Swish lanserar ny funktion

2025 05 22

Swish ger besked om att en ny funktion kommer att finnas hos betaltjänsten.

Bakgrunden till den nya funktionen är att många svenskar upplever att det är jobbigt att behöva be om pengar.

Det kan exempelvis handla om ett restaurangbesök där någon har tagit notan, och sedan väntar sig att övriga ska betala för sitt.

Nu introducerar Swish ett nytt sätt att be om pengar – direkt i appen.

Det framhåller betaltjänsten via sin webbsida.

Ny funktion

Funktionen kommer att finnas under en flik som heter “Be om”, placerad bredvid “Swisha”-fliken.

I stället för att bara kunna skicka en förfrågan via ett separat flöde, så integreras funktionen nu även på samma plats som vanliga Swish-betalningar. 

När användaren trycker på ”Be om” öppnas ett välbekant flöde: man anger belopp, mottagare och meddelande – precis som vid en vanlig Swish.

“Många tycker det är jobbigt”

Stina Engström, Senior Service Designer på Swish, kommenterar beskedet.

– Vi möter kontinuerligt Swish-användare och en sak som varit väldigt tydlig i all vår research är att många människor, oavsett ålder, tycker att det känns jobbigt att be om pengar tillbaka när man har lagt ut för någon, säger hon.

– Samtidigt vet vi också att de här missarna oftast är helt omedvetna och bara glömts bort av den som lovade att ”swisha sen”.

“Sänker tröskeln”

Engström förklarar vidare att man ville “sänka den emotionella tröskeln och göra det lika naturligt för användarna att be om en Swish som det är att swisha”.

– Därför har vi gjort båda funktionerna lika lättillgängliga och vår förhoppning är att fler börjar be om en swish när de lagt ut för någon annan, säger hon.

– Något som dessutom kan uppskattas för den som är skyldig eftersom det då blir lätt att beta av och undviks att glömmas bort.

Blir enklare

Den nya funktionen gör det därmed enklare att be om pengar tillbaka.

Uppdateringen har släppts för Apple-användare och kommer i juni för Android.

Läs mer: Oro hos Finansinspektionen – allt fler blir manipulerade

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Man fick inte komma till sjukhuset – har hittats död i hemmet

2025 08 16

En man har dött i hemmet efter att ha nekats vård.

Händelsen har ägt rum i Helsingborg.

En svårt hjärtsjuk man tvingades vänta i tre dagar innan han skulle läggas in på lasarettet.

När han sedan kontaktades för inläggning var han redan död, rapporterar SVT.

Tvingades vänta

Mannen i fråga var en känd hjärtpatient.

Han hade tagit kontakt med vårdcentralen och berättat att han mådde dåligt – och mannens anhöriga vittnade om att han blev sämre och sämre.

Den medicinska bedömningen gjorde gällande att han behövde läggas in direkt – men eftersom Helsingborgs lasarett var fullbelagt så tvingades han vänta.

När sjukvården sedan kontaktade honom för att få in mannen på sjukhus hade han dött i hemmet.

“Vi beklagar”

Helsingborgs lasarett har gjort en lex Maria-anmälan efter dödsfallet.

– Vi beklagar verkligen det som har hänt, säger Helsingborgs lasaretts chefsläkare Catharina Borna.

– Vi har brustit i vår medicinska prioritering, där det finns en tendens att de patienter som befinner sig på akutmottagningen går före. Vi ska förbättra den processen i synnerhet när det gäller våra hjärtpatienter.

Har slagit larm

IVO – Inspektionen för vård och omsorg – har flera gånger slagit larm om de överfulla sjukhusen.

Redan i januari 2023 konstaterade IVO att patientsäkerheten inte kunde garanteras vid de granskade sjukhusen.

– Överbelastade akutmottagningar tvingar sjukhusen till att utlokalisera patienter till fel avdelningar, skrev IVO i en rapport förra året.

– Patienter riskerar att få vänta i dygn på en vårdplats och att bli utan den vård de behöver.

“Går åt fel håll”

Överbeläggningar och utlokalisering av patienter har förekommit under en längre tid. 

Utvecklingen går enligt IVO dessutom åt fel håll, vilket orsakar stora problem i vården.

– Hög beläggningsgrad förstärker sambandet mellan en överbelastad akutmottagning och ökad dödlighet, menas det.

– När patienter vårdas på en annan än avsedd avdelning ökar också antalet vårdskador.

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Trump har fått jättelöfte från Kina

2025 08 16

Kinas ledare Xi Jinping har enligt Trump gett ett viktigt besked till presidenten.

Donald Trump har mycket att stå i.

Utöver handelstullar och inrikespolitik arbetar den amerikanska presidenten även med diplomatiska frågor – främst gällande kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt finns även farhågor i Asien – där Kinas attityd gentemot Taiwan oroar.

Men nu har Donald Trump fått ett jättelöfte från den kinesiska ledaren Xi Jinping, rapporterar Reuters.

Kinas löfte

President Donald Trump säger att Xi Jinping har sagt till honom att Kina inte kommer att invadera Taiwan under Trumps mandatperiod.

– Jag ska säga dig, du vet, du har en mycket liknande situation med Kinas president Xi och Taiwan, men jag tror inte att det kommer att hända så länge jag är här, säger Trump.

– Han sade till mig: ”Jag kommer aldrig att göra det så länge du är president”. President Xi sade det till mig, och jag svarade: ”Det uppskattar jag”, men han sade också: ”Men jag är mycket tålmodig, och Kina är mycket tålmodigt.”

Internationell oro

Kina betraktar som bekant Taiwan som sitt eget territorium och har lovat att ”återförena” sig med den demokratiska och separat styrda ön, med våld om så behövs. 

Taiwan motsätter sig starkt Kinas anspråk på suveränitet.

Det internationella samfundet har under en längre tid uttryckt oro över att en kinesisk invasion av Taiwan kan vara en möjlighet.

Så ligger det till

Kinas armé är betydligt större än Taiwans.

Kina har omkring två miljoner soldater totalt, i jämförelse med Taiwans knappt 200 000.

– Kina är den näst största försvarsutgiftsmakaren efter USA och kan utnyttja ett brett spektrum av resurser, från sjöstridskrafter till missilteknik, flygplan och cyberattacker, skriver BBC:s experter.

Det är planen

Vissa västerländska experter förutspår att Taiwan i bästa fall skulle kunna försöka fördröja en kinesisk attack, försöka förhindra en landstigning av amfibiska styrkor och genomföra gerillastrider i väntan på hjälp utifrån.

– Men i årtionden har Washington balanserat diplomatiskt mellan Peking och Taipei – och varit medvetet otydlig om huruvida eller hur man skulle försvara Taiwan i händelse av en attack.

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore länka till https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/50042291358/in/album-72157714848449576

Text: Redaktionen