UPPGIFTER: Ilskan kokar i SD – “skadlig situation”

2023 02 20

Ett uttalande av justitieminister Gunnar Strömmer (M) har rört upp arga känslor hos Sverigedemokraterna.

Uttalandet var kopplat till den senaste tidens diskussioner kring hur Sveriges myndighetschefer tillsätts, någonting som Gunnar Strömmer i fredags slog fast är ett uppdrag för regeringen.

Det är också regeringens beslut att avgöra när de ska bytas ut.

Men det uttalandet har inte fallit i god jord hos Sverigedemokraterna, som har en helt annan uppfattning om vad man kommit överens om, rapporterar Expressen.

"Kan få förödande följder"

Partiet menar att man, till skillnad från vad Strömmer säger, ska vara med och godkänna utnämningar för de myndigheter som faller inom Tidöavtalet.

– Fel person kan få förödande följder, framhåller en person som beskrivs som “en av partiets tyngsta företrädare”, till tidningen.

"Förvånande"

Regeringens hållning att inte släppa in SD i beslutsfattandet beskrivs inom partiet som “mycket förvånande”.

– Det var under de förutsättningarna vi till slut kunde acceptera Liberalerna i regeringen. Nu är det, uppfattar vi, av hänsyn till interna förhållanden i Liberalerna man anammar en annan ton, uttrycker den anonyma partiföreträdaren.

Ilskan växer: "Situationen är skadlig"

Som en konsekvens uppges nu ilskan växa inom SD.

Konflikten har blivit så stor att den skakar samarbetet i grunden och därför kan behöva lösas av partiledarna själva, enligt Expressens källor.

– Situationen är skadlig, men nu kommer frågan lösas i de strukturer som vi varit noga att bygga, säger en uppgiftslämnare.

Johan Pehrson: "Så ska det vara"

Liberalerna ställde sig nyligen bakom uppfattningen att det inte är SD:s jobb att tillsätta myndighetschefer.

– Regeringen tillsätter generaldirektörer och så ska det vara, sade Johan Pehrson (L) till Svenska Dagbladet i fredags.

Sverigedemokraterna hävdar å sin sida att beslut måste förankras med SD.

– Formellt är det helt korrekt att regeringen som sitter med utnämningsmakten, men självklart kommer vi att kräva att få vara med och diskutera frågan. Det står i Tidöavtalet, och speciellt i områden som är viktiga för vårt parti men också för Tidöavtalet. Migrationsområdet är ett tydligt exempel, säger Ludvig Aspling, SD:s migrationspolitiska talesperson, till samma tidning.

Migrationsverkets generaldirektör lämnar

En av de uppmärksammade myndighetscheferna som tvingas lämna sitt jobb är Migrationsverkets Mikael Ribbenvik.

– Dags att städa upp i Myndighetssverige. Bort med asylaktivister, uttryckte SD:s Björn Söder i en kritiserad tweet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen