SVERIGE: Politiker i öppet bråk om bensinen

2022 06 08

Efter att riksdagen idag stoppat regeringens löfte fortsätter partierna bråka om bränslekostnaderna.

Finansminister Mikael Damberg (S) hade lovat svenska bilägare 1 000 kronor i plånboken som plåster på såren för de drivmedelspriser som skenat under vintern och våren 2022. Om man bodde på landet skulle man få 1 500 kronor i kompensation.

Höjt tonläge

Men löftet tog tvärstopp i riksdagen idag när sex riksdagspartier sade blankt nej till regeringens åtgärd. 

Tonläget höjdes därefter mellan Socialdemokraterna och flera andra partier, och det känsliga bensinbråket har fortsatt under kvällen.

“Ett svek”

Finansministern gick till hårt angrepp mot framför allt SD och anklagade partiet för att svika de svenska pendlarna.

– Det är oerhört att oppositionen, med Sverigedemokraterna i spetsen, stoppar stödet till alla bilägare. Det är ett svek mot alla dem som sitter med de här höga bränslekostnaderna just nu, till följd av kriget i Ukraina, säger Mikael Damberg till Ekot.

Anklagelsen: “Valfläsk”

Sverigedemokraternas ekonomisk-politiske talesperson Oscar Sjöstedt reagerade blixtsnabbt efter finansministerns uttalande och skickade tillbaka en känga mot regeringen.

Enligt Sjöstedt förser Socialdemokraterna väljarna med en “valmuta”.

– Socialdemokraternas tusenlapp räcker inte till EN tank men ni vill fortfarande ha kvar reduktionsplikten som gör minst 4 kronor på priset vid pump? Valflä(S)k, framhäver han på Twitter.

“Ett hån”

Även Moderaternas motsvarighet Elisabeth Svantesson har svingat rejält mot Mikael Damberg efter beskedet om att riksdagen stoppar regeringens förslag på kompensation för de höga priserna.

– Det är ett hån mot alla som varje dag är beroende av sin bil, för det räcker knappt till en tank, säger hon till SR Ekot och kallar regeringens kompensationsförsök för “dålig ekonomisk politik”, säger hon enligt SR.

Finansministern: “SD luras”

Mikael Damberg själv har i en intervju med TT även anklagat SD för att “luras” och att partiet väljer att backa när det väl är dags att leverera. Nu meddelar finansministern att sista ordet inte är sagt och att han kommer att ta frågan vidare till valet.

– Om riksdagspartierna röstar emot det här så får vi väl berätta om det här i valrörelsen, säger Mikael Damberg till nyhetsbyrån enligt Aftonbladet.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp E. Mclean resp Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 04

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen