UPPGIFTER: “Game changer” i kriget

2023 05 11

Ukraina kommer att få helt nya förutsättningar att slå tillbaka mot Ryssland.

Motoffensiven drar ut på tiden.

Det meddelade president Volodymyr Zelensky tidigare idag.

Men när den väl inleds kommer det att ske under helt andra förutsättningar än vad Ukraina haft tillgång till tidigare.

Detta efter att Storbritannien uppges ha försett de ukrainska styrkorna med nya och avgörande kryssningsrobotar som kallas för “Storm Shadow", hävdar källor till CNN.

En "game changer"

Storm Shadow har en räckvidd som sträcker sig mer än 250 kilometer och innebär därmed att Ukraina kommer att kunna slå till mot Ryssland från betydligt längre avstånd.

Det kan jämföras med de vapen som USA har levererat till Ukraina – som knappt når 80 kilometer.

– Missilen är en riktig game changer ur ett räckviddsperspektiv, säger en högt uppsatt tjänsteman inom den amerikanska militären.

Efterfrågat inför motoffensiven

Ukraina har under lång tid efterfrågat missiler med den här typen av kapacitet.

Robotarna kommer att placeras ut i takt med att Ukraina intensifierar förberedelserna för den stundande motoffensiven.

– Den är avsedd att återta Kreml-ockuperat territorium i de östra och södra delarna av landet, rapporterar CNN.

Överväger långdistansvapen

Det är inte första gången som Storbritannien slår USA på fingrarna när det gäller vapenleveranser till Ukraina.

Landet var först av samtliga allierade till Zelensky som meddelade att man skickar moderna västerländska stridsvagnar till det krigsdrabbade i landet.

Premiärminister Rishi Sunak har även deklarerat att han överväger att skicka långdistansvapen.

– Vi måste hjälpa Ukraina att skydda sina städer från ryska bomber och iranska drönare, sade han i februari.

Övergav Bachmut

Igår övergav ryska styrkor delar av den hårt drabbade staden Bachmut efter kraftiga ukrainska motattacker, enligt uppgifter från Ukrainas militär.

Det var dock inte en del av någon samlad motoffensiv. Ingen utanför den militära och politiska innersta kretsen vet när eller hur den kommer att inledas.

– Vi kommer att inleda den när det är rätt tid, har Ukrainas premiärminister Denys Shymal sagt till Sky News i veckan.

LÄS MER: Zelensky har fått stor anledning att jubla

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Jomshof (SD) till attack – ”bör slängas ut med huvudet före”

2025 06 29

I sitt tal under Almedalsveckan bad SD-ledaren Jimmie Åkesson om ursäkt till svenska judar.

Ursäkten gavs i samband med lanseringen av SD:s vitbok om partiets mörka historia. I boken framkommer det att SD har haft stora problem med antisemitism och annan rasism.

– Jag beklagar djupast, och jag ber om ursäkt, personligen och på Sverigedemokraternas vägnar, att det har funnits en tid då mitt parti huserade människor med antisemitiska föreställningar, sade Åkesson i sitt tal.

SD-ledaren bad dock inte ursäkt till någon annan grupp som drabbats av den utbredda rasismen.

Det fick imamen Mahmoud Khalfi att reagera.

Khalfi, som är verksam vid Stockholms moské, krävde ytterligare en ursäkt från Åkesson.

– Jag kräver en offentlig ursäkt till Sveriges muslimer för de upprepade islamofobiska uttalanden som framförts av företrädare för Sverigedemokraterna. Dessa uttalanden har bidragit till att sprida hat, misstänkliggöra en hel religion och dess utövare samt skapat otrygghet bland muslimer i vårt land, sade Khalfi till Dagens ETC.

Richard Jomshof till attack

Nu svarar Sverigedemokraterna genom riksdagsledamoten Richard Jomshof.

SD-toppen anser att det är Mahmoud Khalfi som borde be om ursäkt.

– Om det är någon som ska be om ursäkt så är det Mahmoud Khalfi och alla andra vidriga islamister. Det är dags för dem att be om ursäkt för allt hat som genomsyrar koranen, skriver Jomshof i ett inlägg på X.

I samma inlägg kräver SD-politikern att Mahmoud Khalfi ska utvisas från Sverige.

– För övrigt bör Stockholms moské på Södermalm stängas och Mahmoud Khalfi slängas ut ur Sverige, med huvudet före.

Kopplas till Muslimska brödraskapet

Doktoranden och debattören Sameh Egyptson har kopplat både Mahmoud Khalfi och Stockholms moské till Muslimska brödraskapet – en organisation som är terrorklassad av Egypten och Saudiarabien.

Säpo har beskrivit Muslimska brödraskapet politiska mål som ”oförenligt med svenska grundläggande fri- och rättigheter”.

Mahmoud Khalfi har förnekat uppgifterna, men har framhållit att han ”inspireras” av Muslimska brödraskapets tolkning av islam.

– För mig är Brödraskapets inriktning bland de mest balanserade och demokratiska i den muslimska världen. Jag är stolt över att säga att jag är inspirerad av Muslimska brödraskapet, och jag har aldrig dolt det för journalister eller för svenska vänner, har han sagt till DN.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump slår till mot Ryssland – har gett order

2025 06 29

USA är redo att införa ”benkrossande sanktioner” mot Ryssland.

Det hävdar den republikanske senatorn Lindsey Graham.

Enligt Graham kommer senaten att rösta ja till ett nytt sanktionspaket mot Ryssland efter att ha diskuterat frågan med Donald Trump.

– I går sade presidenten för första gången till mig att det ”är dags att lägga fram lagförslaget”, säger Graham till ABC News.

Graham har tidigare framhållit att över 80 senatorer ställer sig bakom de nya sanktionerna.

Nu bedömer senatorn att även Trump kommer att ge grönt ljus.

– Ja, jag tror det. Vi ligger bra till. Men det är upp till honom att bestämma hur det ska införas, säger Graham till kanalen.

Pekar ut Kina och Indien

Lindsey Graham har beskrivit de föreslagna åtgärderna som ”benkrossande sanktioner mot Ryssland”.

Enligt senatorn innehåller lagförslaget tullar på 500 procent på alla importvaror från länder som handlar med Moskva. Länder som exempelvis köper rysk olja och gas kan drabbas av de skyhöga tullarna.

– Om du köper produkter från Ryssland och inte stödjer Ukraina, då läggs en tull på 500 procent på alla varor som exporteras till USA, säger Graham till ABC News och pekar ut två stormakter som kan drabbas av sanktionerna. 

– Indien och Kina köper 70 procent av Putins olja. De håller i gång hans krigsmaskin.

Ukraina vädjar om hjälp

Uppgifterna om amerikanska sanktioner kommer under en kritisk tid för Ukraina.

I ett inlägg på X skriver landets president Volodymyr Zelenskyj att Ryssland har avfyrat 114 robotar, 1 270 drönare och 1 100 glidbomber mot Ukraina under den senaste veckan.

Nu ber Zelenskyj världen om hjälp.

– Moskva kommer inte att sluta så länge de har kapacitet att genomföra massiva attacker. Putin bestämde sig för länge sedan för att fortsätta kriget, trots världens krav på fred. Detta krig måste få ett slut – och angriparen måste sättas under hård press, skriver presidenten.

I samma inlägg framhåller Zelenskyj att Ukraina är redo att köpa nya luftförsvarssystem från USA.

– Vi behöver kunna skydda oss mot ballistiska robotar, drönare och terror.

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen