2nov2025

UPPGIFTER: Belarus attackerat

2023 03 30

Flera medier rapporterar om explosioner utanför Belarus huvudstad Minsk.

Explosionerna ska ha ägt rum vid en flygbas under söndagen, rapporterar bland annat ukrainska Kyiv Independent och exilryska tidningen Meduza.

Medierna hänvisar till den belarusiska oppositionsgruppen Bypol samt gruppens ledare Aliaksander Azarov som ska ha tagit på sig attacken.

– Flera explosioner inträffade på det det belarusiska militärflygfältet i Machulishchi, beläget 12 kilometer från Minsk, skriver Meduza.

Sprängt ett ryskt flygplan

Enligt uppgifterna ska ett ryskt radarplan ha sprängts i bitar i attacken, som sägs ha möjliggjorts med hjälp av drönare.

– Det här är den mest framgångsrika aktionen sedan början på 2022, framhåller Franak Viacorka, rådgivare till en av Bypols ledare Svetlana Tichanovskaja, på Twitter.

Han syftar på att planet sprängts.

– Jag är stolt över alla belarusier som fortsätter bekämpa den ryska hybridockupationen och slåss för Ukrainas frihet, twittrar Svetlana Tichanovskaja själv.

Rysk militärbloggare bekräftar

Attacken ska även ha bekräftats av en rysk militärbloggare vid namn Semyon Pegov, även kallad War Gonzo, enligt tidningen Nasha Niva.

– Med största sannolikhet handlar det om drönarattacker mot militär infrastruktur, framhåller han.

Tidningen skriver också att planet som attackerats är av samma typ som används i kriget för att rikta missiler mot Ukraina.

Skyller på Ukraina

Trots att belarusisk opposition har tagit på sig attacken vägrar landets diktator Alexandr Lukasjenko tro att den utförts av inhemskt motstånd.

Diktatorn skyller istället explosionerna på Ukraina och enligt belarusisk media har landet höjt bevakningen längs den ukrainska gränsen.

– Vi övervakar varje kilometer för att förhindra att de påstådda sabotagetrupperna återvänder till Ukraina, uppger en källa från Belarus militära gränspatrull till tidningen Nasha Niva.

Enligt Aliaksandr Azarov ska dock de ansvariga redan ha flytt till säkrare platser.

– De är nu i säkerhet utomlands, säger han till Belsat, en belarusisk tv-station baserad i Polen.

Dokument om övertagande av Belarus "kan vara äkta"

Varken Belarus eller Ryssland har i skrivande stund officiellt kommenterat attacken. Den har inte heller bekräftats av oberoende medier.

Belarus deltar inte med trupper i kriget, men har vid ett flertal tillfällen tillåtit de ryska styrkorna att attackera Ukraina från belarusiskt territorium.

Förra veckan avslöjade Expressen tillsammans med internationella medier att Vladimir Putin planerar ett övertagande av just Belarus, baserat på ett läckt dokument.

Ett dokument som “kan vara äkta” enligt Lukasjenko själv som nu ska ha diskuterat saken med Putin.

– Det är möjligt att det kan ha funnits ett sådant dokument, säger Lukasjenko enligt Belta.

LÄS MER: Uppgifter: Putins brutala plan för att ta över Belarus avslöjad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen