UPPGIFTER: Hamasprofil kan befinna sig i Sverige

2025 05 18

Uppgifter gör gällande att ett toppnamn inom terrorgruppen Hamas just nu kan befinna sig i Sverige.

Tysk underrättelsetjänst har pekat ut honom som Hamas hemliga kontakt i Europa.

Nu gör uppgifter gällande att Majed al-Zeer kan befinna sig i Sverige.

Tyskland har också utfärdat en europeisk arresteringsorder mot al-Zeer, rapporterar Aftonbladet.

Organiserar i hela Europa

63-årige al-Zeer har tidigare utpekats som Hamas representant i Europa av tysk underrättelsetjänst.

Al-Zeer påstås vidare upprätthålla kontakter i den palestinska terrorgruppens ledarskapskretsar.

– De territorier som han anses vara ansvarig för sträcker sig uppenbarligen längre än till Tyskland. Enligt officiella handlingar sägs den misstänkte Hamasmannen organisera anhängare i hela Europa, skriver Der Spiegel.

Terrorattack var “självförsvar”

Dessutom har al-Zeer vid tidigare tillfällen framställt Hamas terrordåd mot Israel den 7 oktober 2023 som ett exempel på “palestinskt självförsvar”, enligt den tyska tidningen.

Över 1200 personer dödades i samband med den brutala chockattacken.

Läs mer: USA:s utrikesminister skakad: “Är det värsta jag sett”

Svenska polisen informerade

Nu gör uppgifter alltså gällande att Hamastoppen kan befinna sig i Sverige.

Svensk polis ska ha kontaktats om att han kan ha rest till landet och fortfarande finns kvar här, rapporterar Aftonbladet.

Hamasprofilen har vid ett antal tillfällen anklagats för samröre med Hamas, då han är ledare för en kontroversiell brittisk lobbygrupp som kräver att palestinier ska få återvända till de områden som Israel har ockuperats.

Al-Zeer var tidigare med på World Checks terrorlista – men plockades 2019 bort efter att ha vunnit ett mål i Storbritannien.

Läs också: UPPGIFTER Ryssland testar jättevapen i natt

Foto: V. Lytvyshchenk - OBS! Genrebild

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig vändning om Solsidan

2025 10 01

Nu kommer ett oväntat besked om ”Solsidan”.

Idag var det premiär för den nionde säsongen av TV4-succén Solsidan på TV4 Play, och även en tionde har spelats.

Felix Herngren har tidigare meddelat att serien läggs ned efter den tionde säsongen.

Men nu kommer en oväntad tvärvändning.

Öppnar för fortsättning

Tidigare i år har det meddelats att Solsidan kommer att läggas ned efter tio säsonger och exakt hundra avsnitt.

Men nu verkar seriens skapare Felix Herngren, som också spelar Alex i serien, plötsligt öppna för en fortsättning, rapporterar TV4.

– Det är ju härligt med 100 avsnitt. Men 150 avsnitt är också härligt, säger Felix Herngren till kanalen.

Han öppnar alltså för att det kan bli fler säsonger av Solsidan efter att säsong 9 och 10 har visats.

Skådespelarkollegan Johan Rheborg, som spelar Fredde i serien, verkar vara inne på samma linje. Han säger att det lika gärna kan bli 15 säsonger snarare än 10, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

”Får se om publiken tycker om det”

Även Henrik Dorsin, som spelar Ove, har i viss mån öppnat för någon slags fortsättning, och flera av skådespelarna har vittnat om hur roligt de har haft under inspelningen.

Enligt Felix Herngren vill man dock först se om publiken tycker om säsong 9 och 10.

– Vi får börja med att känna på hur de känns, om publiken tycker om det. Det är det som är centralt, att folk vill fortsätta se det, säger han till kanalen.

Första avsnittet av den nionde säsongen hade premiär på TV4 Play Plus idag, och har premiär i TV4 den 15 oktober.

Det händer i nya säsongen

Redan inför säsong 9 har TV4 avslöjat en del om vad tittarna kommer att få se – Anna flyttar in hos Alex igen, samtidigt som Fredde och Mickan planerar att förnya sina bröllopslöften.

– Det känns väldigt roligt att få ge både trogna fans och nya tittare ännu en säsong av Solsidan. Som alltid speglar serien samtiden genom att skruva till situationer många känner igen sig i. Jag vågar lova en säsong fylld av värme och träffsäker humor för hela familjen, säger Jon Mankell, exekutiv producent på TV4, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Chockade kunder på stormarknad - "En skräckupplevelse"

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia  resp Linnea Rheborg, Wikimedia 

Text: Redaktionen


Messiah Hallberg har tvingats flytta – berättar otäck historia

2025 10 01

Komikern Messiah Hallberg delar med sig av en obehaglig historia i SVT:s Politikbyrån.

Hallberg, som är programledare för satirprogrammet Svenska Nyheter, berättar att han och familjen tvingats flytta på grund av hot.

– Min familj fick flytta för vi hade folk efter oss, säger han i programmet.

Hallberg framhåller att hoten utfärdats på grund av saker han skämtat om i sin yrkesroll. 

– Man kan inte förutse vad som kommer att väcka de här reaktionerna.  Ibland säger man någonting som man själv tycker är harmlöst och så blir vissa eller någon helt tokig.

”Retas, busas och häcka makten”

Svenska Nyheter sänds klockan 22 på fredagar i SVT1 och SVT Play.

I programmet driver Messiah Hallberg och redaktionen med Sveriges makthavare.

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och även häckla makten. Tittarna ska kunna förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta, skriver SVT om programmet.

Tv-kanalen framhåller att programmet också syftar till att hjälpa tittarna att hänga med i aktuella politiska händelser. 

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och häckla makten. Tittarna kan snabbt förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta.

LÄS MER: Biltema sänker priser

Planerade att mörda SVT-profil

Det har tidigare rapporterats om att kriminella i Sverige har lagt ut ett mordkontrakt på en SVT-profil. Polisen gjorde upptäckten i samband med ett tillslag mot gängkriminella 2024, har Expressen rapporterat.

Enligt tidningens uppgifter tog polisen hotet på stort allvar och flyttade medarbetaren. SVT-profilen fick lämna sitt hem under en period.

Enligt Expressens källor hade mordplanerna att göra med personens roll i offentligheten.

I den krypterade chatten ska en användare ha publicerat en bild på SVT-profilen och frågat om någon ville ”jappa” hen. Jappa är ett slanguttryck för att skjuta/mörda någon.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

Foto: Skärmdump

Text: Redaktionen