Två passagerarplan sekunder från att krocka – se dramatiska videon här

2024 06 11

Två flygplan var enbart några sekunder från en fullständig katastrof.

Den dramatiska händelsen har orsakat stor uppståndelse över hela världen.

Länk till video finns längst ned i texten.

Handlade om tre sekunder

Det var på den stora indiska flygplatsen Mumbai Airport, som besöks av över 50 miljoner resenärer varje år, som det skrämmande ögonblicket ägde rum förra veckan.

Chockerande bilder visar hur ett flygplan från Air India lyfter från marken – precis efter det att IndiGo-plan landat på samma landningsbana. 

Hade det förstnämnda planet dröjt minsta lilla med sin start hade det landande planet kört rakt in i flyget framför – i mycket hög hastighet.

Katastrofen undveks med minsta möjliga marginal. Uppgifter från Flightradar 24 visar nämligen att det blott var tre sekunder som skilde planen åt.

Flygledaren avstängd

Enligt internationella medier har nu flygledaren som var i tjänst stängts av samtidigt som händelsen utreds.

Både Air India och IndiGo hävdar att man följt instruktionerna som flygledningen givit dem.

Det sistnämnda flygbolaget menar att piloterna hade fått grönt ljus för landningstillstånd.

– På IndiGo är passagerarnas säkerhet av största vikt för oss, och vi har rapporterat enligt protokoll, framhåller bolaget i ett uttalande enligt Channel News Asia.

Politikern: "Extremt oroande"

Efter händelsen, som utspelade sig 8 juni, har filmer börjat spridas på sociala medier och bland nyhetskanaler i världen.

En av dem som delat klippet är den indiska parlamentarikern Milind Deora. Han kallar incidenten för "extremt oroande".

– Flygbanan är redan överbelastad och hanterar över 1 000 flygningar dagligen, vilket gör den utsatt för risker, framhåller politikern, med över 1,6 miljoner följare på X.

Han uppmanar även den indiska luftfartsmyndigheten att utreda ärendet snabbt och stänga av berörda tjänstemän.

– För att förhindra sådana farliga incidenter i framtiden.

Se videon här

Se videon på de två flygplanen som undviker varandra med nöd och näppe genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Omkring 45 flygplan landar och avgår varje timme på den aktuella landningsbanan på Mumbai Airport.

Flygledaren kan godkänna upp till två avgångar och två ankomster inom intervaller på tre minuter. 

Tiden kan minskas om bedömningen görs att exempelvis väderförhållanden tillåter det.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


MERZ: Stort avtal närmar sig

2025 07 09

Tysklands förbundskansler tror att ett avtal äntligen börjar närma sig.

EU fortsätter att förhandla med USA om ett nytt handelsavtal.

Trump-administrationen har kommit överens med Kina, Vietnam och Storbritannien – och nu börjar även ett avtal med EU tillslut närma sig.

Åtminstone om man ska tro Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Tror på avtal

Friedrich Merz säger nu att han är ”försiktigt optimistisk” om att EU kan få till stånd ett handelsavtal med USA inom de närmaste dagarna, eller ”senast i slutet av månaden”.

Merz säger att målet är att nå ett avtal ”så snabbt som möjligt som kopplar samman den ömsesidiga handeln mellan USA och EU med lägsta möjliga tullar”, rapporterar Euronews.

Är i kontakt

Den tyske förbundskanslern understryker även att han själv är i kontakt med amerikanerna.

– Jag har också själv nära kontakt med den amerikanska regeringen, med presidenten och med Europeiska kommissionen.

Läs mer: Vladimir Putin: “Vi utklassar väst”

Tror på tullarna

Donald Trump fortsätter att förespråka tullar som det effektivaste verktyget i den ekonomiska verktygslådan.

Den amerikanska presidenten vill enligt egen utsago etablera fler arbetstillfällen på hemmaplan och få "revansch" för vad han menar har varit flerårig orättvisa där andra länder dragit nytta av USA.

Publicerat brev

På måndagskvällen publicerade Trump brev som demonstrerar de nya tullarna mot Japan och Sydkorea – om inga nya handelsavtal ingår innan slutet på juli.

På onsdagen har han lagt till en rad länder på listan.

– Vi har haft flera år på oss att diskutera våra handelsförbindelser med Korea och har dragit slutsatsen att vi måste komma bort från dessa långsiktiga och mycket ihållande handelsunderskott som orsakas av Koreas tullar, politik och handelshinder, framgår av brevet som publicerats på Truth Social.

– Våra förbindelser har tyvärr varit långt ifrån ömsesidiga.

25-procentiga tullar börjar gälla för Sydkorea den första augusti, enligt Trump.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Foto: Number 10

Text: Redaktionen


Trumps beslut slår stenhårt mot biljätten

2025 07 09

Porsche ger nu besked om stora kostnader orsakade av Donald Trumps tullar.

Under året har den finansiella verkligheten blivit en helt annan för många länder och företag i samband med Donald Trumps tullar.

Senast nu under onsdagskvällen har den amerikanska presidenten delgett tullbrev till en rad länder om inga avtal nås innan slutet på månaden.

Nu framgår att biljätten Porsche får absorbera stora kostnader på grund av Donald Trumps beslut, rapporterar Reuters.

Slår stenhårt

Porsche förväntar sig en resultatförsämring på 300 miljoner euro, eller 351 miljoner dollar, till följd av absorberingen av de amerikanska importtullarna i april och maj.

Det motsvarar drygt 3,3 miljarder svenska kronor.

Det meddelar lyxsportbilstillverkaren i bilder som publicerades efter ett investerarsamtal före kvartalsresultatet.

Väntar fortsatt

USA har än så länge bara kommit överens med tre länder om nya handelsavtal.

Det rör sig om Kina, Storbritannien och Vietnam.

Intensiva förhandlingar pågår alltjämt med exempelvis EU – där nya rapporter pekar på att parterna tycks närma sig någon form av avtal.

Läs mer: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

Kan komma snart

Europeiska unionen har meddelat att de hoppas kunna enas om ett avtal om amerikanska tullar ”under de kommande dagarna” som skulle innebära att man slipper de höga importskatter som USA:s president Donald Trump har hotat med på EU:s varor.

Avgifterna skulle ha börjat tas ut den 9 juli för varor som förs in i USA från hela världen, men Trump förlängde i veckan tidsfristen för samtalen till den första augusti, uppger BBC.

Återstår att se

Det återstår att se vilka länder som lyckas komma överens med USA innan slutet på månaden.

Vad som dock står klart är att finansmarknaden inte längre reagerar lika kraftigt på Trumps utspel.

Efter det massiva fallet när Trump först gav besked om tullarna har aktiemarknaden mer eller mindre ryckt på axlarna efter den senaste tidens utspel.

Läs mer: Trump slår till – publicerar brev på sociala medier

Foto: The White House

Text: Redaktionen