12 juli 2026

Joe Biden chockar Donald Trump – “det är en skandal”

2024 12 02

USA:s president Joe Biden benådar sin son Hunter Biden.

Det är en tvärvändning från presidenten som tidigare sagt att han skulle hålla sig utanför den rättsliga processen mot sonen, som erkänt skattebrott och som dömts för vapenbrott.

– Idag skrev jag på en benådning för min son Hunter. Från den dag jag tillträdde sade jag att jag inte skulle blanda mig i justitiedepartementets beslutsfattande, och jag höll mitt ord trots att jag har sett min son vara selektivt och orättvist åtalad, framhåller Joe Biden i ett uttalande.

"Vilken skandal"

Beskedet kritiseras hårt från republikanerna.

Senatorn Chuck Grassley är en av dem.

– Jag är chockad över att president Biden benådade sin son Hunter eftersom han så många gånger sa att han inte skulle det och jag trodde på honom. Jag får skämmas, framhåller han på X.

USA:s kommande president Donald Trump håller inte heller inne på orden.

Han kallar Bidens beslut för en skandal.

– Inkluderar Joe Bidens benådning även 6 januari-gisslan, som nu har suttit fängslade i flera år? Vilken skandal och missbruk av rättvisan, dundrar Trump på sin sociala medieplattform Truth Social och hänvisar till dagen då Trump-anhängare stormade Kapitolium 2021.

Benådade själv nära allierade

Under sin förra mandatperiod benådade Trump totalt över 200 personer, varav 74 stycken bara med timmar kvar i Vita huset.

Ytterligare 70 personer fick sina straff omvandlade.

På listan fanns bland annat Trumps tidigare chefsstrateg och mångårige allierade Steve Bannon tillsammans med flera andra nära samarbetspartners.

"Pekades ut för att han är min son"

Den 54-åriga Hunter Biden har benådats i två brottmål där påföljden ännu inte meddelats.

I september erkände han sig skyldig till ett skattebrott där han anklagades för att ha underlåtit att betala 1,4 miljoner dollar i skatt mellan 2016 och 219.

Han befanns även i somras skyldig till att ha köpt ett vapen vid en tidpunkt då han uppgavs ha lidit av drogmissbruk, vilket enligt lag inte får hållas hemligt. Den domen har överklagats.

– Ingen förnuftig person som tittar på fakta i Hunters fall kan komma till någon annan slutsats än att Hunter pekades ut bara för att han är min son, säger Joe Biden i sitt uttalande.

Jag har erkänt och tagit ansvar för mina misstag under de mörkaste dagarna av mitt missbruk – misstag som har utnyttjats för att offentligt förödmjuka och skämma ut mig och min familj för politisk vinning, säger Hunter Biden själv enligt Reuters.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen