Telefonjättes anställda flydde i panik – drabbar konsumenter

2022 11 07

Flera verksamheter tvingas stänga på grund av ökad smittspridning i Kina. 

Nyligen kom flera nyheter om att olika verksamheter i Kina har fått stänga ner på grund av flera kraftiga covid-19 utbrott. En av verksamheterna är Applefabriken i staden Zhengzhou, rapporterar Reuters.

Flera anställda hann fly i panik innan verksamheten stängde ned. Det gick därefter inte att ta sig varken in eller ut ifrån området. 

Zhengzhou rapporterade 297 nya lokala covid-19-fall söndagen den 6 november, den högst rapporterade siffran på fem dagar. 

Drabbar konsumenter 

Covid-19-restriktionerna har tillfälligt påverkat monteringsanläggningen för Iphone 14 PRO och Iphone 14 PRO Max. Anläggningen drivs fortsatt med reducerad kapacitet, skriver Apple på sin egen hemsida. Apple betonar att det finns en stark efterfrågan på modellerna men att man nu får vänta sig längre leveranstider av telefonerna än tidigare väntat.

Redan i oktober rapporterade Reuters att produktionen av Apples Iphones kunde sjunka med så mycket som 30 procent på grund av skärpta covid-19-restriktioner i Kina. 

Arbetar för en lösning 

Under förra veckan kom flera nyheter om att olika verksamheter i Kina har fått stänga ner på grund av flera kraftiga covid-19 utbrott. En av verksamheterna var Applefabriken i staden Zhengzhou. 

Flera anställda hann fly i panik innan verksamheten stängde ned. Det gick därefter inte att ta sig varken in eller ut ifrån området. 

Zhengzhou rapporterade 297 nya lokala covid-19-fall söndagen den 6 november, den högst rapporterade siffran på fem dagar.

Längre leveranstider befaras

Apple framhåller att de prioriterar hälsan och säkerheten för de som arbetar på företagets fabriker. Samtidigt som de även lyfter fram vikten av att försöka arbeta för att återgå till normala produktionsnivåer.

– Vi arbetar tillsammans med vår leverantör för att kunna återgå till normala produktionsnivåer samtidigt som vi ser till hälsan och säkerheten för alla anställda, skriver Apple. 

Högsta siffran sedan maj 

På måndagen rapporterar Kina 5 496 nya lokalt överförda covid-19 fall. Det är den högsta siffran sedan den 2 maj i år, då landets kommersiella huvudstad Shanghai sattes i karantän under ett omfattande covid-19 utbrott, rapporterar Reuters.

Trots en strikt nollvision kring covid 19 som landets president Xi Jingping har infört i Kina, fortsätter smittan att öka i landet. På grund av flera covid-19-utbrott har flera centrala verksamheter fått stänga ned sina verksamheter i landet. 

LÄS MER: Dramatik i Kina efter drastiskt beslut

Foto: D. Coffman

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Ryssland hånas av sin egen befolkning

2026 03 28

Ryssar visar sitt förakt för regimen.

På många håll i Ryssland installerar man modulära skyddsrum i betong, tusentals kilometer från Ukraina.

Det får befolkningen att håna regimen, samtidigt som siffror visar att bara 16 procent av skyddsrummen uppfyller säkerhetskraven.

”Någon har stoppat pengar i fickan”

I staden Tjeboksary, som är huvudstad i Rysslands Chuvasjienrepublik, har 11 provisoriska bombskydd mot flyghot börjat dyka upp, rapporterar Kyiv Independent.

Staden ligger 1 000 kilometer från Ukraina, och är ett av flera exempel på hur Ryssland försöker skydda sin befolkning när kriget kommer allt närmare hemlandet.

Men initiativet hånas av lokalbefolkningen.

– Varför behöver vi dem ens? Vi bor inte nära gränsen, lyder en kommentar på den lokala Telegram-kanal Serditaya Chuvashia, rapporterar tidningen.

Andra lokala invånare liknar bombskydden vid ”offentliga toaletter”, medan någon tycker att de ser ut som ”hundkennlar”.

Invånare frågar sig också om bombskydden verkligen behövs eller om det rör sig om ett ”korruptionsupplägg”.

– Någon har stoppat pengar i fickan, menar en invånare som tror att någon korrupt person har tjänat pengar på byggnationen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Används som bastu

Liknande modulära skyddsrum har installerats på flera håll i Ryssland, allt längre in i landet, vilket visar att kriget kommer närmare civilbefolkningen.

Samtidigt uppges de modulära skyddsrummen erbjuda ett väldigt begränsat skydd mot missiler. De är bara anpassade för att skydda mot drönare, vilket blir ett problem när Ukraina attackerar med Flamingomissiler allt oftare.

Rysslands civilförsvarsystem är i dåligt skick, enligt tidningen.

Siffror från 2025 visar att endast 16 procent av skyddsrummen i Ryssland är lämpliga för användning.

De som inte uppfyller säkerhetskraven används ofta i helt andra syften.

De används bland annat som förvaringsutrymme, parkeringsplats och till och med som bastu, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen