SVERIGE: Planer på ny kärnkraft – mitt i storstad

2023 03 06

Internetföretaget Bahnhof vill bygga en kärnkraftsreaktor mitt i centrala Stockholm.

I Hjorthagen, strax norr om Östermalm, vill Bahnhof bygga en mindre reaktor vid ett datacenter som för närvarande byggs på samma plats, rapporterar SVT.

Planerna på kärnkraft mitt i Stockholm beskrivs som “provocerande”, men enligt företagets vd Jon Karlung finns det flera fördelar. Bland annat finns det elnät i städer och möjlighet att använda spillvärme i fjärrvärmenäten, menar han.

– Det är jag absolut beredd att gå in i. Tio år framåt i tiden är det fullt möjligt, säger Jon Karlung till tv-kanalen.

"Ett helhetsperspektiv"

Flera grannar i området är skeptiska till förslaget, men Bahnhofs vd har en tydlig vision framför sig.

Hans företag växer fort och driver sju datacenter centralt i städer i Sverige. Hela branschen är på uppgång och serverhallar i Sverige förbrukar idag 3 terawattimmar (TWh) om året, skriver SVT.

Om ett par år kan den siffran ha fördubblats.

– Jag har ett helhetsperspektiv. Det vore fint att komma fram till en lösning där man återanvänder energi, producerar el med en mindre reaktor och gör det som ett helhetsekosystem för projektet, säger Jon Karlung.

Sällskap av flera bolag

Och Bahnhof är inte ensam med liknande planer. Företaget har bland annat sällskap av gasföretaget Linde och gruvföretaget Boliden, som också vill satsa pengar för att bygga ny kärnkraft.

Gemensamt är att samtliga aktörer förväntas möta ett ökat elbehov i framtiden.

Att vi ska vara en kärnkraftoperatör, det tror jag inte. Vi är ett metallföretag. Men att däremot i vissa lägen investera för att komma åt elen, det kan man nog tänka sig, säger Mikael Staffas, vd Bolide, till SVT.

Nytt kärnkraftverk utanför Nyköpong

I slutet av förra veckan meddelade regeringen och Sverigedemokraterna att man satsar stenhårt på ny kärnkraftverk.

Till skillnad från Bahnhofs planer mindre reaktorer mitt i stan handlar det här om betydligt större modeller och på större distans från befolkningen.

Mer specifikt i Studsvik utanför Nyköping, som skulle kunna stå klart 2030 som skulle drivas i Bylkallas regi.

– Studsvik är ju ett av världens mest anrika kärnkraftsbolag. De har bedrivit verksamhet i 70 år. De tillför kompetens, de har tillstånd och de har en plats som vi kan bygga på, säger Blykallas vd Jacob Stedman till Svenska Dagbladet.

Sågar idé om kärnkraftverk i Malmö

Tidigare har även Norra hamnen i Malmö pekats ut av Energimyndigheten som en lämplig plats för ny kärnkraft.

Den idén sågades dock i helgen av ett flertal skribenter på tidningarnas ledarsidor.

– Det är dumdristigt att placera kärnreaktorer mitt i en av Skandinaviens mest tätbefolkade regioner, skrev exempelvis HD/Sydsvenskans ledarsida.

LÄS MER: Flera storföretag tar ställning gällande kärnkraft

Foto: Vattenfall

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen