UKRAINA: Utfärdar larm om massdöd – “Förstör ekosystem”

2023 10 31

Forskare larmar nu om en ekologisk katastrof i Ukraina.

Rysslands anfallskrig i Ukraina fortsätter att skapa enorm förödelse i landet.

Attackerna, som har pågått i drygt ett och ett halvår år, har lett till enorma skador på infrastruktur i landet.

Även naturen har tagit stor skada, och nu larmar forskare om att Ryssland förstört hela ekosystem.

Det rapporterar TV4.

Samlar bevis

I samband med sprängningen av Kakhovka-dammen i juni spolades mängder av kemikalier från gödsel och döda fiskar ut i havet.

Ukraina har registrerat hundratals miljöbrott i samband med den ryska invasionen, vilket bland annat lett till massdöd bland delfiner och tumlare i Svarta havet.

– Vi samlar så många bevis vi kan. De har förstört alla slags ekosystem, på marken, i vattnet och i skogen, säger forskaren Pavel Goldin till TV4.

Utreder omfattningen

Ukrainska forskare och biologer arbetar kontinuerligt med att utreda omfattningen av de miljöskador som Ryssland har orsakat i Ukraina.

Bland annat rör det sig om giftig rök, förorenade floder, förgiftad jord, träd reducerade till förkolnade stubbar och naturreservat fyllda med kratrar.

Landets miljödepartement har upprättat en linje där man kan ringa in om man upptäcker ryska miljöbrott, rapporterar The Guardian.

“Allting är förstört”

Fortsatta strider rasar i de östra och södra delarna av Ukraina.
Under den senaste tiden har Ryssland riktat enorma resurser mot staden Avdiivka, som numer beskrivs som ruiner.

– Allt är förstört, säger en ukrainsk soldat till CNN.

– I somras fanns det förhoppningar om att vi skulle komma tillbaka. Det hade ännu inte skett någon större förstörelse. Nu är det en oåterkallelig process. Staden är en ruin.

15 bomber om dagen

Ryssland har skickat många trupper till staden för att försöka omringa den, vilket sätter de ukrainska styrkorna under intensiv press.

– De flesta som finns kvar i staden är äldre, mestadels män. De stannade för att de inte ville lämna sina hem. Nu är läget dystert. Bara så du förstår släpps 10-15 bomber varje dag.

Foto: Tengyart

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen