UPPGIFTER: Hotar att döda Putin

2024 03 26

Efter terrorattentatet i Moskva i fredags tog IS på sig dådet.

Igår kommenterade Vladimir Putin för första gången dessa omständigheter efter att Kreml fram till dess lagt locket på.

– Vi vet att brottet begicks av radikala islamister, vars ideologi den islamiska världen själv har bekämpat i århundraden, sade han i ett tv-framträdande.

Hotar att döda Putin

Nu uppges terrorgruppen sikta in sig på nya mål i Ryssland.

Bland annat mot Putin själv.

Det framgår av ett inlägg som påstås komma från IS och som cirkulerar på sociala medier, bara dagar efter att man hävdat att man var ansvariga för attacken mot konserthuset i Moskva som dödade omkring 140 personer.

"Ni är varnade"

Inlägget i fråga har spritts bland iranska medier som hänvisar till Al Azaim, ett propagandanätverk skapat av Afghanistanbaserade IS Khorasan. 

Även Ukrainas före detta biträdande inrikesminister Anton Gerashchenko har uppmärksammat hotet i sin kanal på X, tidigare Twitter.

– Hot mot alla onda ryssar, inklusive Putin, lyder rubriken till en bild av en maskerad man som håller i en kniv.

– Ni är varnade, tro inte att vi inte har möjlighet att hämnas våra bröder som hålls som gisslan. Med fredagens attack visade vi dig att med Allahs tillåtelse kan Islamiska statens Mujahedeen straffa dig för er hänsynslöshet, står det också i meddelandet enligt en rysk översättning.

Obekräftade uppgifter

Hotets och inläggets äkthet har inte bekräftats, understryker både Anton Gerashchenko och den amerikanska tidningen Newsweek.

Det har emellertid flitigt delats på ryska Telegramkanaler och skapar stor oro i Ryssland.

Kreml har inte kommenterat det påstådda hotet.

Fyra åtalas

Elva personer har gripits efter attacken i fredags. Fyra personer från Tadzjikistan åtalas för terrorbrott och har erkänt sig skyldiga, enligt den ryska statliga nyhetsbyrån TASS.

De misstänkta personerna dök upp i rätten blåslagna och torterade och det påstådda hotet mot Putin tolkas av Newsweek som en protest mot hur de fyra männen behandlats.

– Den ryska Telegram-kanalen Supernova Plus delade bilden och postade att den islamistiska gruppen i protest mot tortyr och förhör av medlemmar i organisationen "organiserade ännu en terrorattack i Ryska federationen", uppger tidningen.

LÄS MER: Putin ber om hjälp – vädjar till hela världen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 07

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen


Ryssland släpper ”pengar” från luften

2025 09 06

Ryssland har bedrivit en bisarr kampanj.

Putinregimen använder sig av alla tänkbara metoder för att vinna kriget i Ukraina.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har släppt ned falska sedlar över staden Tjernihiv i Ukraina.

Falska sedlar

En rysk drönare har släppt ned vad som ser ut att vara 100-sedlar av den ukrainska valutan hryvnia, rapporterar Kyiv Independent.

Men när man tittar närmare på sedlarna så ser man att det inte är pengar – utan flygblad.

I flygbladen försöker Ryssland locka den ukrainska befolkningen med riktiga pengar.

De ber civila ukrainare om hjälp i utbyte mot betalning.

– Polisen varnar medborgarna för straffrättsligt ansvar för spridande av information om var de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig och hur de rör sig! står det i ett uttalande från den regionala polisen, enligt tidningen.

Den ryska militären vill locka ukrainska kollaboratörer – som de hoppas ska kunna hjälpa den ryska invasionsmakten på flera sätt.

Vill muta unga ukrainare

Ryssland har ända sedan starten av invasionen försökt muta eller utpressa ukrainare till samarbete, enligt tidningen.

Man försöker bland annat få ukrainare att spionera på ukrainska styrkor.

En annan uppgift kan vara att begå sabotage och mordbränder i Ukraina.

Ryssland riktar särskilt in sig på unga personer.

Den ryska underrättelsetjänsten försöker att rekrytera ukrainska tonåringar genom att kontakta dem digitalt, eller som i det här fallet, med flygblad.

De ukrainska tonåringarna erbjuds ”lättförtjänta” pengar, enligt tidningen. Men för att få pengarna måste de vara redo att förråda sitt land och lämna ut känslig information till fienden.

Har drabbats hårt

Den senaste händelsen med de falska sedlarna upptäcktes i staden Tjernihiv på lördagen. Sedlarna släpptes ned över staden med hjälp av en drönare.

Tjernihiv är en stad som har drabbats av flera allvarliga attacker under kriget, enligt tidningen. Staden ligger runt 80 kilometer från ryska gränsen.

Foto: lewek gnos resp President of Russia Office

Text: Redaktionen