UPPGIFTER: Biden vidtar panikåtgärd – inför Trumps inträde

2024 12 05

För tre dagar sedan kom chockbeskedet.

USA:s president Joe Biden benådade sin son Hunter Biden, trots att tidigare sagt att han skulle hålla sig utanför den rättsliga processen mot sonen.

Hunter Biden har tidigare erkänt skattebrott och dömts för vapenbrott.

Överväger panikdrag 

Efter benådningen av sonen kan Biden agera igen.

Det rapporterar Politico med hänvisning till centralt placerade källor inom Bidenadministrationen.

Enligt källorna förs en livlig debatt om att benåda en rad nuvarande och före detta tjänstemän som riskerar att bli måltavlor för den tillträdande presidenten Donald Trump.

– Bidens medhjälpare är djupt oroade över en rad nuvarande och före detta tjänstemän som kan komma att stå inför utredningar och till och med åtal. Känslan av oro har ökat sedan Trump tillkännagav utnämningen av Kash Patel som chef för FBI, skriver tidningen.

Patel har offentligt lovat att förfölja och straffa Trumps kritiker.

Överväger noggrant

Bland personerna som kan benådas finns medlemmar av kommittén som utredde stormningen av Kapitolium 6 januari 2021.

Det rör sig bland annat om Republikanernas före detta ledamot Liz Cheney, som är en av Trumps största interna kritiker.

Trump har tidigare utryckt att Cheney ”borde hamna i fängelse tillsammans med resten av 6-januari-kommitén”.

Anthony Fauci – före detta medicinsk rådgivare till amerikanska presidenter och chef för USA:s nationella institut för infektionssjukdomar – pekas också ut som en potentiell måltavla för Trump.

Fauci protesterade högljutt mot flera av Trumps ideér under coronapandemin och har kritiserat republikanen efter hans första period i Vita huset.

LÄS MER HÄR:

Joe Biden chockar Donald Trump – “det är en skandal”

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Amerikanskt hangarfartyg under attack

2025 03 30

Houthierna uppges attackera ett amerikanskt hangarfartyg.

Under den senaste tiden har USA riktat flera flyganfall mot houthierna i Jemen.

Detta efter återkommande houthi-attacker mot internationella fartyg i Röda havet.

Nu kommer uppgifter om att houthierna attackerar det amerikanska hangarfartyget USS Harry S. Truman.

Hävdar själva

Medlemmar av houthirörelsen attackerade hangarfartyget USS Harry S. Truman tre gånger under de senaste 24 timmarna.

Det uppger talesmannen för houthis väpnade styrkor Yahya Saree på söndagen.

– Under det senaste dygnet har våra väpnade styrkor tre gånger i Röda havet stridit mot en grupp fientliga örlogsfartyg under ledning av det amerikanska hangarfartyget Harry Truman, säger han enligt nyhetsbyrån TASS.

– Motoperationen involverade missiltrupper, obemannade flygfarkoster och marina styrkor som använde flera kryssningsmissiler och drönare.

Ny operation

Den 15 mars meddelade USA:s president Donald Trump att man inleder en militär operation mot houthirebellerna som kontrollerar cirka en tredjedel av Jemens territorium. 

Han förklarade beslutet med houthiernas attacker mot handelsfartyg i Röda havet och Adenviken. Den amerikanska operationen involverar hangarfartygsgruppen Harry Truman som är baserad i Röda havet.

Den utför regelbundet attacker mot det Houthi-kontrollerade territoriet i Jemen.

Nya luftanfall

US Central Command har genomfört minst 44 flyganfall riktade mot houthiernas infrastruktur och ledarskap i houthikontrollerade områden i Jemen sedan CTP-ISW:s senaste datastopp den 27 mars.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

På flera håll

ISW förklarar.

– CENTCOM genomförde minst åtta flyganfall mot en houthi-militärbas och houthiernas underjordiska anläggningar och kommunikationsinfrastruktur i Jabal al Aswad-området, Amran Governorate, framhåller tankesmedjan.

– CENTCOM angrep också houthiernas militära kommandohögkvarter i Sanaa City.

Houthiernas högste ledare förnekade i ett tal den 27 mars att CENTCOM:s flyganfall skulle ha påverkat deras kapacitet.

Foto: U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Thomas Gooley

Text: Redaktionen


Byggmax går ut med varning till kunder

2025 03 30

Byggvarukedjan Byggmax varnar kunder för bedrägerier.

Tidigare i veckan varnade flera svenska kommuner för bedrägerier där gärningspersonerna utgav sig vara VA-arbetare.

Nu kommer nästa bedrägerivarning.

Byggvarukedjan Byggmax informerar kunderna om att bedragare kapar varumärket för att lura folk på pengar.

Byggmax varnar

Byggmaxi har under den senaste tiden sett en ökning av vissa typer av bedrägeriförsök och varnar därför kunder. 

– Allt fler inser att samhället har blivit försiktigare och undviker i större grad att dela BankID eller lösenord, vilket har lett till att bedragare använder en ny metod för att försöka lura dig, förklarar kedjan.

“Stressig situation”

Vid bedrägeriförsöken kontaktas privatpersoner per telefon eller sms av brottslingar som utger sig för att vara från Byggmax eller polisen som ringer eller sms:ar på uppdrag av Byggmax. 

De försöker skapa en stressig situation där offret får veta att de utsatts för bedrägeri. 

Det kan till exempel vara så att offret ombes att föra över sina pengar till ett ”säkert konto” tills ärendet är löst.

– Telefonnumret som bedragarna ringer eller SMSar från kan vara liknande eller identiskt med det telefonnummer som används av Byggmax eller polisen, framhåller Byggmax.

– Om du får ett samtal som verkar misstänkt, avsluta det omedelbart.

Det ska du göra

Byggmax uppmanar den som får sådana samtal eller sms att ta kontakt med kedjans kundtjänst.

– Vi kommer aldrig att be dig föra över pengar eller dela med dig av känslig information som BankID, användarnamn eller lösenord över telefon.

Senaste företaget

Byggmax är det senaste i en rad företag som har fått sitt varumärke kapat av bedragare.

I vanlig ordning är det viktigt att förhålla sig skeptisk till okända samtal och sms – och om man utsätts för ett bedrägeriförsök gör man rätt i att ta kontakt med banken och polisen och informera om situationen.

Bedragare försöker ofta skapa en stressig situation för att hetsa in tilltänkta offer till att ta drastiska beslut.

Foto: Byggmax

Text: Redaktionen