktion på terrorattacken mot vattenkraftverket Kakhovka. Det kan hetsa Kreml till att begå ett nytt illdåd.

Den ukrainska militären har även gått ut med samma uppgifter som president Zelenskyj.

I ett inlägg på Telegram skriver landets generalstab att sprängladdningar har placerat på två kärnreaktorer.

– En attack är möjlig inom snar framtid, framhåller den ukrainska militärledningen.

Vädjar till omvärlden

President Zelenskyj har tidigare varnat för att den ryska krigsmakten planerar att utföra en ”terroristattack” där strålning kan släppas ut från kärnkraftverket.

– De har förberett allt för det här, sa Zelenskyj  i juni och uppgav att Ukraina har underrättelseuppgifter som bevisar att Ryssland planerar att utföra attacken. 

Rysslands svar: Ukraina förbereder attack

Kreml har förnekat de ukrainska anklagelserna.

Företrädare för det ryska statliga kärnkraftsföretaget Rosatom, som driver det ryskockuperade kärnkraftverket, hävdar i stället att Ukraina förbereder en attack mot anläggningen.

– I skydd av mörkret kommer den ukrainska militären att försöka attackera Zaporizjzja-stationen med långdistansvapen och kamikaze-attackdrönare, säger en talesperson för Rosatom till statliga ryska medier enligt Reuters.

Europas största kärnkraftverk

Zaporizjzjas kärnkraftverk är Europas största kärnkraftsanläggning.

Under krigets gång har Ukraina och Ryssland anklagat varandra för att beskjuta kärnkraftverket

En attack mot anläggningen skulle kunna få förödande konsekvenser.

– Om den sprängs kan det bli tio gånger värre än Tjernobyl, varnade Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba för i mars 2022 efter att en brand uppstått i närheten av anläggningen.

Graham Allison, kärnsäkerhetsexpert vid Harvard University, gick ut med en liknande varning i en intervju med BBC News.

Han konstaterade att en brandutveckling som slår ut en av anläggningens reaktorer skulle kunna leda till utsläpp av radioaktiv strålning som förorenar området runt anläggningen i flera år, likt Tjernobylkatastrofen 1986.

Ukraina drabbades av världens värsta kärnkraftsolycka 1986 när en av reaktorerna i kärnkraftverket Tjernobyl exploderade.

Moln av radioaktiva partiklar spreds över delar av Europa och området kring Tjernobyl smittades av radioaktivitet.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: “Extremt virus” på kryssningsfartyg – folk får inte gå i land

2025 07 10

Ett “extremt smittsamt virus” har brutit ut på ett kryssningsfartyg i Norden.

Omkring 1 200 passagerare befinner sig ombord på fartyget.

Samtliga med symtom isoleras nu, rapporterar Dagbladet.

Det som har hänt är att ett norovirus, som den norska tidningen beskriver som “extremt smittsamt", har brutit ut.

– Det stämmer att det finns en infektion ombord. Det handlar om noroviruset, som är ett smittsamt mag-tarmvirus, bekräftar Remi Solberg från ArcticGuide Service Lofoten, enligt samma tidning.

"Smittbomb"

Fartyget beskrivs som en “en flytande smittbomb”.

Det befinner sig just nu på tur i norra Norge och är planerat att anlända till Alta på lördag.

Exakt hur många som smittats är oklart, men faran ligger i att norovirus kan överleva länge på ytor och är resistent mot många typer av desinfektionsmedel.

Kommunchefsäkaren i Alta, Ingun Heggheim, följer situationen.

Hittills har kommunens hjälp dock inte kallats in.

– I grund och botten hanterar fartyg sådana situationer själva genom att isolera de sjuka, och med hälso- och sjukvårdspersonal ombord. Skulle sjukhusvistelse bli nödvändig kan det vara lämpligt att kommunen bistår, säger hon till Dagbladet.

Får inte gå i land

Enligt chefsläkaren kan det bli en utmaning att hantera smittan.

Trånga utrymmen och nära kontakt mellan passagerare är faktorer som ökar risken för att folk ska dra på sig sjukdomen.

Enligt Remi Solberg var 50 personer sjuka i tisdags när fartyget lämnade Brønnøysund.

Hur många fler som har smittats är alltså hittills oklart, men alla med symtom har isolerats.

Ingen av dem har fått gå i land när fartyget stannat till i Leknes i norra Norge.

Arkivfoto: J Weiss

Text: Redaktionen


JUST NU: Lidl stoppar populärt kött – allt plockas bort

2025 07 10

Lidl stoppar en populär köttfärs från försäljning.

Beskedet kommer från butikskedjan på vid lunchtid på torsdagen.

– Lidl Sverige beklagar och ser allvarligt på det inträffade, framhåller företaget i ett uttalande.

Allt plockas bort

Varan det handlar om är nötfärs av varumärket Butcher’s.

Skälet till det plötsliga stoppet är att det har upptäckts att det finns risk för tunna plastbitar i förpackningen.

Alla paket har nu stoppats.

– Samtliga berörda produkter är bortplockade ur butik, försäkrar Lidl.

Inlett utredning

Lidl tar den uppkomna situationen på största allvar.

– Vi utreder ärendet tillsammans med leverantören, understryker butikskedjan.

– För att säkerställa att något liknande inte sker igen.

Alla som hittills har köpt köttfärsen uppmanas att lämna tillbaka produkten till butik.

Det går bra att göra antingen där den inhandlades eller i någon annan av Lidl-butik.

– Kunderna får självklart pengarna tillbaka, även utan uppvisande av kassakvitto.

Gäller följande

Återkallandet gäller specifikt följande produkt:

  • Artikel: Nötfärs med fetthalt lägre än 10%
  • Förpackningsstorlek:1000g
  • Märke: Butcher’s
  • Sista förbrukningsdag:12-07-2025
  • Ident.Nr: 023406527364

Genomför regelbundna kontroller

Lidl understryker att man gör regelbundna oanmälda kontroller hos leverantörer. Dessa görs på plats och av ackrediterade institut.

 Vi går längre än vad lagstiftningen kräver och testar dessutom alla produkter i externa ackrediterade laboratorier för att säkerhetsställa att våra produkter uppfyller högsta kvalitet, förklarar Lidl.

Foto: Lidl

Text: Redaktionen