Putin ber om hjälp – vädjar till hela världen

2024 03 25

Över 140 människor dog i terrorattentatet mot ett konserthus i Moskva i fredags.

Enligt Rysslands ledare Vladimir Putin har samtliga misstänkta gärningspersoner gripits.

Nu ber diktatorn om hjälp från omvärlden.

– Ryssland kräver internationellt samarbete i kampen mot terrorism, framhåller Kremls talesperson Dmitrij Peskov på en presskonferens på måndagsmorgonen, uppger norska Dagbladet.

Enligt den ryska regimen finns det för “lite samarbete” på området som det ser ut idag.

Samtidigt är Putin själv ansvarig för långvariga terrorbombningar mot Ukraina som krävt livet av ett mycket stort antal oskyldiga civila människor.

Vägrar kommentera IS-inblandning

Den islamistiska terrorgruppen IS har tagit på sig dådet.

Organisationen har bland annat släppt egenproducerade filmer från attacken.

Kreml vill emellertid inte uttala sig om IS eventuella inblandning.

– Vi kan inte kommentera medan utredningen pågår, säger Dmitirj Peskov enligt Reuters.

Putin har även meddelat att han inte kommer att besöka konserthuset där terrorattacken ägde rum.

Avfärdade varningar

För bara några veckor sedan varnade USA för att ett attentat i Moskva var på väg att ske. Informationen delades till den ryska regeringen, men avfärdades av Putin som “provocerande”.

– Allt det här liknar ren utpressning i syfte att skrämma och destabilisera vårt samhälle, sade diktatorn efteråt.

Igår påstod Antonilij Antonov, Ryssland ambassadör i Washington, att man inte fått någon varning överhuvudtaget.

– Vi har inte fått några meddelanden eller meddelanden i förväg. 

– Vi uppmärksammade detta, men jag hade inga kontakter med vare sig Vita huset eller utrikesdepartementet i denna fråga, säger han till CNN.

Skyller på Ukraina

Enligt den oberoende ryska tidningen Meduza gör Kreml allt för att skylla attacken på Ukraina i den mån det är möjligt.

Ryska statsfinansierade och regeringsvänliga medier har instruerats av Putin-administrationen att understryka möjliga ”spår” av ukrainsk inblandning, i rapporteringen om fredagens terrorattack mot Krokus City Hall, uppgav tidningen i helgen med hänvisning till en källa från rysk media.

LÄS MER: Ryssland överväger plötslig åtgärd – “det är nödvändigt”

LÄS MER: Putin ställer galet krav på ryska medier

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Historiskt besked – 5 000 robotar på väg till Ukraina

2025 07 10

Storbritannien och Ukraina har enats om ett historiskt försvarsavtal.

Natolandet kommer att leverera 5 000 luftvärnsrobotar till Ukraina från brittiska Thales Air Defence –  ett försvarsbolag som är specialiserade på kortdistans- och luftförsvarsrobotar.

– Storbritannien och Ukraina ingår ett historiskt avtal om Thales Air Defence-robotar. Det kommer att öka brittisk tillväxt och håller kvar Ukraina i kriget, framhåller Storbritanniens regering i ett uttalande.

Vidare bekräftar Downing Street att Storbritannien kommer att ge upp till 283 miljoner pund i bistånd till Ukraina under det kommande året. Summan motsvarar omkring 3,7 miljarder kronor.

”Det hopp de behöver”

Avtalet mellan Storbritannien och Ukraina ska undertecknas vid årets upplaga av konferensen Ukraina Recovery Conference (URC), som inleddes i Rom under torsdagen.

– Detta tillkännagivande understryker vårt fortsatta stöd för Ukraina. Vi stärker deras luftförsvar mot förödande drönar- och robotattacker och bidrar till återuppbyggnaden av landet – och till att ge denna nation det hopp de behöver, säger Storbritanniens vice premiärminister Angela Rayner.

Hon tillägger att avtalet också kommer att skapa hundratals kvalificerade jobb i Storbritannien.  Enligt regeringens beräkningar handlar det om 200 nya arbetstillfällen.

Sverige etablerar center i Ukraina

Under torsdagen har även Sverige gett ett nytt besked till Ukraina.

Regeringen har beslutat att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) i uppdrag att etablera ett center för rehabilitering av skadade soldater i Ukraina.

Centret kommer att vara en del av Operation Renovator, ett gemensamt projekt mellan Nato och Ukraina sedan två år tillbaka.

Projektet syftar till att rehabilitera skadade soldater. Målsättningen är att soldaterna ska kunna återgå till aktiv tjänst eller ges förutsättningar att leva ett civilt liv med rimlig livskvalitet.

– När jag förra hösten besökte Ukraina och ett av dessa rehabiliteringscenter så slogs jag av den orubblighet som de ukrainska veteranerna uppvisade. Trots fysiska och psykiska trauman så ville de fortsätta försvara sitt land, säger minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M).

– Ukraina strider inte bara för sitt lands frihet, utan även för vår. Att vi fortsätter stötta dem i den kampen är vår tids viktigaste säkerhetspolitiska uppgift.

Arkivfoto: Emy Åklundh Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Stort larm om mejltjänsten Outlook

2025 07 10

Microsoft Outlook har drabbats av omfattande problem.

Mejltjänsten ligger nere för miljontals användare, rapporterar Forbes.

Felanmälningar väller in under torsdagen.

– När användare försöker komma åt sina mejl informeras de om att de saknar ”giltig licens” för att använda tjänsten. Andra uppger att mejltjänsten fungerar men att det går smärtsamt långsamt, uppger Forbes.

Kan inte logga in

Enligt sajten Downdetector eskalerade problemen vid 15-tiden.

Majoriteten av felanmälningarna handlar om att användare inte kan logga in på tjänsten.

Microsoft kommenterar

På sin hemsida bekräftar Microsoft att mejltjänsten ligger nere.

– Det har uppstått ett problem. Vi arbetar med att åtgärda det, framhåller företaget.

Oklara omständigheter

Det är i nuläget oklart vad som orsakat problemet.

I ett längre uttalande uppger Microsoft att de försöker lösa det ”bakomliggande problemet”, utan att specificera vad det är.

– Vi arbetar vidare med att lösa det bakomliggande problemet genom att justera konfigurationen och kontrollera att autentiseringen fungerar som den ska. Samtidigt undersöker vi snabbare lösningar för de regioner som är mest påverkade, för att kunna hjälpa dem så effektivt som möjligt.

Potentiell cyberattack

Enligt Forbes kan Outlook ha drabbats av en cyberattack.

Tidningen påpekar dock att Microsoft har en historia av felaktiga uppdateringar som orsakar problem. 

– Allt från problem med brandväggen till säkerhetsuppdateringar för Windows 11 har uppmärksammats den senaste tiden.

FAKTA: Microsoft Outlook

- Lanserades 1997 som en del av Microsoft Office 97

- Är en del av Microsoft Office-paket tillsammans med andra verktyg som Word, Excel och Teams

- Globalt har Outlook cirka 400 miljoner användare

- Tillgängligt på plattformarna Windows, macOS, iOS, Android och webben (outlook.com)

Foto: E. Hardie

Text: Redaktionen