1 jan 2026

UPPGIFTER: Europa närmar sig enormt beslag – Putin kommer koka av ilska

2025 03 05

Europa kan beslagta motsvarande 2 200 miljarder kronor från Ryssland.

Redan under gårdagen började uppgifterna cirkulera.

Både Frankrike och Tyskland överväger att ändra sig i frågan om att konfiskera de frysta ryska tillgångarna i EU på drygt 200 miljarder euro och använda pengarna för att hjälpa Ukraina, uppgav Financial Times.

På onsdagsmorgonen får uppgifterna ytterligare stöd.

Enligt Politico förs det tydliga samtal om en sådan aktion inom den franska regeringen samt mellan Frankrike och Tyskland.

Tjänstemannen, som beviljades anonymitet för att tala fritt i en känslig fråga, sa att medlemmar av den franska regeringen privat har diskuterat att beslagta tillgångarna, inklusive med sina tyska motsvarigheter, och eventuellt använda dem för att garantera lån till Kyiv, uppger den amerikanska tidningen.

Ryssland: "Helt oacceptabelt"

Ett sådant beslut skulle sannolikt få blodet att koka i Moskva.

När ämnet varit uppe för diskussion tidigare har Kreml varnat för “allvarliga konsekvenser”.

– Den här frågan är oacceptabel för oss. Potentiellt är det extremt farligt för det globala systemet, sade Putinregimens talesperson Dmitrij Peskov för drygt ett år sedan.

Om väst inte lyder varningen utesluter inte Moskva “ytterligare militär eskalering”, tillade Sergei Ryabkov, biträdande utrikesminister i Ryssland.

– Ni måste inse att Ryssland aldrig kommer att lämna dem som gör det ifred, har ytterligare en representant från den ryska regeringen deklarerat.

Hotar med hämnd

Vyacheslav Volodin, talman i ryska statsduman, har även hotat med hämnd och att svara med att konfiskera europeiska tillgångar som sitter fast i Ryssland.

– Ett sådant beslut skulle kräva ett symmetriskt svar från Ryska federationen, sade Vyacheslav Volodin i november 2023.

EU:s medlemsländer har tillsammans med G7-länderna länge debatterat hur den enorma summan av ryska centralbankstillgångar, som förvaras i ett flertal västerländska länder, ska kunna användas för att hjälpa Ukraina att stå emot Rysslands krig.

Enligt Financial Times har franska tjänsteman föreslagit att pengarna skulle kunna beslagtas om Ryssland bryter mot ett potentiellt avtal om vapenvila i Ukraina.

– Franska tjänstemän på hög nivå har under de senaste dagarna offentligt antytt att 200 miljarder euro skulle kunna ge Bryssel och Kyiv ett kraftfullt inflytande över Kreml i alla fredsförhandlingar, tillägger Politico idag.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen